چشمه‌های آبگرم سرعين

سرعین یکی از شهرهای کوچک استان اردبیل است که شهرتی جهانی دارد و هر کسی به این استان سرمی زند چند ساعتی هم که شده از این شهر و جاذبه های توریستی آن دیدار می کند. شهر توريستي سرعين با مساحتي حدود ۴۰۰ هكتار در ۴۸ درجه و ۵ دقيقه طول شرقي و۳۸درجه و۱۵ دقيقه عرض شمالي واقع گرديده است. فاصله اين شهر از مركز استان در حدود ۲۸ كيلومتر،از تبريز۲۳۰ كيلومتر و از تهران ۶۱۹ كيلومتراست.

ارتفاع متوسط اين شهر از سطح درياي آزاد در حدود ۱۶۵۰متر مي باشد. متوسط حداكثر درجه حرارت هوا ۲۵ درجه سانتي گراد و حداقل متوسط ‌دماي آن ۷/۸- درجه سانتيگراد مي باشد.شهر سرعين داراي مهمترين منبع اقتصادي منطقه مي باشد كه جاذبه هاي گردشگري اين شهر محسوب می شود.جاذبه هاي گردشگري شهر سرعين آبهاي گرم اين شهر و طبيعت زيباي سبلان مي باشد كه عامل اصلي در جذب توريست است . یکی از مشهورترین جاذبه های سرعین چشمه های آب گرم آن است که سالها با بی توجهی های مسئولان به روشی سنتی و بدور از اصول بهداشتی نگهداری می شد که خوشبختانه طی سالهای اخیر توجهات ویژه ای به آن شده و زمینه استفاده هرچه بهتر مردم از آن فراهم شده است.

آب و هوای دلپذیر و معتدل نیز جاذبه ای است که  قبل و بعد از ورود به شهر و منطقه سرعین، گردشگران از آن بهره مند می شوند و از عمده ترین دلایل روی آوردن گردشگران به این منطقه می باشد.این شهر در زمینه توریسم درمانی رتبه نخست را در کشور دارا بوده و لازم است در نقاط دیگر کشور نیز با الگو برداری از این شهر توجه ویژه به مناطقی که از لحاظ محیطی دارای چشمه های آب گرم هستند، صورت گیرد؛ زیرا گردشگری درمانی از مواردی است که حتی خانواده هایی با منابع مالی ضعیف تر نیز مایل به انجام آن هستند.منافعی که آب های معدنی برای ناراحتی پوستی، دردهای مفصلی و… دارند می تواند دلیل خوبی برای مسافرت خانواده هایی باشند که مشکلاتی در این زمینه دارند. به جزء آب گرم، توریسم درمانی در مناطق دیگری همچون دریاچه ارومیه نیز دیده می شود که مردم از گل و لای و آب آن برای منافع درمانی استفاده می نمایند؛ به طور کلی این جنبه از گردشگری در کشور می تواند به خوبی رشد و گسترش پیدا کند و در صورت توجه کافی آینده بسیار خوبی برای آن پیش بینی می شود.

خوشبختانه بهداشتی شدن چشمه های آب گرم نیز کمک بسیار زیادی در جذب گردشگر به سرعین کرده است. بیشتر چشمه های آب معدنی منطقه اکنون به صورت استخرهای سرپوشیده و با امکانات کامل درآمده که غالبا به صورت دو سانس هم برای آقایان و هم برای خانم ها فعالیت می کنند.

آب چشمه ها حاوی املاح معدنی گوناگون بوده و pH آنها کمی اسیدی است. آب چشمه ها غالبا کدر و شبیه به آب هایی است که کمی گل آلود شده اند. بیشتر آب های داخل شهر در محدوده دمایی کمی بالاتر از ۴۰ درجه سانتیگراد بوده و در بدو ورود به استخر، داغ به نظر می آید.در غالب ایام سال استخرها شلوغ بوده به نحوی که در بعضی استخر های معروفتر حتی ممکن است در هر متر مربع چند نفر در حال شنا باشند.

شهر سرعین مانند سایر نقاط این منطقه دارای تابستان های خنک و دلپذیر و زمستان های سرد و پر برف است. البته سرمای هوا مانع از ورود گردشگران به این منطقه نمی شود و گرمای طبیعی آب های معدنی عاملی برای افزایش جذابیت مسافرت زمستانی به سرعین است.

چشمه‌هاي آبگرم سرعين كه با دما، خاصيت و ويژگي‌هاي درماني خاصي ازدل زمين مي‌جوشند، همه ساله در فصل تابستان مسافران و گردشگران بسياري را از گوشه و كنار كشور و خارج از ايران به سوي خود جلب مي‌كنند. شهراردبيل يكي از مهمترين مركز استقرار چشمه‌هاي آبگرم در كشور بشمار مي‌رود كه ازچشمه‌هاي آبگرم اين شهر مي‌توان به گاوميش گلي، قهوه سويي، ساري سو، قره‌سو، پهنلي – سو، آب گرم چشم و مجتمع‌هاي آبدرماني سبلان، بش باجيلار و حمام طبيعي شفا اشاره كرد. همچنين دواستخر آب سرد هم در فاصله پنج كيلومتري سرعين در دره‌اي با چشم انداز زيبا موسوم به ويلا دره وجود دارد كه آب آنها مانند نوشابه گاز دار بوده و گردشگران ضمن نوشين آب آنها در استخر آبگرم نيز آب تني مي‌كنند.

در مطالب زیر برخي از مهمترين چشمه‌هاي آبگرم شهر سياحتي سرعين و خاصيت آبهاي آن معرفي مي‌شود:

آبدرماني بش باجيلار :

اين مجتمع آبدرماني با استخر سرپوشيده بزرگ، سوناي خشك و بخار، آبگرم تحت فشار(جكوزي) دوشهاي انفرادي، خدمات پزشكي و درماني و پاركينگ در داخل شهر سرعين واقع شده و به لحاظ گنجايش دومين آبگرم شهر سرعين محسوب مي‌شود و به صورت دايمي، نشتي و جوشان در جريان است وبا ظاهري كدر، كمي ترش مزه و كمي بودار است. از آنيونهاي موجود در آن مي‌توان به بي‌كربنات ، كلرور ، سولفات و از كاتيونهاي آن به كلسيم، منيزيم، سديم و پتاسيم اشاره كرد. تركيب آب از نوع كلرو بيكربنات سديم و کُرم است. در حال حاضر در محل اين چشمه‌ها، موسسه آب درماني احداث شده كه شامل استخر بزرگ عمومي با عمق كم، دوشهاي گرم و سرد، رختكن مستقل و بوفه است.خاصيت درماني: از اين آبگرم ؛براي درمان بيماريهاي عمومي و تسكين دردهاي عصبي و مفصلي استفاده مي‌شود.

 

آبگرم قهوه خانه ممتاز (قهوه خانه يعقوب) :

اين آبگرم در داخل حياط قهوه خانه ممتاز واقع شده است. آبدهي اين چشمه چند ليتر در ثانيه و جريان آن به صورت دايمي و متغير مي‌باشد. ظاهر آب كمي تيره و مزه آن كمي ترش است. خاصيت درماني: براي درمان بيماريهاي سيستم حركتي (درد دست و پا) و اعصاب استفاده مي‌شود.

آبگرم ژنرال (جنرال) :

آبگرم ژنرال در شمال شهر سرعين واقع شده است. ارتفاع چشمه از سطح دريا دو هزار متر است. مانند ساير چشمه‌هاي شهر سرعين اين چشمه نيز در كف دره قرار گرفته است.خاصيت درماني: به علت داشتن عناصر فوق بيشتر براي تسكين دردهاي عضلاني و رفع روماتيسم استفاده مي‌شود.

چشمه گوز سويي (آب چشم) :

اين چشمه در كنار قهوه خانه ممتاز واقع شده و تقريبا اسيدي است. مزه آب گس و بي‌بو است. آنيون آن بي‌كربنات و كاتيون آن كلسيم است. آب آن در رديف آبهاي بيكربنات كلسيك قرار دارد. آبدهي آن خيلي كم  و از دو نقطه كف حوضچه با مقدار قابل توجهي گاز كربنيك و هوا با فشار خارج مي‌شود. خاصيت درماني: از آب آن براي درمان بيماريهاي چشم استفاده مي‌كنند.

 

آبگرم گاوميش گلي :

آبگرم معدني گاوميش گلي (پر آب‌ترين و بزرگترين چشمه آب معدني ايران) در داخل شهر سرعين واقع شده است. اين چشمه در مركز شهر سرعين و بر روي كف دره واقع شده است و پرآبترين چشمه اين ناحيه است.آب آن به صورت دايمي و جوشان در جريان بوده و دهانه آن پراكنده است. آب اين چشمه ترش مزه، بيرنگ و كمي بودار است و بوي هيدروژن سولفوره به مشام مي‌رسد. در اطراف مظهر چشمه و حوضچه‌ها كمي رسوبات زرد رنگ اكسيد آهن ديده مي‌شود. آنيونهاي آن كربنات ، بي‌كربنات، كلروره، سولفات و كاتيونهاي آن كلسيم ، منيزيم ، سديم و پتاسيم مي‌باشد. آب آن در رديف آبهاي كلروره ، بي‌كربنات سديك و كلسيك گرم مي‌باشد.خاصيت درماني: آب آن به علت داشتن تركيب كلرو بي‌كربناته سديك و كلسيك براي درمان بيماريهاي عمومي ، سيستم حركتي ( دردهاي مزمن روماتيسمي ) ، بيماريهاي زنان، خنازير و بيماريهاي قلبي و نيز تقويت عمومي بدن استفاده مي‌شود.

آبگرم پهنلو :

اين آبگرم در شمالي‌ترين نقطه شهر سرعين واقع شده است و به صورت دايمي و جوشان در جريان است و حالت نيمه اسيدي دارد. رنگ آن مايل به سبز بوده و آنيونها و كاتيونهاي مهم آن كلرور ، سولفات ، سديم و پتاسيم مي‌باشد. آب آن در رديف آبهاي كلرو بي‌كربنات سديم است.خاصيت درماني: از آب اين چشمه براي درمان بيماريهاي عمومي و تسكين اعصاب و دردهاي مفصلي استفاده مي‌شود.

آبگرم قره سو (اعصاب سويي) :

اين چشمه در شهر سرعين و در جنب آبگرم ساري سو واقع شده است و داراي جرياني دايمي و متغير با فصول و به صورت جوشان در سطح زمين است.و رنگ آن بيرنگ و مزه‌اي شبيه گس دارد. از آنيونهاي مهم آن مي‌توان به سولفات ، كلرور ، بيكربنات و از كاتيونهاي قابل توجه آن به سديم ، پتاسيم و منيزيم اشاره كرد.خاصيت درماني: يكي از آبهاي مورد استفاده براي تسكين دردهاي روماتيسمي و نيز آرامش‌دهنده اعصاب و روان مي‌باشد.

 

آبمعدني ارجستان :

اين چشمه آبگرم در روستاي ارجستان در چندكيلومتري غرب اردبيل واقع است.در مركز روستا و در حومه آن چند چشمه آب معدني سرد و گازدار وجود دارد. از اين آب معدني به دو صورت آبمعدني بسته‌بندي شده در قالب بطريهاي يك و نيم ليتري توسط كارخانه آب معدني “مس كو” و همچنين به صورت چشمه‌اي دايمي كه بر روي مظهر آب حوضچه‌اي سيماني سرپوشيده ساخته شده مورد استفاده اهالي و گردشگران قرار مي‌گيرد. آب معدني ارجستان داراي آب سرد بي‌بو با مزه گس گازدار است كه به صورت نوشيدني طبيعي و مفيد از آن استفاده مي‌كنند، و آنيونهاي آن كلرورو بي‌كربنات و كاتيونهاي مهم آن كلسيم، منيزيم و پتاسيم مي‌باشد. اين چشمه آبگرم داراي گاز كربنيك بوده و منشا آب آن نيز نيمه عميق مي‌باشد.

آبگرم ساری سو :

اين آبگرم در مركز شهر سرعين واقع شده است. و جريان آب به صورت دايمي و متغير در فصول مختلف است، بودار و رنگ آن كمي مايل به سبز پسته‌اي است و مزه آب هم كمي ترش مي‌باشد. آنيونهاي آن سولفات ، كلرور ، بيكربنات و كاتيونهاي آن سديم ، پتاسيم و منيزيم مي‌باشد.خاصيت درماني: براي دردهاي روماتيسمي ، مفصلي و به طور كلي براي تسكين دردهاي عضلاني اثرات سودمندي دارد.

آبگرم حمام شفا :

حمام شفا در شهر سرعين واقع شده است. آب اين حمام از چشمه‌اي با آبدهي بالا تامين مي‌شود و ظاهر آن كمي كدر، ترش مزه و بيرنگ و بي‌بوست. آنيونها و كاتيونهاي مهم آن بي- كربنات، كلرور، سديم و كلسيم است. آب اين چشمه در رديف آبهاي معدني كلرو بي كربنات سديك قرار دارد.خاصيت درماني: از آن براي درمان دردهاي مفاصل ، تسكين بيماريهاي عصبي و امراض جلدي استفاده مي‌شود.

مجتمع آبدرماني سبلان سرعين:

مجتمع آبدرماني سبلان به عنوان بزرگترين آبدرماني خاورميانه با امكانات و استخرهاي متعدد سرپوشيده و حوضچه‌هاي آبگرم تحت فشار (جكوزي)، سوناي خشك و بخار، دوشها و وان‌هاي انفرادي متعدد، خدمات پزشكي و درماني مجزا براي مردان و زنان، پاركينگ اختصاصي و ساير امكانات مورد نياز منطبق بر آخرين استانداردهاي جهاني آبدرماني‌هاي دنيا درداخل شهر سرعين واقع شده كه آماده ارايه خدمات به مسافران است. زيربناي آن هفت هزار مترمربع و در دو طبقه مجزا جهت پذيرايي و سرويس دهي براي مردان و زنان احداث شده است. اين مجتمع داراي سه استخر سرپوشيده (دو استخر عمومي براي زنان و يك استخر عمومي براي مردان)، چهار واحد سوناي خشك، دو واحد سوناي بخار، حوضچه‌هاي آب سرد، دوشهاي آب سرد و گرم ، چند واحد حوضچه تحت فشار (جكوزي)، بخش فيزيوتراپي با امكانات مجهز، بوفه، رستوران و سالنهاي انتظار است.

از ديگر آبگرم‌هاي معروف استان مي‌توان به آبگرم سردابه در دامنه سبلان ، قينرجه و برجلو در شهرستان نير، مشه‌سويي در منطقه جنگلي نمين، آبگرم كيوي در شهرستان كوثر و آبگرم شابيل ، ايلاندو و قينرجه در شهرستان مشگين شهر اشاره كرد.در تابستان استقبال بسیار زیاد ایرانگردانی که بسیاری از آنان برای استفاده از خواص درمانی آب گرمها به سرعین سفر کرده اند ممکن است نیاز بیشتر به امکانات را نیز یاد آور شوند.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. فرناز گفت:

    سلام کدامیک از این آبگرم ها ورودیه اش رایگانه؟؟