دیدنی های شیراز

شهر شیراز یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری در ایران است . ماه اردیبهشت بهترین زمان برای مسافرت به شیراز است . شیراز تنها به دلیل شعرای محبوب و باغ های زیبایش معروف نیست بلکه در همه جای این شهر آثار منحصر به فردی را مشاهده می کنید. این آثار شامل مجموعه ی وکیل می شود تا امامزادگان معروفش . از آنجا که شیراز یک شهر تاریخی تماشایی است برای گشت و گذار در آن می بایست حسابی وقت بگذارید.

فاصله ی شیراز تا تهران حدود هزار کیلومتر و تا اصفهان حدود ۵۴۰ کیلومتر است. برای رفتن به شیراز باید از تهران تا اصفهان بیایید. از آنجا هم وارد جاده دوبانده ای می شوید که تا آباده می آید. از آباده یکی از راه صفاشهر، پاسارگاد، سعادت شهر و مرودشت و دیگری از سورمق، اقلید، دشت آسپاس، دشت کام فیروز و مرودشت می توانید تا شیراز بیایید. شیراز دیدنی های بسیاری دارد برخی از این دیدنی ها بسیار معروف اند که در ادامه ی مطلب به آن ها اشاره می کنیم.

دروازه قرآن 

ورودی شهر شیراز از شمال دروازه قرآن است. آرامگاه خواجوی کرمانی در همسایگی آن قرار دارد. دروازه قرآن در شب ها به نورپردازی بسیار زیبا جذابتر هم می شود.

حافظیه 

پر طرفدارترین محل تاریخی شیراز است که آرامگاه حافظ با بنای یادبود زیبایش در آن قرار دارد . این بنا در سال ۱۳۱۵ و با الهام از معماری دوره ی زندیه ساخته شده است. اطراف مقبره ی حافظ باغ باصفایی قرار دارد که می توانید در آن قدم بزنید.

سعدیه

یکی از نقاط پر بازدید شیراز سعدیه و باغ دلگشایش است. در سعدیه یک حوض آبی پر از ماهی دارد که یکی از نقاط محبوب آن است.

 شاه چراغ 

بارگاه احمدبن موسی (ع) برادر امام رضا(ع) است که برای زیارت آن می بایست به خیابان احمدیه شیراز بروید. معماری این امامزاده مربوط به دوره ی دیلیمان است و دیدن موزه ی امامزاده هم خالی از لطف نیست.

بازار 

یکی از زیباترین بازارهای ایران که قدمتی ۳۰۰ ساله دارد و به دوره ی زندیه باز می گردد بازار وکیل شیراز است . که در آن  می توانید انواع دست بافت ها، میناکاری و اشیای عتیقه و نیز سوغات های دیگر استان فارس از جمله عرقیات مشهور آن را پیدا کنید. سعی کنید به بازار سرای مشیر و عمارت زیبای صنایع دستی آن هم سر بزنید. حمام و مسجد وکیل هم در نزدیکی بازار قرار دارند که می توانید از آن ها هم دیدن نمائید.

ارگ کریمخان زند 

مهم ترین و بزگترین بنای دوره ی زندیه است که در شیراز مرکز حکومت شاهان زند قرار گرفته است. مجموعه ارگ کریمخان با تزئینات و معماری زیبای دوره زندیه در مرکز شهر شیراز و نزدیک چهارراه زند قرار دارد.

 نارنجستان قوام

این عمارت سال ها یکی از مهم ترین مراکز سیاسی شیراز بوده است. ساختمان زیبای باغ نارنجستان پر از آیینه کاری، نقاشی، کاشی کاری، گچبری و منبت کاری است. این عمارت با باغ باصفای نارنجش در مسیر خیابان لطفعلی خان به حرم شاهچراغ (ع) قرار دارد. خانه زینت الملک که از آن خانه های قاجاری زیبای شهر است هم در این خیابان قرار دارد.

باغ های شیراز 

یکی از جاذبه های شیراز باغ های بسیار زیبای آن است . سعی کنید لابلای گل ها و سبزه ها و سروهای شیرازی چندساعتی را بگذرانید. باغ ارم ، عفیف آباد ، دلگشا و جهان نما از جمله باغ های زیبای شیراز هستند.

 

مطالب مرتبط