مجتمع گردشگری باری ارومیه

باری، روستایی از توابع بخش انزل و در شهرستان ارومیه استان آذربایجان غربی ایران است. آذربایجان غربی قطب صنعت گردشگری و بهشت اماکن تفریحی و توریستی و گردشگری خدادادی است.

درباره باری ، مجتمع گردشگری(باری) مجموعه‌ای اقامتی، درمانی، ورزشی، گردشگری، پذیرایی و فرهنگی است که در ساحل زیبا و کم‌نظیر دریاچهٔ ارومیه، دومین دریاچه بزرگ نمک جهان، بنا نهاده شده است. این مجتمع در ۴۰ کیلومتری جاده سلماس- ارومیه قرار دارد و از نظر آب و هوایی و مناظر طبیعی در یکی از بی‌بدیل‌ترین مناطق جغرافیایی کشور قرار گرفته است.

واقع‌شدن در ساحل دریاچهٔ ارومیه، که خود گنجینهٔ طبیعی پرارزش و بی‌نظیری از خواص شگفت‌انگیز درمانی و زیست‌محیطی است و بهره‌گیری شایسته از امکانات طبیعی آن از اصلی‌ترین دلایل ایجاد مجتمع باری بوده، از اهمیت به‌سزایی برخوردار است. احیای ارزش‌های سنتی منطقه در به‌کارگیری پدیده‌های طبیعی برای سلامت و تندرستی و همچنین ایجاد مجموعه‌ای منطبق بر استانداردهای جهانی و فراهم‌کردن فضایی مناسب و شایسته برای گردشگران داخلی و خارجی از دیگر اهداف ایجاد و احداث این مجموعه است.

با راه‌اندازی و بهره‌برداری از این مجموعه توجه بسیاری از مسافران و گردشگرانی که برای بهره‌بردن از امکانات مشابه به خارج از کشور مسافرت می‌کردند، به این مکان جلب شده است. این مساله به خودی خود می‌تواند گام مثبتی در مسیر بهره‌برداری از منابع داخلی و جلوگیری از خروج ارز از کشور باشد. ضمن آن‌که برای مسافران و گردشگران نیز هزینه‌های مسافرتی و تفریحی به میزان زیادی کاهش خواهد یافت.

باری اولین و تنها طرح ملی عملی شدهٔ دهکده سلامت در کشور است و تا کنون بخش‌های بزرگی از آن به بهره‌برداری رسیده است. پیش‌بینی می‌شود که این مجموعه در آینده نزدیک و با پایان یافتن فازهای بعدی طرح، پذیرای بیش از ۴۰۰ هزار نفر گردشگر داخلی و خارجی باشد.

حجم سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در این مجموعه نیز از دیگر وجوه تمایز آن به شمار می‌آید. باری اولین سرمایه‌گذار بخش خصوصی پروژه ملی دانشکده هتل‌داری مدرن در کشور است. با بهره‌برداری از این دانشکده، علاوه بر تامین نیروی انسانی مورد نیاز این مجموعه، سالانه نیروهای متخصص و آموزش‌دیدهٔ زیادی روانه بازار هتل‌داری کشور خواهند شد که می‌تواند درصدی از کمبودهای کشور را در زمینه تامین نیروی انسانی آموزش دیده در بخش خدمات گردشگری را رفع نماید.

با وجود آن که هنوز مدت زمان زیادی از بهره‌برداری از بخش‌های مختلف مجتمع باری نگذشته، این مجموعه موفق شده است به نامی آشنا در جاذبه های گردشگری منطقه تبدیل شود و سالانه تعداد زیادی از مسافران و گردشگران داخلی و خارجی را به سوی خود جلب و با ارزش‌های نهان و آشکار دریاچه ارومیه آشنا کند. بهره‌برداری نهایی از تمام فازهای این پروژه در حدود ۵ سال به طول خواهد انجامید. پس از تکمیل و نهایی‌سازی این پروژه، علاوه بر استفادهٔ بهینه از امکانات طبیعی دریاچه، بیش از ۵۰۰ فرصت شغلی ایجاد خواهد شد که این می‌تواند گامی موثر در جهت کاهش نرخ بیکاری در منطقه باشد.

هم‌اکنون بیش از ۳۰۰ نیروی کارآزموده و آشنا به آموزش‌ها و تخصص‌های هتل‌داری و خدمات وابسته به آن در مجموعه باری و در بخش‌های مختلف رفاهی، اقامتی، درمانی، ورزشی و فرهنگی و ساختمانی به فعالیت‌های مختلف اجرایی، خدماتی و کارگاهی مشغول هستند و هریک متناسب با جایگاه شغلی و نوع کار خود با کمک مجرب‌ترین تیم‌های آموزش خدمات گردشگری تعلیم دیده و از هر نظر برای ارایه و عرضه این خدمات مهیا شده‌اند

بوده است.

 

مطالب مرتبط