سفر به کوالالامپور

سفر نامه کوالالامپور :

من و همسرم تصمیم داشتیم بعد از ازدواج  با توجه به اینکه در آمد خیلی بالایی نداشتیم بتوانیم با پس انداز و گذشتن از بعضی خرج های غیر ضروری سالی یک سفر خارجی را در سبد خانوار بگنجانیم.

بعد از چند سفر زمینی و هوایی در طول سالهای گذشته تصمیم گرفتیم مسافرت بعدی به کشور دورتری باشد که دارای فرهنگ به کلّی متفاوت از خاورمیانه باشد. با توجه به اطلاعات گوناگونی که از اینترنت ، آشنایان و … گرفتیم و بررسی تمام موارد سفر از قبیل هزینه ، ویزا ، مدّت زمان مناسب، جاهای دیدنی و تفریحی و … نهایتاً به دو کشور مالزی و تایلند رسیدیم و با پرس و جو از دوستانی که به هر دو سفر کرده بودند و از هر دو بسیار تعریف کرده بودند تصمیم گرفتیم که اولویت اوّل مالزی باشد. ابتدا قصد داشتیم برای نوروز ۹۳ به مالزی سفر کنیم امّا از دی ماه ۹۲ که قیمت آژانس ها برای نوروز ۹۳ اعلام شد متوجه شدیم  که قیمت ها در ایّام نوروز به نسبت ایّام دیگر بیش از دو برابر افزایش دارد و از توانایی ما خارج است، البته افرادی که از ماهها قبل برنامه سفرشان مشخص است می توانند در شهریور یا نهایتاً مهر بلیط پرواز نوروزی خود را با خطوط هوایی دیگری نظیر قطر ایرویز یا امارات تهیه کنند و به جای ۳ میلیون تومن، این بلیط را حدود نفری ۲ میلیون تومان خریداری کنند. این وضعیت تقریباً در مورد سفر به دیگر کشورها نظیر تایلند، امارات و… نیز که از ایران پرواز مستقیم به آنها وجود دارد صادق است ولی در مورد ما چون دیر به جمع بندی در مورد مقصد رسیده بودیم متاسفانه باعث شد که سفر ما به تعویق بیفتد. پس از عید مجدّداً قیمت ها به حالت عادّی بازگشت و نهایتاً با انجام و جمع و جورکردن کارها و شروع اندک افزایش قیمت ها به خاطر شروع تابستان زمان این سفر خاطره انگیز ما برای انتهای خرداد قطعی شد هیجان برای ما به اوج رسیده بود و مقداری رینگیت (واحد پول مالزی) و دلار نیز خریداری کرده بودیم و مشغول برنامه ریزی برای دیدن جاهای مختلف بودیم.

تصمیم داشتیم یک هفته در مالزی بمانیم و باید نهایت استفاده رو می بردیم بنابراین روز اوّل به علّت خستگی احتمالی روز پر بازدهی نخواهد بود. با بررسی هایی که در مورد جاهای دیدنی این شهرها انجام دادیم به این نتیجه رسیدم که با توجه به تعداد زیاد جاهای دیدنی که در کوالالامپور وجود دارد. به دنبال یک تور ۷ شب و ۸ روز کوالالامپور باید می بودیم.

برای انتخاب هتل در کوالالامپور فقط ۲ عامل بسیار مهم است چون شما زمان بسیار کمی در هتل خواهید بود، تمیز و ساکت بودن اتاق برای خواب مناسب ،نزدیک بودن به یک ایستگاه مترو یا منوریل تا هزینه زیادی هر روز بابت تاکسی ندهید.

روز اوّل – فرودگاه KUL و آشنایی با شهر:

جمعه ۳۰ خرداد ۱۳۹۳ ما حدود ساعت ۲۳:۳۰ بالاخره توانستیم ارز مسافرتی رو به دست بیاوریم. و بعد از کش و قوص های زیاد بلاخره  سوار هواپیما شدیم از بالا شهر کوالالامپور رو که می دیدم دیگه دل تو دلم نبود. تو یک هوای مطبوع هواپیما به زمین نشست وارد سالن دیگری شدیم و بچه های گروه ایرما که لیدرای ما بودند رو دیدیم. و بعد از اینکه بقیه هم اومدند با یک اتوبوس راهی مرکز شهر شدیم. تو راه توضیحات کلّی مالزی رو گفتند، سیم کارتمون رو دادند و برنامه تورهای خودشون رو هم بهمون توضیح دادند و یک کاغذ دادند که همه چی رو نوشته بود.

راستی از اوّلین چیزهایی که تو خیابونهای مالزی توجّهتون رو جلب می کنه خانه های کوچکیه که داخلش نماد یک خدا توش هست و مردم براش غذا میارن. جالب بود…. گشتی در مغازه ها زدیم و با خوراکی ها و میوه ها رفتیم هتل رفتیم.

روزدوم- مرکز شهر:

صبحانه مفصّل هتل و انواع غذاهای هندی و مالایی، سوپ تند و …. نوید صبح های دل انگیزی را به ما می داد. پس از صرف صبحانه به پذیرش برای تعویض اتاق مراجعه کردم. اتاق بهتری با دید مناسبی از برج های دو قلو به ما داده شد که به واسطه نور افشانی در شب ،زیبایی آن دو چندان می شد. از هتل نقشه شهر را گرفتم که پشت آن ،نقشه قطار های شهری کوالالامپور هم بود.

بدون معطلی با مونوریل که بر خلاف مترو از بالای خیابان حرکت می کرد به منطقه BUKIT BINTANG که چهارراه اصلی شهر هست و پاساژها و رستوران های متعدّدی در آن قرار دارد عازم شدیم. قبل از سفر خیلی ها از گرانی مالزی می گفتند ولی مغازه های زیادی وجود داشت که لباسهای ۵، ۱۰ و ۱۵ رینگتی داشت. مجسمه، صنایع دستی، لوازم جانبی موبایل و چیزهای دیگر را می توان با قیمت ارزون اینجا پیدا کرد. اگه رفتید یادتون باشه پاساژ بی بی پلازا و مغازه های کنارخیابون قیمتاش ارزونتره و مرکز خرید پاویون شیک ، باکلاس، با برند خوب که  طبیعتاً خیلی هم گرون هستند.پس از صرف  ناهار با همون مونوریل و بعد از طی ۲ ایستگاه به هتل رسیدیم.

با دیدی که تا الان از مسیرها ، مونوریل و هزینه های داخل شهر پیدا کرده بودیم و با توجه به جیبمون، تصمیم گرفتیم برای رفتن و دیدن جاهای مختلف برنامه ریزی کنیم. یکی از علل اومدن ما به مالزی دیدن فرهنگ های مختلف آسیای شرقی بود بنابراین محلّه چینی ها و هندی ها رو تو برناممون گذاشتیم و همون شب تصمیم گرفتیم بریم CHINA TOWN. از مسئول مونوریل CHOW KIT راهنمایی گرفتیم گفت ایستگاه مونوریل MAHRAJELA پیاده شوید و از اونجا چند دقیقه پیاده برید تا محله چینی ها. مسیر خیلی خوبی گفت بهمون. تو پیاده روی از اون ایستگاه تا CHINA TOWN از جلوی یک معبد خیلی قشنگ رد شدیم و وارد بازار شدیم. فروشنده های چینی خیلی گیر بودن و اگه جنسی رو چند ثانیه نگاه می کردی دیگه کلید می کردن که بفروشن بهت ولی چیزهای خوب و ارزون پیدا می شد آخر بازار می رسید به یک خیابون که بالاش پر بود از این چراغ تزئینیهای چینی و زیبایی خاصّی رو تو شب به اونجا می داد .از رستوران ها هم آهنگهای چینی پخش می شد و دقیقاً احساس چین به آدم دست می داد. تو یه رستوران نشستیم و خرچنگ و یه جور غذای چینی دیگه سفارش دادیم و با مخلّفات خوردیم که قیمتش برای ۲ نفر حدود ۷۰ رینگت شد که به نسبت مالزی غذای گرونی بود ولی می ارزید مگه آدم چند بار در زندگیش همچین جا و موقعیتی را داره که وسط محلّه چینی ها غذا بخوره؟! تو برگشت که دیگه حدود ۱۰ شب بود از همون مسیر اومدیم تا منوریل و هتل. شب محلّه چینی ها به ما خیلی خوش گذشت.

روز سوّم – پارک:

بعد از صبحانه ویژه تصمیم گرفتیم به پارک آبی و باغ وحش برویم. از جاهایی بود که فکر می کنم می ارزید آدم یه کم گرونتر با تور بره. چون به خصوص مسیر برگشتن خیلی خسته خواهید بود. اگر رفتین یادتون باشه که بهتره اوّل برید باغ وحش و شهربازی و بعد از ظهر تا آخر وقت بیاید سراغ بازیهای آبی. یک باغ وحش کاملاً متفاوت رو تجربه خواهید کرد و به سادگی در وسط حیوان ها قدم می زنید. لاک پشت های بزرگ، میمون ها، طوطی ها و…. برخی از حیواناتی هستند که اونجا می بینیم. جز شیر و پلنگ هیچ حیوانی رو در قفس و حصار کشیده نمی بینید. شهر بازی هم که چند بازی خیلی خوب داره که حتماً تجربش کنید. رنجر، ترن هوایی و …. یه چیزی مثل تونل وحشت هم داشت که فقط پیاده می رفتین و آدمهای اونجا تو یه فضای تاریک و بعضاً سه بعدی شما رو به شدّت می ترسوندن و ۲۰ دقیقه ای طول می کشه تا از اونجا بیرون بیاید. روز جالبی بود شب بود که دیگه رسیدیم هتل خیلی خسته شده بودیم. رفتیم اتاق و دیگه فقط استراحت کردیم.

 


روز چهارم:فشردگی برنامه ها

برنامه فشرده ای واسه این روز داشتیم. صبح بعد صبحانه با منوریل رفتیم KL CENTRAL. هزینه مونوریل برای هر نفر بستگی به تعداد ایستگاهی که می رفت از ۱ تا ۲٫۵ رینگت بود. از اونجا با توجه به بدمسیر بودن پارک پرندگان با تاکسی رفتیم اونجا. KL BIRD PARK یه مجموعه بزرگه با کلّی پرنده. هر مدلی که بگید هست. خوبیش اینه که شما می تونین طبق نقشه ای که بهتون می دن از یه جا شروع کنید یه دور کامل همه پارک رو بزنید وبه در خروجی برسید.

فقط اونجا هوا به شدّت گرمه. لباس راحت و خنک همراه داشته باشید. حتماً نوشیدنی ۱۰۰ PLUS دستتون باشه و به جای آب بخورید. باعث میشه گرمازده نشوید. یه شو پرندگان روزی ۲ بار اجرا میشه، سعی کنید جوری برنامه ریزی کنید که به اون برسید. خیلی جالبه. اغلب پرنده ها آزادن و شما بین اونها حرکت می کنید ما به علّت اینکه گرمای هوا داشت اذیتمون می کرد تصمیم گرفتیم که پارک ارکید که دقیقاً روبروی پارک پرندگان واقع شده رو ببینیم. صدها گونه گیاهی رو می تونید تو این باغ ببینید دیگه بعد از دیدن این ۲ پارک با تاکسی های نسبتاً منصف روبروی پارک با ۲۰ رینگت تا هتل رفتیم. نزدیک هتل در رستوران مک دونالد غذا خوردیم و بعد از استراحت جزئی در اتاق راهی برنامه دیگر امروز پوتراجایا شدیم.

برای رفتن به پوتراجایا باید به KL CENTRAL می رفتیم و از اونجا با یک قطار حدود ۴۰ کیلومتر تا پوتراجایا را طی می کردیم. در کنار رودخانه آن توقف کوتاهی داشتیم و پس از آن به مسجد صورتی بزرگ و معروف پوتراجایا رفتیم. جای زیبایی بود با موافقت جمع در برگشت به جای هتل به کنار برج های پطروناس رفتیم تا مراسم رقص آب آنجا را در شب مشاهده کنیم. مرکز خرید سوریا که در پایین برج ها قرار دارد اصلاً جای مناسبی برای خرید نیست و همه چی بسیار گران است. منظره شب برج های پطروناس بسیار زیباست و عکس های بسیار زیبایی را ما توانستیم در آن شب بگیریم. پس از آن در پیتزا هات غذا خوردیم (۲ نفر حدود ۳۰ رینگت) و ساعت حدود ۱۲ شب بود که بعد این روز سنگین به اتاق رسیدیم  .

روز پنجم- سفری همراه با میمونها:

به نظر من یکی از زیباترین جاهای کوالالامپور، BATU CAVE یا غار باتو آخرین ایستگاه قطار شهری کوالالامپور است غار باتو ورودی ندارد و هزینه رفت و برگشت ما چیزی حدود ۱۰ رینگت شد تعداد زیاد میمونها توجه شما رو جلب می کند. کمین می کنند تا نایلون غذایی دست توریستها ببیند و آن را از دست آنها قاپ بزنند.۴ الی۵ معبد کوچک قبل از رسیدن به پلّه های اصلی و غار را خواهید دید که می توانید آنها را نیز مشاهده کنید. معمولاً کاهنی با قیافه عجیب در معبد مشغول رسیدن به خدایی در داخل آن است که روبروی آن مملو از گل و غذاهای مختلف است. جلوتر که می روید سمت چپ مجسمه بزرگ BATU که شکوه خاصّی دارد و طلایی رنگ است نمایان می شود در کنار آن پلّه هایی تا بالای تپه قرار دارد. به بالای پله ها که می رسید وارد غار بزرگ باتو می شوید که در آنجا نیز مانند پایین معابد کوچکی قرار دارد. دیگر به بالا که برسید به خاطر تعداد زیاد میمونهایی که دیده اید از دیدن آنها هیجان زده نخواهید شد. یکی از بامزه ترین صحنه ها در اینجا دزدیده شدن غذاهای جلوی خدای چوبی توسط میمونهای فرز و زرنگ است. اصلاً تلاش در اذیت کردن میمونها یا زدن آنها نباشید که عواقب بدی خواهد داشت .

با کوهی از انرژی مثبت مجدّدا به ایستگاه قطار و از آنجا به KL CENTRAL می رویم برای خرید مرکز تجاری عظیمی است با انواع رستوران های مختلف، فروشگاهها و مغازه های مختلف یکی دو ساعتی را صرف خرید و ناهار کردیم و سپس با منوریل به هتل بازگشتیم. برای عصر برنامه خرید از مرکز BERJAYA TIMES SQUARE رو گذاشته بودیم. که در ان مجتمع ۷-۶ طبقه با صدها فروشگاه مختلف بود.

ما زیاد از آنجا خرید کردیم. تا ۱۰ شب که مجتمع بسته شد در حال گشتن بودیم. شام را در یکی از رستوران های پایین آنجا خوردیم و به اتاق برگشتیم.

روز ششم –GENTING

از پایین ایستگاه KL SENTRAL به آنجا ،هر نیم ساعت اتوبوس حرکت می کند و از آنجا هم بر می گردد بلیط برگشت را از همان ایستگاه موقعی که بلیط رفت را می گیرید تهیه کنید بلیطی که از KL SENTRAL برای گنتینگ می خرید شامل تله کابین نیز می شود و نیازی نیست مجدّداً بلیط آن را جدا بخرید.

اگر صبح که عازم هستید بلیط برای مثلاً ۲ ساعت آینده بود به جای اینکه به تاکسی ها ۱۰۰ رینگت بدهید که سریعتر برسید. از KL SENTRAL بیرون آمده و در آن مدت محلّه LITTLE INDIA را که نزدیک آنجا هست کامل بگردید. بسیار خوش می گذرد.

اتوبوس شما را جایی پیاده می کند که بعد از آن باید سوار تله کابین شوید تا مستقیم به بالای کوه برسید. در این تله کابین از فراز جنگلهای زیبا عبور می کنید و پوشش گیاهی منحصر بفرد استوایی را به چشم می بینید. بعد از نیم ساعت وارد مجموعه شدیم.  به داخل ساختمان ها رفتیم، ابتدا به کازینوی بزرگ آنجا رفتیم و چیز جذابی برای ما نبود چون هیچکدام از بازی ها را بلد نبودیم. سپس به شهربازی INDOOR مجموعه رفتیم. که بیشتر به درد کودکان می خورد. در آنجا یک FISH SPA یا همان ماساژ توسط ماهی ها رفتیم و واقعاً خستگی از تنمان بیرون آمد (قیمت ۲۰ رینگت). سینما و یک پیست کوچک برف مصنوعی بود ولی ما نرفتیم. کلّا در گنتینگ قیمت همه خوراکی ها بیش از سه برابر قیمت آن داخل کوالالامپور می باشد. بخشی برای بازیهای کامپیوتری بود که ساعتی را هم در آنجا گشتیم و سپس از طریق تله کابین و بعد اتوبوس به KL SENTRAL بازگشتیم. در حال حاضر GENTING بیشتر به درد کودکان می خورد ولی تجربه تله کابین و دیدن کازینو برای ما بسیار جالب بود .

همان طور که گفتم نزدیک KL SENTRAL محلّه هندیهای مالزی قرار دارد. به بزرگی محله چینی ها نیست ولی برای علاقمندان به فرهنگ هند گشتن در این منظقه بسیار لذت بخش است. انواع دستبند، عود، لباس، پمادها و دیگر اقلام مربوط به هندوستان به وفور در مغازه ها یافت می شود. در آخر در رستورانی هندی و با راهنمایی بسیار گارسون شام خوشمزه ای خوردیم (حدوداً نفری ۱۰ رینگت) و به هتل بازگشتیم .

 

روز هفتم – برج های دو قلو:

آخرین روز اقامت ما بود و قصد داشتیم جاهای باقی مانده را ببینیم. صبح تصمیم گرفتیم بازدید کاملی از برج های پطروناس که نماد کشور مالزی است در آخرین روز داشته باشیم. حدود ۱۰:۳۰ بود که به بلیط فروشی برای رفتن به بالای برج رسیدیم. این بلیط فروشی در طبقه زیر همکف مجتمع سوریا در پایین برج قرار دارد ، امّا به ما گفته شد که اوّلین زمان خالی بعدی برای رفتن به بالای برج ۱۸:۳۰ دقیقه است، با یک مشورت تصمیم گرفتیم بلیط ها را برای همان ساعت به مبلغ نفری ۸۰ رینگت خریداری کنیم تا بالای برج نرفته خاک مالزی را ترک ننماییم، می دانستیم که آکواریوم معروف مالزی نیز همان جا قرار دارد و با پرس و جو آنجا را در یک تونل بزرگ پیدا کردیم. نکته اینکه حتّی کارگران ساده این مجتمع، کامل به زبان انگلیسی مسلّط بودند. بلیط آکواریوم را نفری ۳۸ رینگت خریداری کردیم و وارد شدیم. اوّلین بار بود که وارد چنین فضایی می شدیم. نورپردازی آنجا شبیه به اقیانوس بود. ابتدا بسیاری از موجودات دریایی کوچکتر نظیر اسب دریایی، عروس دریایی، مارماهی ها و……. را در محفظه هایی کوچک دیدیم و پس از آن وارد تونلی شدیم که دور تا دورمان حیوانات آبی بزرگ و کوچک فراوانی نظیر لاک پشت دریایی، سفره ماهی، کوسه و …. مشغول حرکت بودند و قسمت غذا دادن به این حیوانات که توسّط غوّاصانی داخل آب انجام می شد بسیار تماشایی بود.

بعد از ظهر به هتل بازگشتیم. برای اوّلین و آخرین بار در استخر هتل که خیلی خلوت و تمیز بود آب تنی کرده و پس از استراحت کوتاه مجدّدا راهی برج های پطروناس شدیم بازدید از برج ها را شروع کردیم. ابتدا حدود ۴۰ طبقه بالا رفتیم و روی پل مابین دو برج دقایقی قدم زدیم و عکس گرفتیم. سپس با اسانسورهای سریع السیر به بالای برج رفتیم و توسط دوربین های قوی که آنجا بود شهر را دیدیم . در آنجا عکسهای زیبایی را که از هر زوجی گرفته بودند در یک قاب به قیمت ۱۰۰ رینگت می فروختند.

روبروی برج های دوقلو اتوبوس های رایگانی پیدا کردیم که ما را تا چهارراه بوکیت بینتانگ می برد. شب آخر را به آنجا رفتیم، گشتیم و از اینکه شب آخر سفر بود حالمون هم گرفته بود. آخرین خرید ها و سوغاتی ها را هم گرفتیم به هتل برگشتیم. چمدان ها را جمع و جور کردیم و آماده بازگشت شدیم.

 

روز آخر- خداحافظ کوالالامپور…سلام تهران

آخرین صبحانه هتل را خوردیم. از پذیرش و پرسنل مهربان هتل خداحافظی کردیم و منتظر لیدر شدیم تا به فرودگاه برویم. لیدر شب قبل طی یک پیامک به ما ساعت حرکت از هتل را اعلام کرده بود. به فرودگاه رسیدیم. در یک صف طولانی برای گرفتن کارت پرواز ایستادیم. علی رغم تابلوهای بزرگی که اعلام می نمود از پذیرفتن بار غریبه ها خودداری کنید، بودند جوانانی که اغلب ادّعای دانشجویی داشتند و می خواستند از طریق مسافران بسته هایی را به تهران بفرستند که بالطبع کسی نپذیرفت. سوار هواپیما شدیم و تقریباً به موقع هواپیما پرواز نمود. هواپیمای برگشت صندلی های خالی زیادی داشت. ۵ بار از مسافران در وعده های مختلف پذیرایی شد. حدود ۸:۳۰ شب به وقت مالزی که البته می شد ۵ بعد از ظهر هفتم تیرماه به وقت تهران هواپیما به زمین نشست و بدین ترتیب بعد از ۸ شبانه تهران  رسیدیم و کوهی از خاطره از این سفر استثنایی برای ما باقی ماند.

برگرفته از نوشته ی اقای پژمان شریفیان.

مطالب مرتبط

3 دیدگاه‌

 1. پژمان گفت:

  آقا لطفاً نویسنده رو ذکر کنید…..

 2. پژمان گفت:

  با تشکر فراوان از شما. پژمان شریفان درسته نه شریفیان ولی متشکرم به هرحال… شاد باشید!

 3. 20 گفت:

  سلام.وبسایت جامعی دارید.دست
  گلتون درد نکنه