زیباترین بناهای تاریخی تهران

وقتی اسم تهران میاد ,تصور اون هایی که به تهران یک سری رفتند شلوغی و ترافیک و آلودگی هوا بیشتر یادآوری می شود.اما بدانید که تهران بیش تر از دو قرن می باشد پایتخت می باشد.اگر قصد سفر به تهران دارید یا اینکه ساکن تهران هستید و قصد گردش در تهران دارید با ما همراه باشید تا در این مقاله برای شما زیباترین بناهای تاریخی تهران را معرفی کنیم .

۱- موزه سینما

یکی از دیدنی ترین خیابان های تهران ,خیابان ولیعصر می باشد.در گوشه ای از این خبایان عمارتی از دوران قاجار وجود دارد که خودش را در میان باغی موسوم به باغ فردوس، جا کرده و با ظاهری دلفریب جلب توجه می کند.شما می توانید به این ساختمان که موزه ای است بروید و زیباهای آن تماشا کنید ,این ساختمان موزه ای از صنعت فیلم سازی ایران می باشد.

هزینه ورودی :۳۰۰۰ تومان برای اتباع ایرانی، ۲۰۰۰۰ تومان برای اتباع خارجی و ۲۰۰۰ تومان برای بازدید گروهی و دانشجویان

ساعات بازدید از موزه: یکشنبه تا پنجشنبه ۹ الی ۱۷ همچنین جمعه ها و ایام تعطیل ۱۴ الی ۱۷ فقط شنبه ها و ایام سوگواری تعطیل می باشد.

آدرس: خیابان ولیعصر، نرسیده به میدان تجریش- باغ فردوس

۲- سرای روشن

یک ساختمان قدیمی در خیابان ناصر خسرو وجود دارد که قدمت آن به سال ۱۳۱۱ می باشد.این ساختمان که به عنوان یکی از اولین مراکز تجاری ایران ساخته شده به نام سرای روشن می باشد.این مکان معماری متفاوت و زیبایی دارد که جلوه هایی از معماری اروپایی و سبک معماری گوتیک را به نمایش می گذارد.

آدرس: خیابان ناصرخسرو – در نزدیکی کوچه مروی

۳- تماشاگه زمان

یکی از موزه های شمال تهران که در یک باغ لوکس قرار دارد ,معروف به تماشاگه زمان می باشد.این ساختمان که موزه شاهکاری در معماری ایرانی به شمار می رود که رنگ آبی ساختمان و پنجره هایی که با نقوش توری شکل تزیین شده اند شما را محو تماشای خود می کنند و با قدم گذاشتن به درون آن مسحور شیشه های رنگی و گچبری خارق العاده آن خواهید شد.

هزینه بازدید از موزه: ۳۰۰۰ تومان برای اتباع ایرانی، ۱۵۰۰۰ تومان برای اتباع خارجی

ایام بازدید : همه روزه به جز جمعه ها و ایام سوگواری

ساعات بازدید: ۹:۰۰ الی ۱۸.۰۰

آدرس: خیابان زعفرانیه، بین خیابان کافی آبادی و خیابان بغدادی

۴- موزه آبگینه تهران

این موزه با ساختمانی زیبا قاجاری دارای ظروف و سرامیک های بسیار زیبا و خاص می باشد .ساختمان این بنا معماری اروپایی و ایرانی را در هم آمیخته و با استفاده از یک پلکان روسی برای اتصال طبقات، جلوه ای خاص ار معماری را ایجاد کرده است. گچبری، ستون های چوبی، لوسترهای کریستالی و به طور کلی نمای داخلی این ساختمان تصاویری سحرانگیز را در ذهن شما حک می کند.

هزینه بازدید از موزه: ۲۵۰۰ تومان برای اتباع ایرانی، ۱۵۰۰۰ تومان برای اتباع خارجی

ایام بازدید : همه روزه به جز ایام سوگواری

ساعات بازدید: شش ماه اول سال ۹:۰۰ الی ۱۹.۰۰ و شش ماه دوم سال ۸:۰۰ الی ۱۷:۰۰

آدرس: خیابان سی تیر

۵- کاخ گلستان

این بنا که از دوره قاجار می باشد در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.مجموعه کاخ گلستان مجموعه درهم آمیختگی خاصی را از معماری ایرانی و اروپایی دارد که ادگیر سنتی ایرانی در پیش چشم شما قرار می گیرد و در سوی دیگر موزاییک های کوچک رنگی که در کنار هم نقش و نگاری تماشایی را تشکیل داده اند.

هزینه ورودی هر یک از مکان ها مجموعه کاخ گلستان متفاوت می باشد.

زمان بازدید: همه روزه به جز ایام سوگواری

ساعات بازدید: شش ماه اول سال ۹:۰۰ الی ۱۸:۰۰و در شش ماه دوم سال ۹:۰۰ الی ۱۷:۰۰

آدرس: پانزده خرداد

۶- شمس العماره

یکی از بناهای بسیار زیبای مجموعه کاخ گلستان ,شمس العماره می باشد که خود به تنهایی شاهکاری شایسته به شمار می رود.این عمارت بی نظیر در تهران با پنجره های طاقدار شکوه خاصی را به نمایش گذاشته اند. کاشی کاری های پیچیده و ظریف و سالن زیبا از دیگر ویژگی های این ساختمان تاریخی هستند.

هزینه های بازدید:

ورودیه: ۲۵۰۰ تومان برای اتباع ایرانی و ۱۵۰۰۰ تومان برای اتباع خارج

شمس العماره: ۲۵۰۰ تومان برای اتباع ایرانی و ۸۰۰۰ تومان برای اتباع خارجی

زمان بازدید: همه روزه به جز ایام سوگواری

ساعات بازدید: شش ماه اول سال ۹:۰۰ الی ۱۸:۰۰و در شش ماه دوم سال ۹:۰۰ الی ۱۷:۰۰

آدرس: خیابان پانزده خرداد

۷- کاخ سبز

در میان جاذبه های تاریخی تهران,مجموعه سعدآباد هم جز مکان تاریخی مهم تهران می باشد که کاخ های سلطنتی زیادی را در خود جای داده است. در میان عمارت های این مجموعه کاخ سبز متفاوت ترین و شاید زیباترین بنا به شمار می رود.این ساختمان رنگ سبز خاصی دارد و از معادن استان های زنجان و خراسان به این مکان آورده شده است. در کنار ظاهر منحصر به فرد ساختمان، تالار آینه ی درون آن و فرشی که هفت سال بافتن آن به طول انجامیده، شما را شگفت زده می کند.

هزینه های بازدید

ورودیه مجموعه سعد آباد: ۲۵۰۰ تومان برای اتباع ایرانی و ۱۵۰۰۰ تومان برای اتباع خارجی

کاخ سبز: ۲۵۰۰ تومان برای اتباع ایرانی و ۸۰۰۰تومان برای اتباع خارجی

زمان بازدید: همه روزه به جز رحلت امام خمینی(ره)، شهادت حضرت امام علی(ع)، شهادت حضرت امام جعفر صادق (ع)، تاسوعای حسینی، عاشورای حسینی، رحلت حضرت رسول اکرم (ص) و شهادت حضرت امام حسن مجتبی (ع)

ساعات بازدید: شش ماه اول سال ۹:۰۰ الی ۱۹:۰۰و فروش بلیت تا ۱۷:۰۰

شش ماه دوم سال ۸:۰۰ الی ۱۷:۰۰ و فروش بلیت تا ۱۵:۳۰

آدرس: خیابان ولیعصر، خیابان شهید فلاحی، خیابان شهید کمال طاهری

۸- موزه هنرهای معاصر

بزرگترین موزه هنری ایران موزه هنرهای معاصر تهران است.این موزه ساختمانی دارد که که تلفیقی از عناصر معماری سنتی فارسی و جلوه های مدرنیته را به کار گرفته و سعی کرده تا همه ی آنها را به نمایش بگذارد. یکی از ویژگی های این ساختمان وجود ساز هایی در بالای آن است که تصویری از بادگیرهای سنتی ایرانی را در ذهن تداعی می کند.

هزینه بازدید: ۵۰۰۰ تومان برای اتباع ایرانی و خارجی و ۳۰۰۰ تومان برای دانشجویان

تعطیلات: شنبه ها و تعطیلات رسمی

زمان بازدید: یکشنبه تا پنج شنبه ۱۰:۰۰ الی ۱۹:۰۰ و جمعه ها ۱۵:۰۰ الی ۱۹:۰۰

آدرس: خیابان کارگر شمالی

مطالب مرتبط

2 دیدگاه‌

  1. سلامت گفت:

    بسیار زیبا ممنون از سایتتون

  2. tra گفت:

    مطلب بسیار عالی و مفیدی بود