سوغاتی های شیراز

یکی از شهرهای پر رونق ایران,شیراز می باشد.شیراز از مهم‌ترین مقصدهای گردشگران خارجی در سفر به ایران می باشد,زیرا جاذبه های شیراز بسیار زیاد و تاریخی می باشند.اما سوغاتی های مهم شیراز که بخش دوم برای هر سفر و توریست محسوب می شود را برای شما معرفی می کنیم.

مثل تمامی شهر ها ,شیراز هم دارای دو نوع سوغاتی می باشد که سوغات خوراکی و صنایع دستی می باشند.در کل بعضی از سوغات شهرها مشترک می باشد ,خصوصا سوغاتی خوراکی که در ایران در همه شهر وجود دارد اما از مواد تشکیل دهنده خاصی استفاده می شود.

سوغات خوراکی شیراز

یوخه

یکی از شیرینی سنتی شیراز یوخه است.این شیرینی با خمیری نازک تهیه می‌ شود که روی این خمیر، پودر شکر و دارچین می‌ریزند و خمیر را رول می‌کنند و باریک برش می‌زنند.(این شیرینی در کرمانشاه کاک نامیده می شود)

مسقطی شیراز

یکی از معروف ترین سوغاتی ها که شیرینی می باشد,مسقطی است.مسقطی شیراز بسیار معروف و خوشمزه است.مسقطی که نوعی حلوا است و بیشتر برای دسر استفاده می شود.بهترین مسقطی شیراز می توان مسقطی لارستان انتخاب کرد.

لیمو و آبلیمو شیراز

جهرم یکی از شهرتان های شیراز می باشد.این شهر بسیار کشت لیمو دارند که صادرات هم می شود.به همین دلیل وجود لیمو خوب در جهرم باعث شده است که استفاده های زیادی از این محصول لکنن .مانند تولید ابلیمو , لیمو خشک، اسانس و …

عرقیات شیراز

شیراز که به شهر عرقیات مشهور شده است,دارای باغ ها و گلستان های فراوان می باشد که از این باغ ها و گل ها بهترین سوغات معروف شیراز را بوجود می آورند.ماننده عرق بیدمشک، نسترن و دو آتش

بهارنارنج شیراز

اگر شما در اردیبهشت ماه به شیراز سفر کنید,خواهید فهمید که عطر بهارنارنج یعنی چه.بهار نارنج شیراز زبانزد خاص و عام است. از دیرباز یکی از سوغاتی ها و سنت های گذشته شیراز بزرگ این بوده است.

فالوده شیراز

فالوده شیرازی که بسیار معروف است در ایران.شما اگر قصد خرید فالوده در هر شهر ایران را دارید ,برای شما می گویند فالوده شیرازی می باشد زیرا فالوده شیراز را جز برترین فالوده ها می دانند.

کتاب شعر

اگر از سوغاتی های خوراکی شیراز بگذریم باید کتاب شعر شیراز را برای شما به عنوان سوغاتی شیراز معرفی کنیم.زیرا بزرگ‌ترین شعرای شیرین زبان پارسی گوی زاده شیراز هستند و در همین شهر نیز دفن شده‌اند.

اشیا با طرح تخت جمشید

یکی دیگر از سوغاتی های جدید شهر شیراز اشیا با طرح تخت جمشید می باشد.مجسمه‌های کوچکی است که با طرح تخت جمشید، مقبره کوروش و سربازهای هخامنشی ساخته می‌شود. این یک سوغات خوب و دکوری است

مطالب مرتبط