موزه پول تهران

یکی دیگر از موزه های معروف که تعداد بازدید کنندگان بیشماری دارد تماشاگه پول یا موزه پول تهران می باشد. این موزه اولین و تخصصی ترین موزه پول در کل کشور است که سال ۱۳۷۶ در ساختمان دفینه در خیابان میرداماد افتتاح شده است . این موزه از سال ۱۳۸۵ به عنوان سومین موزه پربازدید و مهم به مجموعه فضای سبز و تفریحی پارک ارم منتقل شده است . در این موزه به مبادلات قبل از پیدایش پول ، دوره پیدایش پول و انواع پول های کشورهای دیگر پرداخته شده است .

موزه پول اولین گنجینه تخصصی و دائمی سکه و اسکناس در ایران است که به تاریخ ۱۷ تیرماه ۱۳۷۶ به همت اداره کل موزه‌ های بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی افتتاح شد. این مجموعه شامل ۱۴۰۰ سکه و ۷۵۰ قطعه اسکناس و تعداد تقریبی ۲۰۰ قطعه اشیای موزه‌ای غیر از سکه و اسکناس است که در محوطه‌ای به وسعت ۲۰۰۰ مترمربع به نمایش گذاشته شده و ضمن ارائه بخش قابل توجهی از سکه‌ها و اسکناس‌های ایران‌ ، گوشه‌ هایی از تاریخ این سرزمین را نیز به نمایش می‌گذارد .

بخش‌ های تشکیل‌دهنده موزه پول عبارتند از : بخش ماقبل پول‌ ، سالن مربوط به تاریخ سکه و سالن‌های مربوط به تاریخ اسکناس‌ . این بخش‌ها به شکلی دیدنی به نمایش گذاشته شده و تاریخ چند هزار ساله این مرز و بوم را پیوسته و زنجیروار معرفی می‌کند. هم‌چنین‌، تلاش شده است تا سکه‌ها، این مستندترین اسناد تاریخی‌ ، از نظر اقتصادی‌ ، هنری‌ ، تزیینی و آرایشی در کنار مهم‌ترین جنبه آن‌ ، که همان جنبه تاریخی و فرهنگی است‌ ، به نمایش گذاشته شود . در اردیبهشت ماه ۱۳۷۸ ، بخش جدیدی در سالن اصلی نمایش با موضوع پول ملل راه‌اندازی شده است که اختصاص به نمایش سکه و اسکناس کشورهای مختلف با اطلاع‌رسانی عمومی شامل پرچم‌ ، نقشه‌ ، اطلاعات پولی و ارزش و واحد پول آن کشور دارد .

مطالب مرتبط