آبشار آب سفید الیگودرز

آبشار آب‌سفید یکی از آبشارهای شهرستان الیگودرز استان لرستان است. آبشار آب سفيد اليگودرز در منطقه پيشكوه ذلقی در حدود ۵۰ كيلومتری شهر اليگودرز در منطقه ای بنام پشتکوه زلفی واقع شده است .در امتداد مسير دسترسی به اين آبشار، زيارتگاه “مومد حسن” قرار دارد که در ميان ساکنين مناطق بختياري نشين از جايگاه بالا و قابل احترامی برخوردار است. مسير دسترسي به آبشار آب سفيد از روستاهای کاکلستان و قليان است که با کوه های سربه فلک کشيده و درختان زيبای بلوط و گردو شما را همراهی می کند. هوای اين منطقه بسيار خنک است بطوريکه حتی در تابستان برای گذران شب به ناچار بايد در پناه چادر بيتوته کنيد. آب اين منطقه نيز يکي از بهترين و سالم ترين آب هاي آشاميدنی به شمار مي رود. رودخانه دايمی آب سفيد به طول هفتده کيلومتر از اين محل در دامنه کوه های کازينستان و حرا، سرچشمه گرفته و در انتها به رودخانه کاکلستان می ريزد.

آبشار آب سفید معروف به عروس زیبای آبشار های ایران می‌باشد. این آبشار در جنوب شرقی این استان و در دامنه کوههای زاگرس و در کنار کوه بلند قالی کوه در بخش بشارت زلفی از شهرستان الیگودرز قرار گرفته‌است و دسترسی به آن با جاده از شهر الیگودرز امکان پذیر است. آب این آبشار از دل تونلی در دل یک کوه سنگی بیرون می‌آید. ارتفاع آبشار ۷۰ متر و عرض تاج آن در فصل پر آبی حدود ۸ متر می‌باشد. این آبشار به رود رودبار لرستان می‌پیوندد و سرانجام به دز می‌ریزد. می‌توان گفت به علت اینکه آب آن به صورت مخلوط با هوا بر اثر برخورد با سنگ‌ها به شکل حباب سفید در می‌آید به آب سفید معروف شده است. خود آبشار در دره‌های تاریک که در اثر فعالیت‌های زمین شناختی و فرسایش توسط آب در چند هزار سال بوجود آمده قرار دارد.

این آبشار در فصل بهار پذیرای گردشگران زیادی است و پوشش جنگلی و گیاهی در اطراف آبشار زیبایی و طراوت خاصی به این منطقه توریستی داده است. فصل بهار بهترين زمان برای بازديد از آبشارهاي لرستان به خصوص آبشار آب سفيد است.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. نقی گفت:

    واقعا عالیه