رودخانه سيروان کردستان

رودخانه سیروان مهم‌ترین و معروفترین رودخانه ناحیه هورامان در کردستان است و مسیر نسبتا طولانی و پرپیچ‌ و خمی دارد. این رودخانه در بخش غربی و شمال غربی اورامان قرار گرفته‌است و منطقه اورامان را به دو بخش تقسیم نموده‌است.رودخانه سیروان از کوه های زاگرس سرچشمه می گیرد و همچنین ۴۴۵ کیلومتر طول دارد.

رودخانه سیروان در جنوب غربی استان جريان دارد كه پس از دريافت آبهای بخش‌های جنوب‌غربی، غرب و مركز استان مانند قشلاق، گاوه‌رود و گردلان به نام سيروان خوانده می شود بخش عمده اين رودخانه در شهرستان سروآباد و منطقه باستانی اورامان جريان دارد و سپس در خاك عراق پس از پيوستن به رودخانه دياله وارد رود بزرگ دجله می‌گردد و در واقع اين رود طولانی‌ترين رودخانه استان می‌باشد.

رودخانه سیروان از بخش رزاب و مریوان در کردستان سرچشمه گرفته و پس از عبور از شمال غربی اورامانات، دوآب و شمال هرتا، رودخانه‌های ژاد رود، قشلاق رود، لیله، لوشه، زمکان، دشت حر به آن پیوسته و سپس وارد کشور عراق می‌شود.

سیروان را آب سیروان نیز می‌نامند. آب سیروان از به هم پیوستن دو رودخانه قشلاق و گاوه‌رود پدید می‌آید. سیروان پس از طی مسیری در میان دره کوه‌های کوچک‌خرمال شاهو ، و سالان وارد کردستان عراق شده و به دریاچه سد دربند خان می‌ریزد. در زبان فارسی، این رود پس از سد دربند خان نام رود دیاله به خود می‌گیرد.

رود دیاله از بهم آمیختن رودهای سیروان زالم ، و تنجه رو پدید می آید و جای پیوستن این رودها دوآوان نام دارد. دیاله در همهٔ مسیر خود در سرزمین عراق به نام یکی از رودهای تشکیل دهندهٔ آن، سیروان نامیده می‌شود و نزدیک سلمان پاک در جنوب بغداد به دجله می ریزد و دجله را به سوی غرب می راند و آن را به فرات نزدیک می سازد. استان كرمانشاه از مناطق نسبتاً پرآب كشور محسوب می‌شود. استان كرمانشاه شـــامل دو حوزه بزرگ آبخيز كـرخه عليا و رودخانه سيـروان می‌باشد.

حواشی اين رود بسيار زيبا و بستر و كناره‌ها آن زيستگاه انواع پرندگان و ماهيان می‌باشد كه از لحاظ بهره‌برداری تفريحی و توريستی بسيار مناسب است. بهترين مسير و چشم‌انداز برای ديدن عظمت و زيبائی سيروان فاصله بين روستاهای اسپريز تا هجيج است كه به علت قرارگيری جاده شنی در راستای رودخانه دارای ايستگاه‌های مهم و باارزش بصری فوق‌العاده جهت فراغت، عكاسی و تصوير برداری می باشد. هم‌چنين اين رودخانه به علت خروشان بودن محل تمرين و مسابقات قايقرانان استان و حتی ملی و بين‌المللی است.

 

مطالب مرتبط