دریاچه زریوار کردستان

استان کردستان با داشتن کوه های زیبا و دامنه ها و دشت های زیبا می تواند برای تفریح و جذب گردشگر مناسب باشد ,ما در این پست می خواهیم برای شما اطلاعات گردشگری در مورد دریاچه زریوار کردستان برای شما که قصد تفریح آخر هفته به یک منطقه خوب دارید را بدهیم.

دریاچه زریوار واقع در استان سنندج و در شهرستان مریوان می باشد که به قول معروف به نگین فیروزه ای معروف شده است و همین دریاچه باعث شده که شهرستان مریوان بهتر برای گردشگران معروف باشد.

این دریاچه به اندازه حدود ۵ کیلومتر طول و ۱/۶ کیلومتر عرض که دارد بزرگترین چشمه آب شیرین دنیا باشد و آب این دریاچه بیشتر از بارش و چشمه های جوشان می باشد.در فصل زمستان می توان چشمه های جوشان در این دریاچه را دید به این گونه که در زمستان سطح نازک یخی بر این دریاچه میگرد ولی بعضی از قسمت های آن به دلیل وجود چشمه که از آن بیرون می اید یخ نمی زند.

اگر بخواهیم از نام و معنی دریاچه برای شما بگویم این است که در قدیم یک نام دیگر  «زبراوبار» داشته است که در حال حاظر به اسم زریوار معروف است که اسم آن از گویش محلی گرفته شده است.

در اطراف این دریاچه هم درخت های میوه همچون:گلابی وحشی، زالزالک و بادام  دیده می شود و پوشش گیاهی دیگر چون  بار هنگ آبی، نیلوفر آبی، علف هفت بند، پیچک هم در اطراف این دریاچه می باشند.

به علت آب و هوای مناسب و بارش باران در این شهر باعث شده جانورانی از قبیل:اردک سرحنایی و سر سبزه، پرستوهای دریایی، کشیم بزرگ و کوچک، و همچون آبزیان های که در دریاچه زریوار مریوان وجود دارند مانند: سیاه ماهی خالدار، عروس ماهی، ماهی آمور سفید و کپور آیینه‌ای.

Creative Digital Camera

مطالب مرتبط