جاذبه گردشگری پلنگ دره

آبشار پلنگ دره واقع در شیرگاه مازندران یکی از زیباترین و جذاب‌ترین مسیر‌های طبیعت گردی استان مازندران است. از شهر زیبای شیرگاه و از پاسگاه نگهبانی منابع طبیعی حدود ۱۳ کیلومتر جاده خاکی که با ماشین حدود یک ساعتی طول می‌کشد را باید طی کرد تا به این مکان زیبا و بکر رسید لازم به ذکر است که جنگل‌های ابتدایی مسیر بسیار زیبا و رویایی می‌باشند. آبشار پلنگ دره که در شمال شرقی شهر شیرگاه قرار دارد و یکی از زیباترین مکان‌های دیدنی شهر شیرگاه به حساب می‌آید. شاهد یک رودخانه ای زلال و زیبا با آبشار ۸ متری و ریزش آب به حوضچه سنگی خواهید بود.

چشمه‌های متعدد و رودخانه‌ای زیبا و تمیز با عمق کم نیز یکی دیگر از زیبایی‌های جنگل پلنگ دره جز جنگل‌های بکر و دست نخورده به شمار می‌رود. این جنگل‌ها جانور درنده خو و خطرناک ندارند. بنابراین می‌توانید مطمئن باشید خطری شما را تهدید نمی‌کند. در این مسیر خاکی و جنگلی حتی می‌توانید دوچرخه سواری کنید. زیرا مسیر جنگل پلنگ دره شیب تند و نفس‌گیر ندارد. از ابتدای جاده اصلی تا خود آبشار پلنگ دره بیش از ۱۳ کیلومتر راه نیست.

در هر وضعیت آب و هوایی می‌توان این مسیر را رفت و پیاده روی اجباری ندارد، با هر سن و سالی (خرد سال و افراد مسن) می‌توانید همسفر شوید. شایان ذکر است جهت رفتن به آبشار پلنگ دره و حوضچه سنگی، باید یک بار از عرض رودخانه (۱۵ متری) به عمق نیم متری عبور کنید. مشاهده کامل متن از این رو دمپایی و لباس مناسب به همراه داشته باشید. پیشنهاد می‌شود جعبه کمک‌های اولیه چراغ قوه و باس و کفش مناسب به همراه داشته باشید. شیرگاه ازجنوب به شهرهای زیرآب و پل سفید واز شمال به شهرستان قائم شهر راه دارد. این شهر همچنین از سمت غرب به شهرستان بابل راه دارد. یکی از جاده‌های ارتباطی تهران- شمال، معروف به جاده فیروزکوه، و راه آهن تهران- شمال، که بخشی از راه‌آهن سراسری ایران است، از این شهر می‌گذرد. شیرگاه از همه جهت جز شمال به‌وسیله رشته کوههای البرز مرکزی احاطه گشته‌است. از غرب توسط کوه تِرز ،از شرق به‌وسیله کوه وِرزک واز جنوب با کوههای ساره سر و شاه کوه محاصره شده‌است.

شیرگاه محل تلاقی دو رود است. یکی رود تالار که از منطقه آلاشت و گردنه‌های دوگل سرچشمه می‌گیرد و دیگری رود کسلیان است. کسلیان در بیشتر مواقع سال آبی روشن و زلال دارد (تنها در زمان بارندگی‌های شدید آب آن کمی گل آلود می‌شود) ولی تالار در بیشتر مواقع سال گل آلود است. به دلیل وجود این دو رود و هم چنین وجود دره‌هایی نسبتاً کم عمق ،شیرگاه دارای پل‌های متعددی است که به همین دلیل آنراشهر پل‌ها لقب داده‌اند. یکی از مسیرهای دسترسی از جاه فیروزکوه به سمت شیرگاه وسپس از انجا به سمت ابشار پلنگ دره است .طول مسیر از شیرگاه به سمت ابشار پنلگ دره ۲۰کیلومتر می‌باشد و در تمام مسیر جنگل بسیار زیبا را شاهد خواهید بود.

مطالب مرتبط

3 دیدگاه‌

  1. Mar گفت:

    ما در ابانماه تصمیم به بازدید از آبشار پلنگ دره گرفتیم، جاده خاکی بود ولی مسیر و سنگ ریزه ریخته بودن آبشار و پیدا نکردیم ،تصمیم گرفتیم از همون جاده جنگلی مستقیم به سمت تهران برویم، روی گوگل مپ راه دو تا میشد که در حقیقت راه دومین وجود نداشت، جاده زیبا بود ولی براحتی می شد توی جنگل گم شد، راه بسیار گل و شل داشت که ماشین بسیار سر می خورد،اخرش خدا رحم کرد و یکی ازمحلی ها کمکون کرد تا راه پیدا کنیم، ماشین شاسی کوتاه براحتی توی گل می تونست گیر کنه توصیه می کنم به هیچ وجه تنها به این مسیر نروید

  2. سهیل گفت:

    سلام
    من با پژو ۴۰۵ رفتم اردیبهشت ۹۸ جاده خوب هست اما بدلیل سیلهای اخیر جند قسمت از جاده فرو نشست کرده و با احتیاط رد میشوید من چند تا پراید و رنو هم دیدم اونجا. بعد شما قبل حرکت از چند نفر بپرسید بعد به دل جنگل کوه بزنید و دیگران رو اسیر خودتون نکنید و گوگل اگه خیلی دخ بود که لیدر و راهنمایی وجود نداشت . جی پی اس دستی میخواد بعلاوه نقشه و ویت پونت. اول مسیر محیط بانی هست هر سوالی که میخواهید بپرسید. ۲۰۰متر از پل که گذشتید دست راست یه بیراهه هست حدود ۵۰ متر از هر طرف داخل بشید صدای آبشار رو میشنوید که انطرف رودخانه هست . چنیدن زنبود دار هم انجا مشغول به زنبورداری هستن که اگه اشتباه نکنیم چهاریی تا هستن و با فاصله که اگه سوالی بود اونا خیلی مهربانانه جواب میدن و عسل هم میفروشن . اون دوستمون چجوری گم شده من موندم . ولشون کنید.
    حتما حتما قبل هر حرکتی برسی مسیر و آگاهی گرفتن از افرادی که به آن محیط رفته و آشنا هستن را انجام دهید