تنگه قدویس

قدویس در قسمت شمال غربی استان کهگیلویه وبویراحمد در نزدیکی شهرستان سی سخت وروستای پاتاوه قرار دارد . قدوس دنا به زبان محلی به نام كل قدویس یعنی قله پاك و بلند معروف است. قله و  تنگه قدویس در منتهی الیه شمالی خط الرأس دنا در جنوب آبادی آب ملخ قرار دارد.این تنگه در نزدیکی تنگه پوتک قرار دارد.کل قدویس به عنوان بلندترین تپه شمالی دنا از جناح جنوبی به قلل کل شیدا و کل نقره ای، از شمال غربی دو قله مرتفع خراسان و از سمت جناح شمال شرقی توسط گردنه قُر به کوه رگ هوا متصل می شود.

مسیر صعود به قله :

سمیرم مرتفع ترین شهرستان ایران را در ارتفاع ۲۴۶۰ متری به سوی خط الرأس معظم دنا پشت سر گذارده از طریق جاده ای آسفالته با طی ۴۵ کیلومتر به آبادی آب ملخ می رسیم. در روبه رویمان دورنمایی از کوه کل قدویس و قلل اطراف آن جلوه گر است. دو رشته کوه موازی و دشتی فراخ و در بین آنها قله اصلی با برفچال بزرگ در سمت راست به وضوح پیداست. در جهت جنوب آباد ملخ از طریق یک راه مالرو مشخص به سوی گردنه موسوم به مور طویله در زیر قله صعود خود را ادامه داده (۱) از سرچشمه آب گوارایی عبور می کنیم و به سوی گردنه به تدریج ارتفاع میگیریم.مسیر از طریق یال جنوب غربی با شیب نسبتاً تندتری بالا می رود و پس از مدت زمانی کوتاه به مرز برفچال می رسد. راه را از کنار برفچال به سمت جنوب رو به بالا کمی صعود می کنیم تا اینکه گام بر قله کل قدویس می نهیم. دورنمای بسیار جالبی از کوه های دنا در پیش رو داریم. قلل کل شیدا، کل بلبل و مورگل، قاش مستان و بسیاری دیگر از قلل منطقه بر روی رشته کاملاً به چشم می خورند. وضعیت قله در زمستان : علیرغم ارتفاع بلند کل قدویس و طولانی بودن مسیر دستیابی بدان، صعود به قله ازطریق یال های شمال غربی و شمال شرقی مقدور می باشد. ولی مستلزم دانستن فنون کوهنوردی زمستان است.

برای صعود به قلهً کل قدویس با ارتفاع ۴۳۴۱متر که از بلندترین قله های قسمت غربی رشته کوه دنا می باشد باید از شهر سمیرم به طرف جنوب و از جادهء یاسوج بسوی روستای سیور در ۶۰ کیلومتری سمیرم حرکت کنیم. روستای سیور در دامنهً جبههً شمالی این قلّه در ارتفاع ۲۲۱۰متری از سطح دریا در پایین دست تنگ رزک با قرار گرفتن بین باغات سیب و گردو روستای سبز لقب گرفته است .در دامنه شمالی کل قدویس وجود برف در بسیاری از ماههای سال در بلندای ان و وجود منظره ای زیبا در دامنه های شمالی و داشتن چشمه های پر اب از جمله چشمه تخت سلیمان ،ابشار تخت سلیمان و چند چشمه دیگر در امتداد دره اتابکی در پایین دامنه ها ی غربی و شمالی قله و همچنین منظرهً جنگلی پایین دست در دامنه های جنوبی قله و صخره های مشترک با جنگلهای بلوط مجموعه ای چشم گیر وبا شکوه پدید اورده است که چشم هر کوهنوردی را مجذوب خود می کند قسمت غربی رشته کوه دنا یک زیست بوم غنی و متنوع که از پایین تا بالا و در دامنه های شمالی وجنوبی جلوه های گوناگون از حیات گیاهی وجانوری را در خود جای داده است.حفاظت از این منطقه ،حفاظت از یک میراث طبیعی بی نظیر است. بهترین زمان برای صعود و لذت بردن از طبیعت زیبای این منطقه خردادماه است.

مطالب مرتبط