آبشار تنگ تامرادی یاسوج

 آبشار تنگ تامرادی در ۵۵ کیلومتری غرب یاسوج پایتخت طبیعت ایران زمین که در مسیر جاده سپیدار واقع است و آبشاری زیبا و حوضچه‌های فراوانی دارد ، ارتفاع آن بیش از ۱۵ مترمی باشد. وجود یازده آبشار با ارتفاع ۸ تا ۱۰ متری و حوضچه های آب در مسیر آب زلال و بسیار خنک این آبشار و همچنین وجود غارهایی که آب از دل آن می گذره و آب مداوم از سقف آنان چکه می کند باعث شده که هر چه بیشتر بر جذابیت و خاص بودن آن اضافه کند. طبیعت زیبا و جنگل بلوط اطراف این آبشار زیبایی خاصی به این منطقه بخشید است.

تنگ تامرادی با چشم‌انداز طبیعی و زیبا، ارتفاعات بلند و پوشش گیاهی سرسبز و با طراوت که در دل خود آبشاری زیبا به ارتفاع ۵۰ متر را جا داده است که صدای دل‌انگیز ریزش آبشار و طبیعت زیبای اطراف آن برای گردشگران خاطره‌ای فراموش نشدنی را به همراه نشاط برگرفته از دیدن زیبایی‌های آن به سوغات می‌آورد.

این منطقه از اطراف به کوه‌های زرآور و ساور محدود می‌شود. روستای “تنگ تامرادی” از سطح دریا ۱۴۰۰ متر ارتفاع دارد و تحت تأثیر اقلیم معتدل و مرطوب، آب و هوای آن در فصول بهار و تابستان مطبوع و دلپذیر و در زمستان سرد است .در ورودی “تنگ تامرادی” و در مجاورت روستای “حسین‌آباد”، “دخمه” و “مقبره‌ای از دوران هخامنشی” به جا مانده که به یکی از سرداران یا نجبای هخامنشی مربوط است.

تنگ تامرادی” محل وقوع یکی از جنگ‌های تاریخ معاصر(جنگ “کی‌لهراس” با ارتش رضاشاه) و دو جنگ مهم دیگر یکی جنگ “آریوبرزن” با اسکندر مقدونی و دیگری جنگ دلاوران بویراحمدی با تیمور لنگ است. با توجه به موارد مذکور، می‌توان قدمتی طولانی برای این روستا در نظر گرفت.مردم روستای “تنگ تامرادی” به زبان لری سخن می‌گویند و مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.

منطقه کهگیلویه و بویراحمد، در خم هر پیچ و فراز هر شیب از این تنگه، تابلوی نقاشی بی‌نظیری از شاهکارهای طبیعت را در مقابل دیدگان گردشگران به تماشا گذاشته شده است. آبشار تنگ تامرادی یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های استان کهگیلویه و بویراحمد است که از قدیم‌الایام شناخته شده است.برای ساماندهی محوطه این آبشار کارهای خوبی در دو نقطه آن در حال انجام است و هم‌اکنون سکوهای اقامتی در این منطقه در حال احداث می باشد.

مطالب مرتبط