معرفی آبشار های سیستان و بلوچستان

سیستان و بلوچستان یکی از استان هایی است که اگر در مورد آن مطالعات داشته باشید نسبت به داشتن این همه جاذبه های گردشگری طبیعی در آن هیجان زده خواهید شد. حتی شهر های کوچک این استان نیز دارای منابعی است که باعث شده در سال های اخیر این بخش و منطقه از ایران، مورد توجه توریست ها قرار بگیرد. امروز گردشگرها به معرفی چند آبشار در سیستان و بلوچستان خواهد پرداخت:

آبشار «اوگینک»

آبشار «اوگینک» یکی از معروف ترین آبشار های سیستان است که با نام دیگری به نام گرپشت بیشتر شناخته می شود. برای دیدن از این آبشار ۸۰ متری، باید به روستای اوگینک بروید که این روستا هم بخشی از شهرستان لاشار است. در یه کیلومتری این روستا می توانید مناظر زیبای مربوط به این آبشار را مشاهده کنید. از آن جا که این آبشار بزرگترین آبشار سیستان است، و در مسیر جاده های ترانزیتی قرار دارد، شمار زیادی از گردشگرها از آن دیدن می کنند و عموما در این محل همیشه گردشگرانی دیده می شوند.

این آبشار در تمام فصول زیبا است اما در فصل بهار و تابستان گشت و گذار در کنار آن لطف دیگری دارد.

آبشار لادیز

علاقمندان به جاذبه های گردشگری ایرانی، قطعا باید یکبار از این آبشار دیدن کنند. آبشار لادیز نام خود را از روستایی گرفته که در آن واقع شده است. روستای لادیز در واقع حامل یک آبشار بسیار زیبا و یک غاز بزرگ است که به همین نام، شناخته می شود. این روستا در میرجاوه قرار دارد و برای دیدار از این جاذبه ها باید به این شهرستان ابتدا سفر کنید. در ۲۵ کیلومتری غرب میرجاوه درست محلی است که این روستا واقع شده است. آب  و هوای دوست داشتنی و معتدل این روستا در پاییز و زمستان و بهار بسیاری از توریست ها را به این محل می کشد اما هوای میرجاوه در تابستان ها بسیار گرم است و توریست ها را کمی آزار می دهد.

یک رودخانه نیز با همین نام در شمال روستا جریان دارد.  محل جوشش آب این آبشار در کوه های تفتان است که سر سبزی و طبیعت آن واقعا چشم گیر است. در مسیری که برای رسیدن به آبشار طی می کنید می توانید از نمای روستاهای دیگری مثل انجیره، تمین و سنگان هم بهره مند شوید.

آبشار آبندساربوک

برای دیدن کردن از آبشار آبندساربوک باید ابتدا به مسیر ۴۵ کیلومتری نیک شهر بروید تا به روستای ساربوگ دسترسی داشته باشید. در ۵ کیلومتری این روستا به سمت شمال غرب، محلی است که آبشار آبندساربوک جریان دارد.

در این منطقه از سیستان بارش بسیار کم است و از این رو این آبشار فقط در فصل های پر باران جوشش و جریان دارد بنابراین در دیدار از آن برنامه ریزی کافی داشته باشید. فاصله آبشار تا جاده ی اصلی حدودا ده کیلومتر می باشد. این شهرستان و روستا دارای جاذبه های گردشگری دیگری نیز هست که همه با طبیعت هم خو هستند. برای مثال رودخانه هایی مثل کشیک، شگیم، کاجو، فنوج و تنگ سرحد و کوه هایی به نام آهوران و فنوج سفید کوه از دیگر جاذبه های طبیعی است که در این مکان می توانید از آن بهره مند شوید.

آبشار «گلیک»

آبشار گلیک مکانی جذاب در دهستان لاشار سیستان است که این دهستان در روستای جاکس قرار دارد. ارتفاع ۶ متری این آبشار باعث شده بسیاری از توریست ها از آن دیدن کنند و در خاطره ها خود آن را ثبت کنند. این آبشار در کنار پوشش گیاهی کمیاب و از نوع دارویی موجب شده که لطف دیگری داشته باشد. اگر از جاده ی ترانزیتی چابهار ایران شهر بخواهید به این مکان بروید باید ۱٫۵ کیلومتر راه طی کنید اما برای دیدن آبشار از نیکشهر باید ۶۹ کیلومتر جاده پیمایی کنید تا به آن برسید.

 آبشار شالمال

شالمال مکانی است که آبشار شالمال را در خود جای داده است. شالمال در ۱۳ کیلومتری نیک شهر قرار دارد. روستای کلگ هم مکانی است که می توانید از طریق شرق آن به شالمال دسترسی داشته باشید. آب این آبشار پر برکت بوده و در تمام مناطق روان است و جالب این است که تقریبا تمام فصل جریان دارد.

آبشار گواتامیچ (پیپ)

اگر همچنان در لاشار هستید که بخشی از نیک شهر است می توانید برای دیدار از یک آبشار دیگر نیز برنامه ریزی کنید. آبشار زیبای گواتامیچ که به پیپ هم شهرت دارد در ۲ کیلومتری محور چابهار میلک قرار دارد. این آبشار در مرتفع ترین مکان ها چشمه گرفته که تا سطح دریا ۱۳۰۰ متر فاصله دارد.

 این آبشار نیز مانند برخی آبشارهای نیک شهر پله کانی است که بسیار زیباست و در بسط هر پله یک حوضچه ی زیبا قرار دارد که مردم روستا از آب های آن استفاده می کنند. پوشش گیاهان دارویی در اطراف این چشمه بخاطر وجود آبشار همیشه سر سبز است.

روستای پیپ و تنگ سرحه دارای جاذبه های گردشگری است که کمتر شناخته شده اند و طبیعت بکر آن از جمله امتیازات آن می باشد. پرندگان وحشی، و حتی نخلستان ها گرم در کنار صخره های زیبا از جمله امتیازات این مکان است که گردشگرها را مات و مبهوت می کند.

 کوه های این محل محلی مناسب و سر سبز برای کوهنوردانی است که به گردشگری نیز علاقه دارند. به طور کلی اگر بخواهید از چشمه های جوشان سیستان و بلوچستان دیدن کنید کافی است در چند شهرستان، اقامت داشته باشید تا از همه آن ها دیدن کنید.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. بلوچ گفت:

    اینجا سیستان نیست بلوچستانه میفهمی؟