دیدنی های روستای جواهر ده رامسر

یکی از روستاهای رامسر در استان مازندران ، جواهر ده است. فاصله ی این روستا تا رامسر ۲۷ کیلومتر است و در دهستان سخت سر و در ارتفاعات ۲۰۰۰ متری البرز قرار دارد. مردم این روستا تنها چهار ماه از سال را در این روستا زندگی می کنند و در ماه های دیگر جز چندنفر نگهبان و سرایدارکسی در آنجا ساکن نیست. مردم روستای جواهر دره به دامداری، کشاورزی و باغداری مشغول اند و صنایع دستی آن شامل نمدمالی، سفال، آهنگری و مسگری است. تنها راه ارتباطی جواهرده به رامسر منتهی می‌شود و از راه کوهستان با قزوین نیز مرتبط است.

آب آشامیدنی منطقه جواهر دره  از چشمه‌های متعددی همچون «سلیمان»، «برشی» و «کوه کین» تأمین می‌شود که در گذشته افراد خیرخواه، آب چشمه‌ها را تا نزدیکی ده هدایت کرده‌اند. روستای جواهر دره دارای ۱۲ محله ی قدیمی است که “جولاخیل” بزرگ ترین محله ده است و پس از آن “اوشیان سر” ، “سید محله ” ، “برشی محله ” ،”آموسی خیل”، “صیقل محله”، “چاک دشت”، “سراب یا کربلا بنه “، “رمک محله “، “تنگدره “، “فتوک محله “، “کهنه تنگ دره ” و “شل محله ” از دیگر بخش های این ده به شمار می روند.

در مورد نام روستا عقاید مختلفی وجود دارد ، برخی از پژوهشگران اطلاق نام جواهر دره را بر این روستا نادرست می دانند. در گذشته و در گویش محلی نام این روستا بصورت «جئوردی» یا «جئورده» یاد شده است.چراکه اینگونه استدلال میکنند که «جئوَرده» به معنی ده بالا (زِبَر ده) در مقابل جیرده یعنی ده پایین (زیر ده) می‌باشد.

در این روستا رسم دیرینه ای برای دفن مردگان در بلندی ها و درون دخمه ها همراه با لوازم زینتی ، جواهرات، توسط زرتشتیان وجود داشته است که این عمل در دوران ساسانیان و تا پیش از دوران آل بویه در این منطقه رایج بوده است.  پس نام «جئورده» نمی‌تواند به معنی ده بالا باشد، و همان گوهر و جواهر منظور بوده، و «جواهرده» نام درست این روستا می‌باشد. در داخل گورهای باستانی جواهرده حفاری‌های غیر مجاز زیادی انجام می‌شود. البته در مورد نام این روستا فرضیه های متعددی وجود دارد.

طبیعت جواهر ده چگونه است ؟ 

معروف ترین کوه های روستای جواهر ده عبارتند از : سرخ تله که بخش شرقی قله ی سماموس است ، واژک ، سه براره ، رژه (رجه). مرتفع ترین این قله ها ، قله ی سرخ تله است. جاهای دیدنی و جذاب آن عبارتند از : لپاسر با چشمه‌های معروف و درمانی آن و سماموس و مقبره شاه یحیی کیایی بر چکاد قله سماموس که دارای یخچال‌های دایمی است. دیگر زیبایی ها و جاذبه های آن شامل جویبارهای بالادست این روستا با آبشارهای زیبا ، پارک جنگلی وسیع در میان دره که در کنار صفا رود است و رودخانه ای با آب معدنی گازدار می باشد.

میراث فرهنگی جواهر ده چیست ؟ در روستای جواهر ده  آثار تاریخی چون مسجد آدینه که گویا در گذشته‌های دور معبد و آتشکده‌ای زرتشتی بوده‌است و نیز گورهای گبری که در منطقه پراکنده‌است ، وجود دارد.در گذشته مراسم گل کاری دختران دوشیزه و جشن‌های همراه آن که در مسجد آدینه برگزار می شد دیدنی بود و از همه مناطق گیلان برای شرکت در این جشن گرد می‌آمده‌اند. اولین تاریخ بنای مسجد آدینه به حدود ۷۰۰ سال و توسط شخصی به نام «شل شریف» برمی گردد که نامبرده از بزرگان جواهرده بوده است .

جواهرده دارای تقویم گالشی است. در این تقویم ماه‌های سال به ترتیب عبارت‌اند از: “اول ماه”، “مردال ماه”، “ده ماه”، “ورفه ماه”، “اسفندار ماه”، “نوروز ماه”، “کرچه ماه”، “ارکه ماه”، “تیرماه”، “سیه ماه”، “شرر ماه”و “امیرماه”.

مطالب مرتبط