جزیره دیدنی شیدور

جزیره شیدور که به نام های مختلف :شِتوَر,جزیره ماران و همچنین به لهجه محلی و گویش مردم ابوموسی جزیره مارو نیز گفته می‌شود.این جزیره غیر مسکونی در فاصلۀ حدود۵/۱کیلومتری جنوب شرقی جزیرۀ لاوان می باشد که به ابعاد ۷/۱کیلومتر طول و همچنین عرض جزیره هم  ۸۰۰متر می باشد.

در جزیره شیدوَر استان هرمزگان پرندگان زیبا ,مرغان دریایی و همچنین لاک پشت ها و دلفین در منطقه حفاظت شده محافظت می شوند.در این جزیره مارهای سمی زیاد وجود دارند که در زیر شن ها هستند که به رنگ سیاه می باشند.

یکی از دلایلی که این جزیره را بام ماران می نامند,به علت وجود مارهای سمی می باشد که باعث شده است این جزیره غیر مسکونی هم شود.

پرندگان زیبا از قبیل پرستوی دریایی پشت دودی ،‌پرستوی درییایی تیره ،‌پرستوی دریایی کاکلی در این جزیره یافت می شود.

وجود لاک پشت های زیاد و تخم ریزی انها صیادان و بومیان جزایر اطراف به این حزیره سفر می کنند و همچنین در زمان طوفانی شدن و مواج شدن دریا لنج های ماهیگیری به این جزیره پناه می برند.

جزیره شیدور دارای پوشش گیاهی کم‌پشت و تنک بوده که ازانواع شورپسند و شن‌دوست می‌باشند.همچنین این جزیره با دارا بودن سواحل مرجانی (آبسنگهای مرجانی) که حتی در عمق ۲ تا ۳ متری از جزیره می باشند ,باعث شده است در فهرست مهمترین آبسنگهای « iucn » نیز به ثبت برسد.

مطالب مرتبط