کاخ آپادانای شوش

جاذبه گردشگری شوش کاخ آپادانای

به دستور داریوش بزرگ پادشاه هخامنشی در حدود سال‌های ۵۱۵_۵۲۱ پیش از میلاد قصری زمستانی برای شاهان هخامنشی در شوش بناشد که به کاخ آپادانای شوش شهرت دارد . کاخ آپادانای شوش از بخش های مختلفی از جمله تالار بار عام، حرم‌سرا، دروازه و کاخ پذیرایی و همچنین سه حیاط مرکزی تشکیل شده که از خشت برای دیوارهای کاخ و سنگ برای ستون‌های استفاده شده است .

جاذبه گردشگری شوش کاخ آپادانای

جاذبه گردشگری شوش کاخ آپادانای

آجر لعابدار منقوش با طرح‌های سپاه جاویدان، شیر بالدار و نقش گل نیلوفر آبی زینت بخش دیوارهای داخلی کاخ آپادانای شوش بوده که نمایی فوق العاده عالی را نمایش می گذارند که هر بیننده ای را خیره می کند و در موزه‌های خارجی و داخلی کاخ آپادانای شوش سایر بقایای به جامانده از این نقوش برای بازدید گردشگران نگهداری می شوند .

جاذبه گردشگری شوش کاخ آپادانای

کاخ آپادانای شوش با مساحتی معادل ۱۰۴۳۴ متر که بخشی از مساحت کاخ را تالار مرکزی کاخ آپادانای شوش با ابعاد ۵۸ در ۵۸ متربا ۳۶ ستون کله گاوی شکل که ارتفاع ستونها حدودا ۲۰ متر می باشد و ۳ ایوان ستوندار در جبهه شمالی ، شرقی و غربی که طرح کاخ بنایی کوشک مانند داشته توسط اردشیر دوم تجدید بنا گردیده است .

جاذبه گردشگری شوش کاخ آپادانای

کاخ آپادانای شوش که بارگاه یا آپادانه نیز نامیده می شده در مجموع ۱۱۰ اتاق و تالار می باشد و همچنین دارای شش حیاط که سه تای آنها بسیار بزرگ دور یک محور شرقی و غربی واقع شده اند و بوسیله ی یک راهروی بزرگ به بخش شمالی مرتبط گردیده اند می باشد و در بخش شمالی کاخ آپادانای شوش سه حیاط کوچکتر قرار دارد.

جاذبه گردشگری شوش کاخ آپادانای

متاسفانه گروهی از باستان شناسان فرانسوی در سال ۱۸۸۰ میلادی پس از کشف کاخ آپادانای شوش ستون‌ها و سرستون‌های کاخ را به فرانسه منتقل کردند و اکنون بیشتر اشیاء و اجزای کاخ آپادانای شوش در موزه لوور موجود است و گردشگران فقط از کاخ آپادانای شوش که دیگر مانند قبل کامل نیست بازدید می کنند .

مطالب مرتبط