راهنمای گردشگری به سی سخت

اگر در روزهای گذشته با گردشگرها همراه بوده باشید متوجه خواهید شد که ما به بررسی شهرهای گردشگری ایران در حوزه ی جنوبی و شمالی ایران پرداخته ایم. اما نکته مهم و حائز اهمیت این است که برخی از شهرها، به خودی خود حرف هایی برای گفتن دارند و در مجال یک پست جامع نمی توان آن ها را معرفی کرد. مجله گردشگری گردشگرها این بار به سی سخت سری زده تا شما را با جاذبه های گردشگری سی سخت آشنا کند.

همه ی مردمی که مسافرت دوست هستند کماکان با نام سی سخت این مرکز توریستی سر سبز و زیبا آشنایی دارند. این مکان که در دامنه ی کوه زیبا زندگی اش را از سر گرفته در کنار رود ها و چشمه هایی چنان به حیات خود ادامه می دهد که حیات بخش موجودات و روح انسان هایی است که به آن جا نیز سر می زنند.

در این جا می توانید شهری بر ارتفاعی مثال زدنی ببینید. همچنین باغستان های مملو از میوه های مختلف گویای برکت کثیر در این شهر است.

اگر برای دیدن یک بهشت کوچک لحظه شماری می کنید از ابتدای فروردین تا اواخر خرداد ماه، به این منطقه بروید و از طبیعتش بی نظیرش نهایت استفاده را ببرید.

سی سخت کجاست؟

سی سخت یکی از شهر های زیبا و سر سبز در استان کهکیلویه و بویز احمد است که در جنوب غرب ایران واقع شده است. اگر مقصدتان را یاسوج قرار دهید وقتی به ۳۵ کیلوتری یاسوج برسید می توانید سی سخت را ببینید. این مکان قدمتی بیش از یک قرن دارد و به همین دلیل حدود ۳۲ سال پیش بود که به جمع شهرهای ایران پیوست. مردم این مکان بیش از ۹ هزار نفر هستند و با گویش لری صحبت می کنند.

این مکان برای گردشگران داخلی و خارجی شناخته شده است و هر ساله شمار زیادی از توریست های ایرانی و غیر ایرانی به آن جا سفر می کنند. سی سخت یکی از مهم ترین مرکز گردشگری ایران به شمار می آید.

مسیر جاده ی یاسوج به سی سخت، یا اصفهان به سمیرم و سی سخت بهترین مسیر ها برای رسیدن به این مکان است.

 از جمله اسامی این شهر در متون تاریخی به صورت سی سخت، سیم سخت، سیم بخت و نظیر آن آمد است.

چرا نام سی سخت به این مکان گذاشته شد؟

در متون تاریخی کهن آمده است که در یک زمستان سخت، به دلیل بسته بودن راه ۳۰ مرد پهلوان از این منطقه بر می خیزند تا به حل این مشکل بپردازند اما به دلیل سوز و سرما و برف و یخبندان شدید موفق نشده و هر ۳۰ نفر  جان خود را از دست می دهند. از این رو این محله سی سخت نام می گیرد.

 مردم استان کهکیلویه یک اعتقاد جالب دارند. آن ها معتقدند که کی خسرو پادشاه نامدار ایرانی در محل تل خسرو که در مرکز بویر احمد است، برای جانشینی خود لهراسب را انتخاب می کند و بعد به حرکت در امده و به سی سخت آمده و در چشمه بشو اتراق کرده و به شنا می پردازد. آنها معتقدند در همین گردنه ی بیژن که سی مرد جان دادند، کی خسرو و سپاهش بخاطر برف و بوران جان خود را از دست دادند.

البته سی سخت عمری بیش از هزاران سال دارد و شواهد حاکی از آن است که پیش از ظهور اسلام نیز این شهر زنده بوده است. سفالهایی که از زیر خروارها خاک بالا آورده شده است شاهدی بر این مدعا است. حتی اخیرا گورهای ۳ هزار ساله ای در این مکان یافت شده که خود حقایقی را بر ملا کرده است. تل فرات در این مکان مربوط به دوره سلجوقی تا قاجاریه است که این بسیار مهم است. اگر تل اسپید را بشناسید، متوجه می شوید که دوران آن را از اول دوره ساسانی تا دوره صفوی تاریخ گذاری کرده اند به طوری که در لیست آثار ملی نیز قرار گرفته است.

 اگر به سی سخت آمدید حتما از جاذبه های گردشگری زیر دیدن کنید:

 کوه دنا: یک کوه ۴۴۰۹ متری زیبا که برای توریست ها خارجی بسیار اهمیت دارد. این مکان مملو از جنگل های زیبایی است که کماکان باید با احتیاط کامل در آن ها قدم بزنید.

دریاچه ی زیبای کوه گل: نام دیگر این دریاچه برم کوه گل است.

گردنه ی مشهور بیژن : این گردنه ارتفاعی ۳۲۰۰ متری دارد که در شمال شرق سی سخت و در ۶ کیلومتری آن قرار دارد که از نظر ماشین رویی بدون محدودیت است. برای دیدار از این مکان در زمستان برنامه ریزی نکنید اما اگر در بهار طالب دیدن برف هستید می توانید اردیبهشت را برای دیدار از این گردنه برگزینید.

دشتک: اگر به دامنه ی زیبای دنا سری بزنید می توانید در ۸ کیلومتری سی سخت به این منطقه ی زیبا برسید و از آن لذت ببرید. جنگل های بلوط در دشتک بسیار یافت می شود.

 چشمه میشی: این چشمه در انتهای گردنه بیژن قرار دارد. این چشمه آب شرب مردم سی سخت و آب کشاورزی را فراهم می کند.

 چشمه طوف: اگر به دنبال یک چشمه ی پر آب درخشان برای ۱۲ ماه سال هستید تصمیم به صعود به دنا بگیرید. شما در راه با چشمه روشن و شفاف همیشگی طوف برخورد خواهید کرد.

 چشمه تاگی نیز دیگر چشمه ای در سی سخت زیبا است، که در منطقه کلنجه برای آبیاری انواع باغات از آب این چشمه بهره مند می شوند

 چشمه سردو نیز در منطقه کوه گل در این شهر قرار دارد که دیدن از آن مثال زدنی است.

 دشتی کوچک، منطقه ای پر از بلوط است که در غرب سی سخت و درست در ۸ کیلومتری این شهر واقع شده است. ملی کشی نیز در این محل واقع شده است.

آبشار ناری: این آبشار زیبا که مشهورترین آبشار این شهر است، در منطقه حفاظت شده ی دنا قرار دارد. خاریدونی ها این مکان را به خوبی می شناسند. برای اینکه به این محل برسید باید از محل پاسگاه خاریدون حدود ۳ ساعت پیاده روی کنید تا به محل برسید. بعد از راه پیمایی ۸ کیلومتری در شمال غرب سی سخت به دشتی زیبا می رسید که درختان بلوط و بنه و علف زارها زیبنده ی آن هستند.

 قله دنا در اینجا بسیار زیبا است. اما وقتی هدف آبشار نادری یا آبشار دره نادری باشد باید به محلی به نام بن رود بروید. آبشار های دره نادری و توف شاه در این محل قرار دارد.

توصیه ی ما این است که از این مکان فقط در ایام بهار دیدن کنید و لذت ببرید.

قلم کوه که خیلی ها به نیم تنه ی شتر آن را می شناسند، یک مکان گردشگری در این شهر است که افسانه هایی را با خود حمل می کند اما از نظر توریستی مکانی زیبا است.

آبشار کوه گل دنا: اگر به ۴۴ کیلومتری یاسوج بروید درست جایی که سی سخت در ۸ کیلومتری آن قرار دارد می توانید به این آبشار برسید. نمای این مکان بسیار زیبا است.

غار نول: در ۲۰ کیلومتری سی سخت، این غار زیبا در انتظار گردشگرها است. از نظر زمین شناسی و علمی این غار بسیار مهم تلقی می شود که دارای چندین پلکان و انشعاب بوده و توریست ها به آن بسیار اهمیت می دهند.

آبشار تنگه نمک: بارش آب یا آبشار را می توانید در شرق سی سخت یعنی در ۸٫۵ کیلومتری این شهر زیبا مشاهده کنید. تنگه ی نمک محلی است که این آبشار را در بر گرفته است.

مطالب مرتبط