جاذبه های گردشگری قشم برای نوروز ۹۶

اگر شما قصد برنامه ریزی برای تعطیلات نوروز دارید و مقصد شما جزیره قشم می باشد ,حتما غیر از خرید و سواحل زیبای قشم به تنگه شگفت انگیز “چاهکوه” سر بزنید و از زیبایی این تنگه لذت ببرید.

تنگه چاهکوه در روستای چاهوی شرقی جزیره قشم,واقع شده است .این تنگه که از نظر بازدید کنندگان خیلی شگفت انگیز می باشد از فرسایش سنگ های رسوبی زمین، بوجود آمده است که نظیر این پدیده را می توان در آلمان، انگلیس، چین، آمریکا و چند کشور دیگر یافت.

یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری جزیره قشم تنگه چاهکوه می باشد.این مکان دیدنی در ۷۰ کیلومتری شهر قشم و در کنار روستای چاهوی شرقی، در بخش غربی ساحل شمالی جزیزه قشم قرار دارد.این تنگه که از فرسایش خاک و همچنین در دل کوه سنگی یکپارچه که به شکل ضربدر برش خو رده زیبایی شگفت انگیزی را بوجود آورده است.

تنگه چاهکوه که از دیواره های بلند تشکیل شده باعث شده فضای زیبایی را بوجود بیاورد.اگر در امتداد دیوار بروید ارتفاع آن به قدری زیاد می شود که در انتهای آن نور کمی دیده می شود.در انتهای آن چاه های حفر شده است که در حال حاضر که محل انباشت و ذخیره آب هاى جارى شده که آب ها برای استفاده بوم های آن منطقه شده است.

دیوار های تنگه چاهکوه عمدتاً از ماسه سنگ آهکى سست بوده و به دلیل وجود میان لایه هاى مارن قرمز، سیلت و آهک شاهد انحلال و فرسای شهاى شدید شده است.

زیبایی های این دره به دلیل دیواره هاى عمودى نسبتاً مرتفع، وجود شیارها و خطوط فرسایش موازى و عمیق است که در انواع حفره هاى نیمه کروى و بیضوى تشکیل شده است.

اگر بخواهیم کمی تخصصی تر در مورد این جاذبه گردشگری جزیره قشم برای شما بازگو کنیم باید گفت:این تنگه علاقه مندان خاصی دارد که در زمان بازید با دل جان از این تنگه و جاذبه های طبیعی دبدن می کنند.زیرا از جاذبه های ژئوپارک قشم است که همچنین تایید سازمان یونسکو در این تنگه انجام شده است.

از امکانات رفاهی در تنگه چاهکوه می توان به ساخت سرویس بهداشتی، نصب چند تابلو آموزشی و زیست محیطی، نصب سطل زباله، ساخت پارکینگ و دایر کردن کیوسک نگهبانی اشاره کرد.

دلیل نام گذاری این دره وجود چاه های حفر شده در انتهای این تنگه می باشد که به دلیل آب و هوای گرم و خشک تابستان و جمع آوری اب در این چاه ها باعث شده است این روستا را با نام تنگه چاهکو نام گذاری کنند.

در نوروز سال های قبل حدود ۴۶ هزار نفر از این تنگه دیدنی و گردشگری جزیره قشم دیدن کردن که با امکانات بیشنر و برنامه ریزی های سال های اخیر, تعداد بازدید کنندگان روز به روز بیشتر می شود.

مطالب مرتبط