شهر زیر زمینی کاریز کیش

آب شرب ساکنان کیش از طریق قنات کیش که بیش از ۲۵۰۰ سال قدمت دارد تامین می گردد.قنات کیش هم از نظر طول رشته قنات و هم عمق چاه ها قابل مقایسه با قنات های دیگر نقاط ایران نیست ولی با توجه به شیب کم جزیره و نحوه ی هدایت آب های زیرزمینی به سطح زمین در زمان خود از پیشرفته ترین روش های حفر قنات بوده است.

امروزه این مجموعه قنات با تغییر کاربری به یک شهر زیرزمینی تبدیل شده است که بیش از ۱۰۰۰۰ متر مربع وسعت دارد و اکنون کاریز کیش خوانده می شود. در شهر زیر زمینی کاریز کیش کوشیده اند تا ضمن بازسازی قنات کیش بافت تاریخی آن را نیز حفظ کنند. شهر زیر زمینی کاریز دارای بخش های مختلفی از جمله غرفه های صنایع دستی ایران و جهان ، رستوران سنتی و جدید ، موزه ، سالن آمفی تئاتر ، سالن کنفرانس و گالری های هنری است.

شهر زیر زمینی کاریز در عمق ۱۶ متری زیر زمین قرار گرفته است. سقف آن دارای هشت متر ارتفاع است و مملو از سنگواره ، صدف و مرجان است که بین ۲۷۰ تا ۵۷۰ میلیون سال قدمت دارند و تک تک آن ها شناسایی و دارای شناسنامه هستند.

به دلیل دو ویژگی که دارد شهر زیر زمینی کاریز را می توان در فهرست ابنیه جهانی قرار داد . نخست این که در دل تنها جزیره ی مرجانی جهان قرار گرفته است و دوم آن که تنها بنایی است که سقف آن مملو از صدف ها و مرجان های طبیعی است. صدف ها و مرجان هایی که بازدید از آن ها به این آسانی ها نیست. همچنین بیان شده است که خاک های برداشت شده از این کاریز دارای خواص درمانی است و در “گل درمانی ” استفاده های فراوانی دارد.

مراکز اقامتي ، تجاري و تفريحي در زميني معادل ۶۰۰۰۰ متر مربع در روي زمين کاريز احداث خواهد گرديد و زمين سطحي کاريز به پارک وسيعي تبدیل خواهد شد که دارای دو تپه ی مرتفع خواهد بود.

مطالب مرتبط