غار دیو سپید خان ببین گلستان

See Dave White Khan cave Golestan (1)

جاذبه های گردشگری گلستان

استان گلستان سرزمینی سرسبز با آثار طبیعی زیادی می باشد که ازجمله آثار طبیعی استان گلستان غار دیو سپید گلستان واقع در مسیر آبشارهای هفت گانه شیرآباد به فاصله۲۰ کیلومتر از روستای شیرآباد ، از مسیر خان ببین به روستای شیرآباد ۵ کیلومتر به سمت جنوب واقع در شهر خان ببین استان گلستان است .

See Dave White Khan cave Golestan (2)

جاذبه های گردشگری گلستان

غار دیو سپید خان ببین گلستان در کنار قله «ديو سفيد» در محلي به نام «مازگاه» قرار گرفته که جالب است بدانید در گذشته غار دیو سپید به عنوان دژ، مورد استفاده اسپهبدان مازندران قرار می گرفت .

See Dave White Khan cave Golestan (3)

جاذبه های گردشگری گلستان

غار دیو سپید خان ببین گلستان غاری طبیعی از نوع آبی و رودخانه‌ای است که قطر دهانه غار حدود ۹-۱۵ متر ، طول آن حدود ۲۳۵ متر وبا میانگین عرض دالان حدود ۲ تا ۳ متر و ارتفاع ۳۱۰ متری از سطح دریای آزاد می باشد .

See Dave White Khan cave Golestan (4)

جاذبه های گردشگری گلستان

در کف غار دیو سپید خان ببین گلستان آب سردی با دمای حدود ۱۰-۱۱ درجه سانتیگراد جاری بوده که به رودخانه شیرآباد در دامنه پائین غار ریخته و درنهایت به هفت آبشار جنگلی می رسد . هرچقدر به داخل غار میروید عمق این آب بیشتر می شود و با پخش شدن گاز گوگرد در داخل غار دیو سپید تنفس سخت می گردد . البته رطوبت و دمای غار دیو سپید خان ببین گلستان مناسب برای زندگی بعضی از گونه‌ها مثل سمندر کور غارزی گرگانی می باشد که فقط در این غارو اطراف آن زندگی می کند . نمونه‌های زیبایی از استالاگمیت‌ها و استالاکتیت‌ها در غار دیو سپید خان ببین گلستان به چشم می خورد .

See Dave White Khan cave Golestan (5)

جاذبه های گردشگری گلستان

هشت قلعه که امروزه به صورت تپه‌هاي باستاني می باشند و به نام های «دزدک»، «خشت»، «هليک»، «انجيرپل»، «ولي عمو»، «امام قلعه» و «ديو قلعه» شناخته می شوند در فاصله دريا تا قله و غار ديو سفيد واقع شده اند .

امتیاز شما
[Total: 65 Average: 2.6]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ سوال زیر را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.