چگونه بدون کبریت آتش روشن کنیم؟

 

در حال حاظر هوا مناسب برای بیرون ماندن در طبعیت فراهم شده است,شاید خانواده در آخر هفته برنامه ریزی دارند که یک روز را در طبعیت بمانند ,اگر یک روز شما به مشکل نداشتن کبریت بر خوردید یا اینکه کبریت شما در سفر خیس شد و اینکه فراموش کرده بودید که همراه خود کبریت یا فندک ببرید ,می توانید از روش های که برای شما بازگو می کنیم برای روشن کردن آتش استفاده کنید.

۱-روش مته کمانی

 

یکی از روش های تهیه آتش بدون استفاده از وسایل آتش زا,روش مته کمانی می باشد.شما باید در این روش سرعت و فشار لازم را برای درست کردن آتش حفظ کنید,یعنی اینکه وسایل مورد نیاز را اول پیدا کنید.وسایلی از جمله تخته آتش و چوب باریک و بلند و یک کمان و یک تکه سنگ هم لازم می باشد. این تکه سنگ یا چوب کوچک برای ایجاد فشار روی انتهای چوب باریک ما است، البته اگر از چوب استفاده می‌کنید، سعی کنید نمونه‌ای را انتخاب کنید که از چوب باریک و بلندتان سخت‌تر باشد.استفاده از چوب با عصاره درخت بسیار مناسب تر برای روشن کردن آتش می باشد.

۲-روش شخم زدن

 

یکی از ساده ترین راه برای روشن کردن آتش در طبعیت روش شخم زدن می باشد ,یعنی وسایل مورد نیاز خاصی هم نمی خواهد .یک تخته برای آتش خود آماده نمایید، شیاری بر روی آن ایجاد نمایید و سپس چوب باریکی را درون آن قرار دهید و به سمت بالا و پایین بکشید. در انتها تخته آتش خود نیز همان برگ خشک وچیزهایی که از این قبیل را قرار دهید. در اثر کشیدن چوب باریک روی تخته خاکستر ایجاد می شود. زمانی که کمی خاکستر را مشاهده کردید به آهستگی در آن بدمید,بدین صورت در انتها آتشی شکل میگیرد که شما می توانید با مدیرت درست آن را افزایش بدهید.

۳-روش مته دستی

 

اسون ترین روش به نظر ما برای روشن کردن آتش در دل طبعیت هنگامی که وسایل آتش زا نداریم,روش مته دستی است.اما شما باید دقت داشته باشید که چوبی از قبیل صنوبر، درخت بید، درخت سرو، چوب گردو که از بهترین ها برای آتش هستند پیدا کنید البته فراموش نکنید که چوب شما باید و حتما خشک باشد.

شما باید در ابتدا مقداری خار و خاشاک جمع آوری کنید سپس یک شکاف V شکل روی تخته ایجاد کنید. یک چوب باریک و سخت را در شکاف قرار دهید. آن را باید حداق ۲۵ سانتی متر باشد. با این چوب به تخته زیری فشار بیاورید و آن را بین دستان تان بچرخانید. این کار را باید با سرعت ادامه دهید تا خاکستر داغ ایجاد شود، زمانی که این خاکستر داغ ایجاد شد تکه های کوچکی که از خار و خاشاک آماده کرده بودید برای اشتعال به خاکسترها نزدیک کنید.

۴-سنگ چخماق (سنگ آتش‌زنه) و فولاد

 

این روش یکی از قدیمی ترین روش ها برای ,روشن کردن آتش می باشد که پیدا کردن سنگ چخماق کمی مشکل می باشد.روش کار اینگونه است که با زدن آهنی از جنس فولاد به سنگ چخماق می توانید برای درست کردن آتش چرقه ایجاد کنید. اما توجه داشته باشید که کمی برگ و تکه های کوچکی از کاغذ که قابلیت اشتعال را دارند دم دستتان باشد تا در صورت بروز جرقه آنها آتش بگیرند و آتش برایتان آماده شود.

۵- استفاده از ذره‌ بین

 

حتما شما که اهل مسافرت و طبعیت گردی هستید ذره بین به همراه دارید,ذره بین های پیشرفته از جمله شیشه عینک و لنز دوربین شکاری.شما می توانید ا استفاده از ذره بین، شیشه عینک و لنز دوربین شکاری تمرکز نور خورشید را بر روی یک نقطه برقرار کنید. برگ خشک و خار و خاشاک را در زیر همین نقطه قرار دهید، تا در صورتی که جرقه ای ایجاد شد آنها سری آتش بگیرند.

روش های دیگری هم برای روشن کردن آتش وجود دارد از جمله روش تهیه آتش با استفاده از یخ و یا استفاده از بادکنک برای تهیه آتش ,اما پنج روشی که در بالا ذکر کرده ایم در طبیعت بیشتر جوابگو می باشد.امیدواریم با این روش ها که ذکر شده توانسته باشیم آموزش خوبی داده باشیم.

مطالب مرتبط