بزرگترین دریاچه طبیعی اردبیل

دریاپه نئور اردبیل یکی از مکان های تفریحی ایران می باشد.این دریاچه در ۴۸ کیلومتری جنوب شرقی اردبیل به ‌طرف خلخال در یکی از دره‌ های کوهستان باغرو و در ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا با مساحتی بالغ بر ۲۱۰ هکتار که برای رسیدن به دریاچه دود ۳۵ کیلومتر از شهر اردبیل به سمت شهر خلخال به ده بودالالو باید طی کرد,سپس جاده‌ای به طول ۱۳ کیلومتر را به سمت بالای کوه طی می کنیم و بعد از آن به روستای عباس آباد می رسیم که دریاچه را میبنیم.

دریاچه نئور آب شیرین و طبیعی می باشد ,این دریاچه از دو دریاچه کوچک و بزرگ که بهم متصل شده اند تشکیل شده است.عمق آب این دریاچه به ۵/۵ متر و در قسمتی از آن هم به ۱۳ متر می رسد.طول دریاچه نئور بالغ بر ۴۵ کیلومتر مربع می باشد.

این دریاچه که به‌عنوان یک منطقه حفاظت شده زیست محیطی تحت نظارت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد که گردشگران و توریست نمی توانند به شکار پرندگان یا صید ماهی از این دریاچه داشته باشند.در دریاچه نئور می توان بچه ماهی قزل آلای رنگین کمان را دید.این ماهی ها بیشتر به عنوان کنترل جمعیت گامارس های موجود در دریاچه پرورش می دهند.

در اطراف دریاچه گیاهانی مانند ,شبدر، بابونه، ‌بومادران، آلاله، نعناع وجود دارد.این پوشش گیاهی زیبایی خاصی در ان منطقه بوجود آورده است.

مطالب مرتبط