با عروس غار های یزد آشنا شوید

یکی از جاذبه های طبیعی شهرستان تفت واقع در روستای تاریخی و زیبای «ندوشن» از توابع بخش خضرآباد شهرستان صدوق (اشکذر) غار نباتی می باشد. این غار زیبا که در استان یزد واقع شده است  به سبب دارا بودن استالاگمیت و استالاکتیت و همچنین بلورهای گل کلمی زیبایی های چشم نواز و زیبا را در دالان ها و فضاهای مختلف پدید آورده است.

وجود قندیل های نباتی شکل در ابن غار تصاویر بدیع و چشم نواز را پدید آورده است. این غار دارای ۲ دهانه بوده که یکی طبیعی و دیگری به صورت مصنوعی ایجاد شده است. برای ورود از دهانه اصلی باید تا ۳ متر فرود داشته باشید در حالی که دهانه مصنوعی مسیری هموارتر دارد نیاز به فرود نخواهد داشت.

پس از ورود به درون غار و عبور از سراشیبی ابتدای مسیر به یک سه راهی خواهید رسید مسیر سمت چپ با شیبی تند به چشمه آب قابل شربی در عمق ۱۹ متری غار منتهی می شود. مسیر سمت راست نیز با شیبی به سمت پایین به یک تالار منتهی می شود. مسیر روبه رو مسیر اصلی غار است که با دور زدن یک استلاگمیت به تالار اول غار می رسد.

این تالار دارای ۲ مسیر است که مسیر اول به  از سمت راست حفره هایی است که به دهلیزی که در بالای تالار دوم قرار گرفته منتهی می شود و مسیر سمت راست سوراخ کوچکی است که می بایست به صورت نشسته از آن وارد تالار دوم شد.

در این تالار نیز مانند تالار قبلی دو راه پیش روی داریم؛ مسیر سمت راست دهلیزی است که در دو طرف خود به دو اتاقک زیبا ختم می شود و مسیر سمت چپ با شیبی نسبتا تند وارد تالار سوم که با قطعه سنگی بزرگ به دو قسمت تقسیم شده است، می شود این تالار در واقع آخرین تالار این غار با شکوه است. در این غار نخ کشی ضروری نیست ولی انجام آن اطمینان خاطری برای بازگشت است. در مجموع غار نباتی ندوشن در عین زیبایی غار بزرگ و دشواری نیست.

این غار از نظر بزرگی و زیبایی به نام عروس غار های استان یزد نام گذاری شده است و جزو غارهای فعال شناخته می ‌شود كه در آن غارزایی و رسوب‌ گذاری با سرعتی بسیار كم در حال تداوم است.

کارشناسان و زمین شناسان معتقدند وجود رطوبت داخل غار، چکیدن آب از قندیل‌ ها، ترمیم قندیل ‌های شکسته شده و وجود مواد آهکی نشان دهنده فعالیت و زنده بودن  غار نباتی یزد است.

مطالب مرتبط