سوغات شهرکرد

ایران ما بسیار دیدنی و زیبا می باشد که ما می توانیم با بهترین معرفی کردن آن توریست ها و گردشگران زیادی به سمت شهرهایمان جذب کنید.زیرا صنعت گردشگری یکی از پر رونق ترین درآمد های حاظر در دنیا هم به شمار می رود.

شهر کردم که بام ایران معروف می باشد دارای جاذبه های دیدنی و گردشگری زیادی می باشد که سوغاتی های متنوع این شهر هم بسیار محبوب می باشد,ما در این پست قصد معرفی سوغات شهر کرد داریم.

گیاهان دارویی

معروف ترین سوغاتی شهر کرد ,گیاهان دارویی این شهر می باشد که با توجه به مرتفع بودن شهرکرد و آب‌و‌هوای کوهستانی آن در فصول بهار در این منطقه به وفور یافت می‌شود.اگر شما در تابستان به شهر کرد که مرکز استان چهارمحال و بختیاری به شمار می‌رود سفر کنید می توانید قارچ، پرموسیر، لیباس، شیرین بیان، کاسنی، بابونه، آویشن و زنجبیل برخی از گیاهان دارویی که دارای خواص گیاهی بسیاری می باشند خریداری کنید.دیگرگیاهان دارویی محلی مهم شهر کرد عبارتند از سلمان تره، اوماج، ترشک، پاکلاغ، موچه، شنگ، کنگر، کرفس کوهی و چاووک که به‌عنوان طعم‌‌دهنده و چاشنی در مواد غذایی استفاده می‌شود.

بادام

یکی از محصولات بسیار معروف شهر کرد بادام می باشد.شما می توانید بهترین بادام ها ار از شهر کرد خریداری کنید.زیرا مرغوب‌ترین نوع بادام در منطقه‌ای کوهستانی با آب فراوان در سامان اطراف شهرکرد تولید و کشت می‌شود.

گردو

یکی دیگر از سوغاتی های شهر کرد که می توان نام برد گردو می باشد.اگر در اجیل فروشی دقت کرده باشید ,بیشتر گردو کاغذی شهر کرد برای فروش وجود دارد.

عسل

شهر کرد به دلیل کوهستانی بودن و مرتفع بودن این شهر دارای عسل های مرغوبی می باشد که بسیاری از گردشگران آن را سوغاتی محبوب برای خرید می‌دانند.

گز بلداجی

یکی از سوغاتی های شیرین شهر کرد گز بلداجی می باشد . این نوع گز که شیره‌ایی سفید رنگ به نام انگبین در دو نوع پسته‌ایی و بادامی تولید می شود و همچنین این شیره از کوهستان‌های منطقه جمع‌آوری می‌شود.

کشک و قره قوروت

پر رونق ترین شغل در شهر کرد ,دامپروری می باشد. به همین دلیل کشک شهرکرد نیز که حاصل کار عشایر است به علت طبیعی بودن طعم بسیار خوبی دارد. در کل لبنیات این منطقه کیفیت و طعم دلپذیری دارند. قره قوروت نیز از سوغات‌های ترش شهرکرد محسوب می‌شود که در زبان محلی به قارا شهرت دارد.

نمد

پوشش اغلب عشایر کلاه نمدی دارد.نمد یا نمد مالی از قدیمی‌ترین صنایع شهر کرد می باشد که به‌عنوان پوشش سنتی مردان عشایر این منطقه استفاده می‌شود.

قفل

یک سوغاتی یا حرفه بسیار مهم این شهر قفل می باشد.اگر اهل مسافرت و تورهای گردشگری هستید در موزه ها بسیار دیده اید, قفل های ساز دست مردم شهر کرد.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. علی سان گفت:

    کشک و قره قوروت خیلیییییییییییییییییییییییییییی خوشمزه هست.
    گز هم که محشره هست.