دروازه تاریخی شهر زیبای قزوین

یکی از آثار تاریخی شهر قزوین دروازه قدیم این شهر است که با نام دروازه قدیم تهران در خیابان تهران قدیم (میدان هاشمی) شهر قزوین واقع شده و از بناهای دوره قاجاریه است که در سال ۱۳۴۷ خورشیدی مرمت و کاشی ‌کاری شد.

شهر زیبای قزوین در نیمه سوم قرن ۷ هجری قمری دارای ۷ دروازه اصلی بوده است که ورود به شهر تنها به واسطه عبور از آنها ممکن بوده است. در دوره قاجاریه ۹ دروازه در گرداگرد قزوین وجود داشتند که با حصار پیرامون شهر به یکدیگر می ‌پیوستند و عبارت بودند از پنبه ریسه، راه (درب) کوشک، شیخ‌آباد، رشت، مغلاوک، خندقبار، شهزاده حسین، مصلی و تهران که هم ‌اکنون از میان آن بناهای باشکوه، تنها دو دروازه تهران و راه کوشک باقی مانده‌ و بقیه در اثر خیابان ‌کشی‌ها و عدم توجه به مرور زمان ویران شدند.

این دروازه پیش از این در خارج از شهر واقع شده بود و مردم و وسایل نقلیه از زیر طاق بزرگ آن عبور می نمودند. اما با توجه به پیش رفت شهر و بزرگتر شدن آن و همچنین گسترش جمعیت، این بنای تاریخی زیبا در میان یک میدان محفوظ شده است.

ساختار بنای دروازه آجری و دارای یک سردر اصلی و دو راه ارتباطی در طرفین است. سردر میانی دارای عرض و ارتفاع بیشتر و قوس تیزه ‌دار است. این دروازه هشت گلدسته دارد. ورودی اصلی آن‌ها دارای رسمی ‌بندی و کاسه‌ بندی است. این دروازه همچون دروازه درب کوشک دارای کاشی ‌کاری‌های بسیار زیبایی است که تحسین سفرنامه ‌نویسان از آن، گویای عظمت و زیبایی شگفت آن‌ می ‌باشد.

اگر از به شهر زیبا و تاریخی قزوین سری زدید حتما از این بنای تاریخی و زیبای دوره قاجاریه دیدن نمایید تا شما نیز مانند سفرنامه نویسان به عظمت و زیبایی این بنای تاریخی و زیبا پی ببرید.

نظرات و دیدگاه های خود را درباره دیگر آثار تاریخی زیبای این شهر با ما در میان بگذارید.

مطالب مرتبط