جاذبه گردشگری دریاچه شورابیل

دریاچه شورابیل در اردبیل واقع شده است. نتایج مطالعات زمین شناختی نشان می دهد که قدمت این دریاچه بسیار بیشتر از دریاچه ارومیه بوده و یکی از جاذبه های طبیعی شهر اردبیل وتنها دریاچه طبیعی داخل شهری ایران می باشد. این دریاچه از مسیر دانشگاه محقق اردبیلی، دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه پیام نورقرارعبور میکند.

shorabil3

این دریاچه وسعتی به اندازه ۱۸۰ هکتار دارد و امکانات تفریحی، فرهنگی و ورزشی بسیاری را دارا می باشد که از آن جمله می توان به پیست دوچرخه سواری و دو میدانی، باغ وحش، تعدادی هتل (مجتمع توریستی کوثر و هتل شورابیل)، یک شهر بازی روباز ویک شهر بازی سرپوشیده اشاره کرد. این دریاچه در ابتدا بسیار شور بوده که در حال حاضر با افزودن مقداری آب شیرین از شوری آن کاسته شده و امکان پرورش ماهیانی چون قزل آلا در آن فراهم گردیده است. این دریاچه از مناطق شکار ممنوع استان می باشد.

به سبب قرار داشتن این دریاچه در حریم شهری شهرک‌های کوثر، مهر، راه و ترابری، دادگستری، ولیعصر، و دانشگاه‌های محقّق اردبیلی، پیام نور، علوم پزشکی، و نیز نمایشگاه بین‌المللی اردبیل در حاشیهٔ این دریاچه قرارگرفته‌اند.

به سبب توریست خیز بودن این رودخانه هتل شورابیل دو ستاره در قسمت شمالی ساحل دریاچه و هتل کوثر سه ستاره با امکاناتی چون چهل و شش واحد سوئیت ویلائی ، سالن کنفرانس وسالن همایش و دو رستوران و کافی شاپ. کافی نت و سالن ورزشی درزمینی به وسعت ۲۶۱۲۵ متر مربع در ساحل جنوبی دریاچهٔ شورابیل ساخته شده‌است.

shorabil2

در گذشته پیش از افزوده شدن آب شیرین به این دریاچه، گل آن به سبب شوری بیش از حد و دارا بودن املاح فراوان، خاصیت درمانی زیادی برای رفع مشکلات پوستی و درد مفاصل داشتاما در حال حاضر دیگر خاصیت خود را از دست داده است.

این دریاچه یکی از مکان های توریستی اردبیل محسوب می گردد که هرساله بازدید کنندگان فراوانی را به خود جذب می نماید.

امتیاز شما
[Total: 8 Average: 2.9]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ سوال زیر را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.