دیدنیهای سبزوار

یکی از شهرستان های غرب خراسان, سبزوار می باشد که مراکز علمی و دانشگاهی و همچنین حوزه‌های علمیه این شهر شهرت زیادی دارد.سبزوار با مشهد ۲۳۰ کیلومتر و با تهران در غرب ۶۶۰ کیلومتر فاصله دارد.ما در این مقاله قصد داریم مکان های دیدنی سبزوار را برای شما معرفی کنیم.

بقعه امام زاده یحیی

یکی از مکان های تاریخی و دیدنی سبزوار بقعه امام زاده یحیی می باشد که واقع در تقاطع خیابان اسرار و بیهق شهر سبزوار می باشد.این امام زاده با فضای دلنشین و کاشی کارهای زیبا مکانی برای عبادت است که حتی به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آتشکده خانه دیو

از دیدنیهای سبزوار آتشکده خانه دیو را می توان برای شما معرفی کنیم.این مکان در روستای فشتنق که از دوران ساسانیان به جای مانده است.اگر قصد دارید به این آتشکده در سبزوار بروید بدانید بعد از رسیدن به روستای فشتنق باید کمی پیاده روی و کوه پیمایی کنید تا به این مکان برسید.

مصلی تاریخی سبزوار

از مهم ترین اثار تاریخی سبزوار مصلی این شهر می باشد که قدمت آن به دوران سده ۸ ه. ق می رسد.این مصلی واقع در حاشیه شرقی شهر سبزوار است که به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.از این مصلی که نمایی و مشتمل بر چهارتاقی اصلی (فضای مرکزی) با گنبدی بر فراز آن و ایوانی بزرگ دارد که در حال حاظر این مصلی به عنوان موزه نماز در ایران شناخته می‌شود.

حوض هشت پایه

حوضی مستطیل شکل که روی ۸ پایه ساخته شده است از قدیمی ترین آب انبار های سبزوار می باشد که در حال حاظر جز مکان های تاریخی و دیدنی سبزوار است.از این مکان درگذشته به عنوان سفره خانه و ورزشخانه استفاده می کردند.

کاروانسرای فرامرزخان

این مکان در گذشته برای استراحتگاه کاروانان امام رضا (ع) ساخته شده است .کاروانسرای فرامرزخان در زمان سلطنت ناصرالدین ساخته شده است که هنوز بر پا می باشد و هم اکنون مکان تاریخی سبزوار به شمار می رود.در حال حاظر این کاروانسرا به موزه تبدیل شده است و با نام رباط کانون معروف شده است.

مطالب مرتبط