موزه آب سعدآباد

موزه آب سعد آباد یکی از مکان های تاریخی و دیدنی تهران می باشد,این موزه فرهنگی در جهت نمایشگاهی برای حفظ و میراث گذشتگان تشکیل شده که در یکی از سالن های آین مجموعه ظروف سفالی و سالن دیگر آن ظروف لعابی و فلزی مرتبط با آب اختصاص داده اند.

در این مجموعه فرهنگی از جمله استحصال، انتقال، توزیع و بهره برداری و فنون بکار رفته که مرتبط با آب بوده گردآوری کرده اند.موزه آب سعد آباد در جنوب شرقی کاخ سبز و در غرب ساختمان تشریفات ریاست جمهوری احداث شده که در زمان پهلوی دوم ساخته شد,این مجموعه برای پذیرایی از مقامات درباری و مراجعین استفاده میشد که مدتی هم دفتر مخصوص محمدرضا پهلوی بوده است.

بازسازی موزه آب سعد اباد در سال ۱۳۷۶ توسط موسسه گنجینه ملی آب ایران انجام شد که با طرح هایی که اجرا شد ,توانستن آن را مرمت کنند.این موزه دارای ۴ سالن نمایشگاهی می باشد که ماکت هایی از سد ها و کانال های آبرسانی، آب انبارها آسیابها و موارد مشابه دیگر را طراحی کرده اند و برای بازدید کنندگان به نمایش گذاشته اند.

ابتدا که شما وارد سالن می شوید بعد از تماشای ماکت ها ,سپس وارد سالن نمایشی شده و پس از دیدن فیلم های مربوط به موزه از مدل های هیدرولیکی موجود در محوطه بازدید کرده و پس از آن وارد سالن های نمایشگاهی شده و پس از بازدید از اسناد، مدارک و سایر اشیاء موجود در موزه مدار گردشی موزه خاتمه می یابد.

در ساختمان اصلی موزه سعد اباد شما می توانید ماکت هایی از آثار و ابنیه قدیم ,دفترهای محاسبات میراب ها ، وقف نامه ها، لوح محاسبه قنات,وسایل اندازه گیری آب و همچنین وسایل مهندسی آب می توانید تماشا کنید.ساختمان جنبی موزه هم که ماکت های سد ها و امکانات اسلاید، ویدئو پروژکشن و امکانات سمعی و بصری برای علاقه مندان فراهم کرده اند .در فضای باز موزه شما می توانید مدل های زنده تاسیسات آبی جدید و قدیم چون سدها، کانال های آبرسانی، آب انبارها آسیابها و همچنین چگونه کارکردهای آنان را می توانید تماشا کنید.

هدف از تاسیس موزه آب

نمایش تاریخ آب و آبیاری و مهم تر از آن اهمیت آب می باشد که تحولی که از گذشته تا حال بوجود آمده است را برای علاقه مندان نمایش گذاشته اند.

آدرس موزه آب سعد اباد

خیابان ولیعصر – خیابان شهید فلاحی ( زعفرانیه ) انتهای خیابان شهید کمال طاهری

این مجموعه در نیمه اول سال از ساعت ۹ تا ۱۸:۳۰ و همچنین در نیمه دوم سال از ساعت ۸ تا ۱۷ برای بازدید علاقه مندان فغالیت دارد.

تصاویری از موزه آب

مطالب مرتبط