راهنمای گردشگری شهر رویدر

معرفی رویدر

شهر رویدر از توابع بخش رویدر شهرستان خمیر و استان هرمزگان می باشد.شهر رویدر با مختصات جغرافیایی ۵۵ درجه و ۲۵ دقیقه طول شرقی می باشد که قدمت آن به دروه عیلامیان می رسد.

مردم رویدر به زبان فارسی دری با گویش معروف به لاری سخن می گویند.بر اساس نتایج سر شماری سال ۱۳۹۰,شهر رویدر ۶۰۳۴ نفر جمعیت دارد.اقتصاد شهر رویدر بر پایه ی فعالیت های زارعی ,دامداری و باغداری استوار شده است.گروه کثیری از مردم در بخش خدمات و امور اداری فعالیت دارند.خرما,انبه,لیمو و سبزیجات از مهمترین محصولات این شهر می باشد.انواع لبنیات مرغوب نیز در این شهر تولید می شود و تولید انواع صنایع دستی در رونق اقتصادی این شهر موثر است.شهر رویدر در محدوده ای پایکوهی استقرار یافته و بافت مسکونی متراکمی دارد.

بهره گیری از موسیقی محلی به ویژه شروه خونی,با سازهای نی,عود, سرنا,دهل,چنگ و جفتی در مراسم شادی و عروسی شهر رایج است.از رقص های محلی این شهر می توان به اسب و پیرمرد و رقص دستمال بازی اشاره کرد.

گلابتون دوزی,خوس دوزی,گلدوزی ,حصیر بافی,سوزن بافی,سپ سازی ,مهمترین صنایع دستی رویدر به شمار می روند.از سوغاتی های شهر رویدر می توان به نان چرک,خرما چنگال,حصیر,زنبیل و دیگر صنایع دستی اشاره کرد.شهر رویدر از جاده بندر عباس -لار و تقاطعی که در کیلومتر ۸۰ این جاده قرار دارد قابل دسترسی است و فاصله آن تا بندر عباس ۱۱۰ کیلومتر است.

شهر رویدر بنا به شرایط مساعد اقلیمی,به بهترین مکان تفریحی منطقه به ویژه در فصل زمستان و بهار تبدیل شده است و بسیاری به آن مراجعه می کنند.از مهمترین جاذبه های طبیعی این شهر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دره چورستان که در سه کیلومتری غرب این شهر واقع شده و چشم انداز زیبا و دل انگیزی دارد.

تنگه بناب که در دو کیلومتری شمال شهر رویدر واقع شده,که یکی از زیباترین گردشگاه های این منطقه گرمسیری به شمار می رود و دارای چشمه ,آبشار و نخلستان است.

نخلستان رویدر که از چشمه های متعددی آبیاری می شود ,دارای نخل های بلند و خانه هایی قدیمی با معماری منحصر به فرد و سنتی می باشد که در گذشته های نه چندان دور محل سکونت رویدری ها بوده است.اهالی رویدر در فصل تابستان در نخلستان به سر می برده اند.کویردان ,هوخشو ,انجیری و نخلستان رویدر از جمله این چشمه ها هستند.

عمارت قاضی ساختمانی دو طبقه با معماری سنتی است که حدود ۱۰۰ سال قدمت دارد و محل سکونت خان قاضی رویدر بوده است.این ساختمان به ثبت میراث فرهنگی و گردشگری رسیده است.

بوستان بهشت در ورودی شهر با مساحت حدود ۳ هکتار شامل آلاچیق,وسایل بازی کودکان,ست بدنسازی ,سرویس بهداشتی,بوفه,فضای سبز ,فواره و آب نما ,سیستم روشنایی و … می باشد.

صخره های خیال انگیز در دامنه های کوه سنگی رخ صخره های فراوانی وجود دارد که بر اثر فرسایش شکل های بسیار زیبا و خیال انگیزی به خود گرفته اند که می توان اشکال و حیوانات متنوعی را در آن ها دید.

کوه شب یکی از بلندترین کوه های جنوب ایران است که ارتفاعات آن بسیار خنک و خوش آب و هواست.هوای ارتفاعات حتی در تابستان نیز خنک و دارای گونه های گیاهی و جانوری متعددی می باشد.

رودخانه رویدر دارای چشمه های متعددی است که در اغلب ایام سال آب آن ها در رودخانه جاری شده و متناظر زیبایی را خلق می کند.آبشار های کوچک ,آبگیر های بعضا عمیق و پوشش گیاهی متنوع بیشه زار از جمله جاذبه های رودخانه رویدر هستند.

مطالب مرتبط