دیدنی های کاشان

 شهر کاشان از زمان های قدیم ، مهد تمدن و فرهنگ بوده است. سکه های منقوش و بناهای به جا مانده از گذشته نشان دهنده ی سیر پیشرفت و تداوم زندگی در این ناحیه بوده است. مردم کاشان از اولین کسانی بودند که به مذهب شیعه گرویدند و به همین دلیل شاهان صفوی به این دیار تعلق خاطر زیادی داشتند. شاه صفی در این شهر درگذشت و شاه عباس دوم نیز در این شهر بر تخت پادشاهی نشست. عهد قاجار دوران گسترش شهر و بازسازی بناهای تاریخی پیشین و بنای عمارت های تازه بود. کاشان شهری فرهنگ خیز است که شعرای بزرگی چون کلیم کاشانی شاعر سبک هندی یا اصفهانی ، محتشم کاشانی که صاحب هفت بند معروف است. در عصر حاضر نابغه ای چون سهراب سپهری را پرورش داده است که شاعر ، نقاش و هنرمند برجسته ی سبک رمانتیسم کشور بوده است و در مشهد اردهال کاشان به خاک سپرده شده است.

کاشان دارای نقاط دیدنی و تاریخی از جمله تپه های باستانی سیلک ، باغ و حمام فین ، بازار تاریخی کاشان ، مسجد آقا بزرگ و خانه های مجلل و تاریخی عباسیان ، بروجردی ها و طباطبایی می باشد. برخی از دیدنی های کاشان عبارتند از :

مقبره ی امام زاده سلطان علی بن محمد باقر ، مشهد اردهال :

مقبره ی امام زاده سلطان علی بن محمد باقر ، در ۴۲ کیلومتری کاشان و در کنار روستای مشهد اردهال در پای کوهی واقع شده است . دارای گنبد و بارگاهی خوش منظره با کاشیکاری طلایی و گلدسته های آبی رنگ است.مراسم مشهور قالی شویان همه ساله در این امام زاده برگزار می گردد.

 

آرامگاه سهراب سپهری ، مشهد اردهال :

آرامگاه سهراب سپهری ، شاعر و نقاش عصر حاضر در مشهد اردهال قرار دارد.

 

خانه تاریخی بروجردی ها :

 در محله ی سلطان امیر احمد قرار دارد و نمونه ای از خانه های قاجاری است که در سال ۱۲۸۰ هجری قمری ساخته شده است. اکنون اداره ی میراث فرهنگی کاشان در آن قرار دارد. خانه بروجردی ها  از معروف ترین بناهای کاشان است و به عنوان نماد این شهر شناخته می شود.
حمام سلطان امیر احمد :
از جمله حمام های جالب و دیدنی کاشان است. این حمام معروف به حمام قاسمی است و از زیباترین حمام های ایران به شمار می رود. بنای آن مربوط به دوران قاجاریه است.

خانه عامری ها :

یکی از قدیمی ترین خانه های کاشان است که به دوران زندیه بازمی گردد. این بنا مربوط به دوران قاجار است. این مجموعه دارای ۷ حیاط است که ۴ حیاط بیرونی ، اندرونی ، مهمان خانه ، حیط خدمه و سوارکاران نظامی مورد استفاده قرار می گرفته است و در ۳ حیاط دیگر بستگان سهم السلطنه سکونت داشتند. در این خانه حمام اختصاصی زنانه و مردانه جدا از هم وجود دارد.

 
 مسجد و مدرسه آقا بزرگ کاشان :
یکی از زیباترین و باشکوه ترین مساجد دوره ی قاجاریه در ایران است . ساختمان این مدرسه با سرمایه شخصی به نام حاج محمد تقی خانبان طی سال های ۱۲۵۰تا۱۲۶۰ هجری قمری جهت استفاده نماز جماعت و درس و بحث داماد خود، ملا مهدی نراقی دوم، برادر ملا احمد نراقی، ملقب به آقابزرگ بنا شده و به این نام معروف شده است.
 تپه های باستانی سیلک کاشان :
یکی از قدیمی ترین مراکز سکنای بشر ماقبل تاریخ در ایران بوده است. پس از عملیات اکتشافی که توسط هیاتی فرانسوی در سال ۱۳۱۱ هجری شمسی در این منطقه انجام شد ارزش باستانی و اهمیت تاریخی آن مشخص گردید.
 
  باغ فین کاشان :
نمونه ای از باغ های اصیل ایرانی است . دارای تمام مشخصات و جنبه های مختلف باغ های ایرانی است. قرینه سازی محور باغ، خیابان ها و نهرهای متعدد با کفپوش های آبی رنگ و فواره های تعبیه شده که صدای آب را در فضای باغ و ایوان ها می پراکند به این باغ جلوه خاصی داده است.
  خانه تاریخی طباطبایی :
یکی از دیدنی ترین و زیباترین خانه های تاریخی کاشان است که مشتمل بر یک حیاط بزرگ بیرونی و دو حیات خلوت اندرونی و یک حیاط متعلق به خدمه ی منزل است. خانه طباطبایی ها طی سال های ۱۲۵۵ تا ۱۲۶۵ به همت مرحوم حاج سید جعفر نطنزی -از تجار معروف فرش در کاشان- در زمینی به مساحت ۴۷۳۰ متر مربع ساخته شده است.
 

مطالب مرتبط