روستا و آبشار سلوک آذربایجان شرقی

استان آذربایجان شرقی شهر گردشگری و توریستی پذیر ایران به شمار می رود حال در این بخش از مطالب قصد دارم به معرفی یکی دیگر از روستاها و آبشارهای زیبای این منطقه بپردازم .سلوک یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان سلوک بخش مرکزی شهرستان هشترود واقع شده‌است. روستای سلوک که در دره های عمیق و تپه های سرسبز نوار مرزی ایران و ترکیه قرار گرفته بواسطه کوههایی که تا اواسط تابستان معمولا پوشیده از برف هستند و نیز چشمه سارهای طبیعی که از دل کوهها سرچشمه می گیرند از سرچشمه های اصلی رود روضه چای هستند که بعد از طی مسافتی نسبتا طولانی به دریاچه ارومیه می ریزد. روستای سولک یکی از مناطق دیدنی شهرستان ارومیه است که البته سابقه کشف و تبدیل شدن به منطقه گردشگری شاید به ۱۰ سال هم نرسد. معروفیت این روستا بواسطه وجود آبشاری نسبتا بلند در انتهای آن است که در فصول پربارش از کیلومترها دورتر هم می شود تماشایش کرد و طی سالهای اخیر برای تماشای این آبشار معروف جایگاه و پارکینگ و دیگر امکانات نسبی ایجاد شده است. روستای سولک که در میان اهالی به سلوک و سولوک هم شناخته می شود طبیعت دیدنی و مردمانی با زندگی ساده و صمیمی و بی تکلف دارد. همه جای چراگاههای این روستا می توان اسبهایی که بدون زین و حفاظ برای خود در گوشه ای آزادانه در حال چرا هستند را دید.

آبشار سلوك:

این آبشار در۳۲ كیلومتری غرب ارومیه در نزدیكی روستای سلوك واقع شده است. آب این آبشار از ارتفاعات كوههای سلوك از رشته كوههای زاگرس از ذوب برفها و چشمه سارها تأمین و جاری است. ارتفاع آبشار حدود ۷۶ متر بوده و در درهای پرشیب از لای صخره های مشرف به روستا عبور و در مسیر بصورت پله های طبیعی بوده كه بر زیبائی آن افزوده است.

اگر دنبال آخر هفته ای دلنشین و روحبخش توأم با یک دنیا اکسیژن و لحظاتی به یادماندنی در طبیعت بکر خدا می گردید، تحمل نیم ساعت رانندگی برای رسیدن به جاده خاکی این روستا و ساعاتی اطراق در کنار آبشار زیبای آن می تواند شیرین تر هم باشد.

مطالب مرتبط

2 دیدگاه‌

  1. میر مهرداد گفت:

    آبشار سلوک در استان آذربایجان غربی قرار داره و شهرستان ارومیه هم در این استان، لطفا تصحیح بفرمائید.
    با تشکر از سایت خوبتون

  2. ایران گفت:

    سلام بهترین فصل برای سفر به اذربایجان کدومه؟