غذاهای سنتی یزد

شهر جهانی یزد دارای غذاهای ایرانی و سنتی بسیار خوشمزه ای می باشد که ما در این پست برای شما معرفی خواهیم کرد.غذاهای خوشمزه و خوش طعم که تا میل نکنید ,نمی توانید مزه ی خوشمزه آن را بدانید.

از معروف ترین غذاهای یزد که در تمام سفره خانه های سنتی این شهر وجود دارد,قیمه یزدی می باشد.این غذا که در اسم هم نام غذایی می باشد که همه شهرها ایران دارند و روال می باشد.اما بدانید در طرز تهیه آن کمی متفاوت با سایر شهر ها می باشد. قیمه سنتی یزد از گوشت قرمز، پیاز خردشده، لیمو عمانی، دارچین، هل و زردچوبه و بجای لپه  از نخود دو تکه شده استفاده می کنند.

معمولا غذای معروف تبریز,کوفته تبریزی را شنیده اید .اما بدانید در یزد هم انواع مختلف کوفته در سفره ها وجود دارد با نام های :کوفته لپه , کوفته برنجی, کوفته نخودچی و کوفته هویج تهیه می شود که از غذاهای سنتی یزد می باشند.

تاس کباب یزدی از غذاهای معروف سنتی یزد می باشد.به این شکل بگویم که بعد از قیمه یزدی باید تاس کباب یزدی را به عنوان غذایی که همیشه در سفره یزدی خصوصا روزهایی که مهمان دارند ,وجود دارد.این غذا از ترکیب سیب زمینی، پیاز، روغن، گوشت چرخ کرده، رب گوجه فرنگی و دارچین و در بعضی اوقات با هویج تهیه می شود.

 

آش انار

به دلیل وجود انار زیاد در استان یزد,خصوصا شهر مهریز یزد می توان آش انار میل کرد.این آش خوش مزه از عدس، برنج، آب انار و کمی‌ گوشت تهیه میشود که مردم یزد بر این معتقد هستند که آش انار برای بهبود بیماری موثر می باشد.

 

قهوه یزدی

از جمله پذیرایی های خاص استان یزد قهوه یزدی می باشد.یزدی ها اغلب برای خوردن قهوه خصوصا در مراسم عزاداری به این صورت آن را تهیه می کنند که پودر قهوه ترک را به همراه آب، هل، گلاب و نبات یزدی، در ظرفی مسی می ریزند و آن را برای حداقل ۶ ساعت حرارت می دهند. بعد از حرارت دادن آن قهوه غلیظی به دست می آید که بسیار خوش بو و خوش طعم می باشد.این قهوه از آثار ناملموس یزد ,ثبت ملی شده است.

 

سایر غذاها در یزد وجود دارد که بسیار سنتی تر تهیه می شود و ما سعی کردیم در این پست از سایت گردشگرها فقط چند نوع غذای معروف و سنتی یزد که بیشتر رواج دارد معرفی کنیم.اغلب بعد از گشت و گذار در شهر یزد یک دسر یا یک غذای خوشمزه سفر را تکمیل می کند.

اگر غذای خوشمزه سنتی یزد را می شناسید که در این پست بیان نکرده ایم , در قسمت درگاه برای ما معرفی کنید تا پست را کامل کنیم.

 

 

مطالب مرتبط