راهنمای سفر به استان هرمزگان

به طور کلی هرمزگان,ایینه تمام فرهنگ ساکنان خلیج همیشه فارس و مردمان خطه جنوب ایران است.این سرزمین جایگاهی به سزا در شکلگیری و حفظ  فرهنگ تمدن ایرانی بر عهده داشته است.حال می خواهیم مکان های معروف استان هرمزگان که  حدود ۶۸ هزار کیلومتر مساحت این استان می باشد را معرفی کنیم .هرمزگان دارای جزایر مهمی است که جزیره کیش و قشم معروف ترین جزایر تفریحی استان هرمزگان و ایران می باشد.

۱- قلعه مغویه

قلعه مغویه از نقاط دیدنی استان هرمزگان واقع در شهرستان بندرلنگه است.این بنای تاریخی در بندر مغویه که حدود ۲۰۰ کیلومتر از بندرعباس و در ۴۰ کیلومتری شهرستان بندرلنگه است.اگر مسیر شما از سمت قشم و بندرعباس به سوی عسلویه یا جزیره کیش می باشد می توانید به این بنای تاریخی سر بزنید.

ساختمان قلعه دارای دو حیاط اندرونی و بیرونی بوده که قدمت حیاط اندرونی از بیرونی بیشتر است.اینا بنا در دو طبقه بنا شده است که دارای تعداد زیادی اتاق و حمام سنتی و برج نگهبانی می باشد.

۲-پل لاتیدان

یکی از طولانی ترین پل های تاریخی ایران که در سال ۱۳۷۱ در اثر سیلاب در نزدیکی روستای کلمتلی نمایان شده است از مکان های دیدنی و تاریخی بندر عباس می باشد.این پل که به دوران صفویان بر می گردد ,سه برابر سی و سه پل اصفهان است.

۳- قلعه هرمز

یکی از قلعه های تاریخی استان هرمزگان در بخش هرمز از توابع شهرستان قشم که از نقاط دیدنی استان هرمزگان واقع در جنوب ایران است.مهم ترین قلعه باقی مانده از روزگار تسلط پرتغالی ها بر ساحل و جزایر خلیج فارس است.

۴- قلعه لشتان

قلعه لشتان بر فراز کوه شاهینکوه در روستای بارچاه که جز شهرستان مرکزی بندرلنگه و حدود ۶ کیلومتر از بندرلنگه تا این قلعه فاصله می باشد.برای رفتن به این قلعه می توانید از میدان ناخدای شهر تاریخی بندرکنگ به سمت جاده بستک بروید و که حدود سه کیلومتر بعد به ابتدای روستای بارچاه میرسید و حدود ۲ کیلومتر تا روستا فاصله دارید که اسفالت می باشد.بعد از رسیدن به روستای بارچاه سمت چپ شما قلعه لشتان است که می توانید از اهالی روستا برای راهنمایی استفاده کنید.از روستا تا قلعه مسیر خاکی می باشد.

۵- معبد هندوها

پرستشگاه هندوها یا معبد هندوها از آثار تاریخی و جالب شهربندرعباس است که در خیابان امام خمینی (ره) و روبه روی بازار روز قرار دارد. معبد هندو ها به سبک معماری خاص و در کل ایران متفاوت ساخته شده است که بسیار دیدنی می باشد.

۶- مجموعه بافت شهر تاریخی بندرکنگ

بندرکنگ از توابع شهرستان بندرلنگه می باشد که در فاصله ۵ کیلومتری شرق بندرلنگه و در مسیر جاده بندرلنگه_بندرعباس قرار دارد.این بافت قدیمی بخش عظیمی از مساحت بندرکنگ را به خود اختصاص داده است. بسیاری از خانه ها و مساجدی که در درون بافت قدیم کنگ قرار دارند قدمتی بیش از صد سال هستند.در سال های اخیر شهرداری بندرکنگ برای احیا این بافت مرمت های بسیار خوبی انجام داده است که این بافت بسیار دیدنی و جالب شده است و از مکان های دیدنی استان هرمزگان می باشد.

نظر شما در مورد سفر به استان هرمزگان ؟؟؟

مطالب مرتبط