دیدنی های زنجان

نام زنجان عربی‌شده واژه زنگان است. مردم منطقه هنوز هم تلفظ زنگان را به کار می‌برند. شهر زنجان در دره زنجان‌چای از شاخه‌های قزل‌اوزن قرار گرفته و سر راه شوسه و راه‌آهن تهران به تبریز می‌باشد.استان زنجان یکی از مناطق ترک نشین ایران است . این استان دارای ۸ شهرستان و ۱۲۱۰ روستا است که از این تعداد ۹۸۷ روستا دارای سکنه و مابقی خالی از سکنه هستند. صنایع دستی از قبیل ورشوسازی و نقره‌سازی و ملیله کاری و چاروق‌دوزی و چاقوسازی و فرش‌بافی (فرش زنجان) آن مشهور است. زنجان از شمال به شهرستان طارم و خلخال و میانه و از مشرق به سلطانیه و طارم و از جنوب به خدابنده و ایجرود و از غرب به شهرستان ماه‌نشان محدود است و از سطح دریا ۱۶۶۳ متر ارتفاع دارد.

شهر زنجان یکی از شهرهای شمال غربی ایران است که دارای جاذبه های گردشگری بسیاری می باشد. زنجان هم دارای جاذبه های گردشگری طبیعی و هم جاذبه های گردشگری تاریخی است.

جاذبه های گردشگری زنجان

یکی از شهرهای گردشگری ایران زنجان است که جاذبه های گردشگری آن عبارتند از :

آبشار شارشار
آبشار شارشار از نقاط دیدنی استان زنجان است. این آبشار در منطقه تهم، در شمال باختری شهر زنجان قرار دارد. این آبشار در میان سنگ‌های صخره‌ای قرار گرفته است‌ و حدود ۵ کیلومتر با دریاچه مصنوعی سد تهم فاصله دارد.
بازار زنجان
بازار زنجان بدلیل داشتن سراها و تیمچه های مختلف طولانی ترین بازار ایران است. ممکن است ساعت ها در این بازار بچرخید و باز هم وقت نکنید که کل بازار را ببینید. بازار زنجان مانند دیگر بازارهای ایران ، نبض تپنده ی شهر است. ساخت این بازار در زمان آغا محمد خان قاجار شروع شده و در زمان فتحعلی شاه قاجار به پایان رسیده است. بازار زنجان دارای راسته های مختلفی است. از راسته زرگرها، کفاش‌ها،بزازها و سراج‌ها گرفته تا میادین، کاروانسرها، تیمچه‌ها، گرمابه و مسجد. هر چیزی که دنبالش هستید را می توانید در این بازار با قیمت مناسب پیدا کنید. چاقو، ظروف ملیله‌کاری، چاروق، سبزی های کوهی، شیرینی های محلی و هرچیزی که یک بازار تمام و کمال دارد، در این بازار هم پیدا می‌شود.

آدرس: راسته اصلی بازار زنجان از خیابان سعدی شروع شده و پس از قطع آن توسط خیابان فردوسی ، در خیابان اصغریه به پایان می‌رسد.

رختشوی خانه 

بنای رختشوی خانه زنجان ، یکی از بناهای کم نظیر زنجان می باشد که در سال ۱۳۰۷ ساخته شده است. این بنا بعنوان سرپناهی برای زنانی که رخت هایشان را بیرون از خانه می شستند ، بود. هم اکنون رخت شوی خانه زنجان به موزه ی مردم شناسی زنجان تبدیل شده است و بازسازی آن مربوط به سال های دور است. رخت شوی خانه دو قسمت حیاط و مدیریت دارد و شامل یک فضا برای شستن رخت و لباس می باشد.

آدرس: بنای رختشویخانه زنجان در محله قدیمی عباسقلی خان شهر زنجان، در خیابان سعدی روبروی خیابان ۷ تیر

حمام حاجی داداش

حمام حاج‌داداش یکی از بناهای تاریخی شهر زنجان است. این حمام تنها حمام ستون سنگی زنجان می‌باشد که ستون اصلی آن بر روی چهارستون سنگی قرار گرفته‌است. قدمت این بنا بطور تقریبی ۱۵۰ تا ۲۰۰ سال پیش تخمین زده می‌شود. هم‌اکنون با حفط بافت حمام و با اندکی تغییرات از این مکان به عنوان سفره‌خانه استفاده می‌شود و محل پذیرایی گردش گران است.

گنبد سلطانیه 

گنبد سلطانیه یکی از دیدنی ترین بناهای زنجان است. گنبد سلطانیه بزرگترین گنبد خشتی جهان است و شاهکاری مربوط به دوره ی ایلخانیان می باشد. این گنبد عظیم و پر هیبت با کاشی کاری های فیروزه ای و لاجوردی از دور خودنمایی می کند. گنبد سلطانیه زنجان در فاصله ی سال های ۷۰۲ تا ۷۱۴ هجری قمری به سفارش اولجایتو پادشاه مغول، معروف به سلطان محمد خدابنده ساخته شده و مقبره خود او نیز هست. گنبد سلطانیه یکی از گنبدهای دوپوشش بسیار زیبای دنیاست . برخی معتقدند که گنبد بزرگ شهر فلورانس ایتالیا از این گنبد الگوبرداری شده است. همچنین این گنبد، بعد از گنبدهای سانتاماریا دلفیوره فلورانس و ایاصوفیه استانبول، سومین گنبد بزرگ دنیاست.

آدرس: سلطانیه در ۴۳ کیلومتری زنجان و در سمت راست جاده زنجان به تهران واقع است.

خانه ذوالفقاری
خانه ذوالفقاری زنجان مربوط به دوران قاجار است و در خیابان طالقانی زنجان قرار دارد. عمارت ذوالفقاری در یکی از محلات قدیمی شهر زنجان موسوم به محله دالان آلتی در ضلع شمالی سبزه میدان و مسجد جامع واقع شده است. این خانه به سبک بناهای اواخر دورهٔ قاجار ساخته شده‌ و سبک ساختمانی آن از بناهای گوتیک اروپایی الهام گرفته شده‌ است.
معبد داش کسن یا اژدها
معبد داش کسن بنایی صخره‌ای است که در حاشیه روستای ویر در حدود ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر تاریخی سلطانیه (زنجان) واقع شده است. این معبد با طرح اژد‌ها یادگاری از دوره ایلخانیان است. این بنا به دو نقش برجسته اژد‌ها و چند محراب اسلامی در دو سمت آن و به قرینه یکدیگر مزین است. نمونه‌های مشابه نقش‌های اژدهای آن در جای دیگری از ایران دیده نمی‌شود.
حسینیه اعظم زنجان
حسینیه اعظم زنجان از اماکن مذهبی شیعیان است که در جنوب شهر زنجان واقع شده ‌است. قدمت این مکان به حدود یک قرن پیش می‌رسد این حسینیه توسط دو نفر به نام‌های حاج میرزا محمد نقی و حاج میرزا بابایی وقف گردید. آرامگاه ملاحسن کاشی عمارتی در نزدیکی گنبد سلطانیه، توسط شاه طهماسب اول به افتخار ملاحسن کاشی عارف قرن ۱۴میلادی بنا شده‌است. تکمیل معماری داخلی بنا توسط فتحعلی‌شاه قاجار در دوران قاجار و قرن نوزدهم میلادی انجام گرفته ‌است.
مسجد و مدرسه جامع زنجان
مسجد و مدرسه جامع زنجان معروف به مسجد سید در قرن سیزدهم هجری قمری (سال ۱۲۴۲) در دوره قاجاریه توسط یکی از پسران فتحعلی شاه قاجار به نام عبدالله میرزا دارا ساخته شد. این مسجد در قلب بافت قدیمی شهر قرار دارد.

دودکش جن 

دودکش جن یا تخت دیو ، یکی از نقاط بسیار دیدنی زنجان است ، این منطقه بسیار شبیه به گرندکانیون آمریکا می باشد. دلیل نام گذاری این منطقه به دودکش جن مشخص نشده است و برخی آن را به باورهای مردم این منطقه نسبت می‌دهند. اما این پدیده در زمین شناسی اسم دیگری دارد و به آن هودو می‌گویند. هودو در اصل نوعی سنگ به شکل قارچ است که در نتیجه فرسایش شکل گرفته و شبیه مناره بلند و نازکی است که سنگ دیگری روی آن آمده. تورهای گردشگری به این منطقه از پرطرفدارترین هاست.

آدرس: دود کش جن در ۹۶ کیلومتری زنجان و در نزدیکی شهر ماهنشان قرار گرفته.

مجموعه ی تفریحی ائل داغی 

یکی از نقاط بسیار خوش آب و هوای زنجان ، منطقه ی تفریحی گردشگری ائل داغی می باشد. در این منطقه امکانات تفریحی زیادی وجود دارد از جمله دریاچه مصنوعی و قایق‌های پدالی  و در زیر آلاچیق‌هایش میتوان نشست، بروید مجموعه تفریحی ائل داغی. هم میتوان غذا را از خانه برد و روی چمن‌های این منطقه نشست و خورد و هم می توان خود را مهمان یکی از رستوران‌هایش کرد. آش، یکی از پرطرفدارترین عصرانه های اینجاست. همچنین غروب های این منطقه بسیار دیدنی است. مجموعه تفریحی و کوهستانی ائل داغی زنجان یا مجموعه تفریحی گاوازنگ زنجان در شمالی ترین نقطه شهر قرار گرفته است.

سد تهم 

سد تهم در استان زنجان در فاصله ۱۵ کیلومتری شمال غربی شهرستان زنجان و در هشت کیلومتری پائین دست روستای تهم قرار دارد. دستیابی به محل سد از طریق جاده‌های اصلی و راه آهن کشوری تا شهر زنجان و جاده فرعی آسفالته زنجان ـ تهم امکان‌پذیر می‌باشد. محل احداث سد در فاصله حدود ۳۰۰ متری پائین دست محل تقاطع رودخانه تهم و گله رود، که تشکیل دهنده رودخانه سارمساقلو می‌باشد، قرار گرفته است.

مطالب مرتبط