آرامگاه نادر شاه افشار مشهد

معرفی آرامگاه نادر شاه افشار در مشهد

آخرین کشور گشای ایرانی و موسس سلسله افشاریه نادر شاه افشار، در سال ۱۰۶۷ هجری شمسی در دستجرد از توابع درگز چشم به جهان گشود و به دلیل بیماری که موجب بدگمانی و رفتارهای ظالمانه وی با اطرافیان شده بود با تحریک برادر زاده­اش و همراهی برخی از سپاهیانش در سال ۱۱۲۶ ه.ش به قتل رسید.

 

معرفی آرامگاه نادر شاه افشار در مشهد

آرامگاه نادر شاه افشار در حال حاضر در باغی به وسعت ۱۴۴۰۷ متر مربع در چهارراه شهدا شهر مشهد قرار دارد و بر اساس طرحی از مهندس سیحون پس از بازسازی های فراوان در دوره های قبل آخرین بار در سال ۱۳۳۵ ه.ش. بازسازی شده است.

در بالای مقبره نادر شاه افشار تندیس بزرگی از نادرشاه به همراه سه سرباز با پوشش فارس، ترک و لر با طرحی از استاد ابولحسن­خان صدیقی قرار گرفته است.

معرفی آرامگاه نادر شاه افشار در مشهد

البته این مجموعه فقط شامل آرامگاه نادر شاه افشار نمی شود بلکه دو تالار برای معرفی آثار دوره افشاریه نیزوجود دارند. در این دو تالار انواع سلاح­های دوره افشاریه، تابلوهای نقاشی از نادر، وسایل سوارکاری، نسخ خطی از آن دوره و هچنین تصاویر و اطلاعاتی از نادر و کلنل محمد تقی خان پسیان گرد آوری شده اند. پیکر کلنل محمد تقی خان پسیان پس از چند جابجایی در محوطه مجموعه نادری به خاک سپرده شده است.

آدرس آرامگاه نادر شاه افشار: خراسان رضوی ، مشهد ، چهارراه شهدا شهر مشهد

مطالب مرتبط