دیدنی های اشترانکوه

در این مقاله قصد داریم سفری به دامنه های آلپ ایران یکی از بلندترین رشته کوه های زاگرس استان لرستان _جنوب شهرستان دورود و غرب شهرستان ازنا و الیگودرز که فاصله از خرم اباد تا دامنه های رشته کوه های اشترانکوه حدود ۹۴ کیلومتر است.

منطقه حفاظت شده اشترانکوه از مکان های دیدنی لرستان می باشد که دریاچه گهر ازنا,تونل برفی کمندان ازنا, دره تخت و چشمه قلقل می توانید از مسیر شهرستان ازنا به این مکان های دیدنی بروید.این مناطق دیدنی از مهم ترین منابع طبیعی ایران به شمار می رود.

دریاچه گهر

از زیباترین دریاچه های خاورمیانه و همچنین از جاذبه های اکوتوریستی لرستان دریاچه گهر می باشد.این دریاچه بسیار زیبا که مقصدی برای فعالیت‌های علمی، پژوهشی و گردشگری  تبدیل شده است .دریاچه گهر مکانی بسیار زیبا و دیدنی در منطقه اشترانکوه می باشد.

تونل برفی

در ۱۸ کیلومتری شهرستان ازنا و جنوب شرقی اشترانکوه یک تونل برفی بسیار زیبا در نزدیکی روستای کمندان که فاصله ان از روستا کمتر از ۳ کیلومتر می باشد وجود دارد.این تونل دیدنی شبیه به یخچال می باشد که از سه طرف آن توسط دیوار محافظت می شود و دمای آن اختلافی با دمای بیرون تونل بیش از ۲۵ درجه سانتی گراد می باشد.

اب شرب شهرستان الیگودرز  از این منبع تامیین می شود که فاصله تونل تا این شهرستان تقریبا ۴۰ کیلومتر می باشد.

این مکان دیدنی اشترانکوه بسیار خاص و دیدنی می باشد که بهترین زمان سفر و بازدید از تونل ماه‌های اردیبهشت و خرداد می باشد.

سراب تیان

در مسیر جاده ازنا_ دورود دهکده ای با فاصله ۲۲ کیلومتری غرب شهرستان ازنا به نام تیان وجود دارد.دهکده بسیار زیبا و دیدنی تیان در شمال غربی دامنه شمالی اشترانکوه می باشد که یک سراب خاصی در این دهکده وجود دارد که از پدیده‌های جالب زمین شناسی است.

این پدیده بسیار زیبا و شگفت انگیز در اوایل بهار به طور ناگهانی و به یکباره پرآب می‌شود و همچنین در اواخر تابستان و اوایل پاییز  خشک می شود که از مکان های دیدنی لرستان می باشد.

پوشش گیاهی

در منطقه اشترانکوه پوشش گیاهی خاص و زیبایی از جمله گونه‌های بلوط ایران، ارس یا سروکوهی، بادامک، گلابی وحشی، زالزالک و …. وجود دارد که فصل بهار منظره و چشم خاصی را بوجود می آورند.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. Ali reza = hadji ashrafi گفت:

    با دورد و تشکر که باعث ارتقا اطلاعات و دانش همکاران راهنمایان تور و همینطور دوستان کانتر آژانس های میگردید. و خدا قوت. و اما همه ما ایرانی هستیم ولی متأسفانه نسبت به پیشینه تاریخی کشورمان و کمتر علاقه نشان میدهیم. وظیفه تک تک ماها هست که بتوانیم این پیشینه پر افتخار را به هموطنان مان و حتی به مراکز عملی و تحقیقاتی سایر کشورها نشان دهیم.
    مثلا” دماوند پایتخت اسطوره های ایران زمین. و کیلان اقامتگاه تابستانی کیانیان و پیشدادیان. و یا دقیانوس – تمدن هلیل رود در جیرفت. اگر سئوالی بود در خدمتم. با تشکر مجدد : علیرضا حاجی اشرفی – راهنمای گردگشری و دبیر انجمن توانمندیها ، خدمات و توسعه گردشگری ایران.