روستایی دیدنی و خوش آب و هوا در جاده چالوس

اگر قصد دارید یک روز تعطیل را در محلی خوش آب و هوا و به دور از هیاهوی زندگی شهری بگذرانید توصیه ما سفر به روستای وارنگه رود در مسیر جاده چالوس است این روستای زیبا یک منوی کامل از همه چیز هایی است که شما برای رسیدن به آرامش و تمدد اعصاب به آن نیازمند هستید، یک رودخانه پر آب و با صفا، یک دره خیال انگیز و یک آب و هوای بی نظیر در کنار محیطی مملو از گیاهان و حیوانات زیبا با آرامشی بی نظیر.

این روستای زیبا که از جاذبه های گردشگری طبیعی کشورمان است در ۸۰ کیلومتری جاده چالوس از مسیر کرج می باشد. این روستا بعد از منطقه نساء توسط یک جاده خروجی دیزین قابل دسترس می باشد. در میانه راه دیزین، در کنار پاسگاه محیط بانی یک فرعی در سمت چپ جاده وجود دارد که راه ارتباطی روستای وارنگه رود می باشد. مسافت کلی این جاد در حدود ده کیلومتر می باشد.

این روستا از توابع دهستان نساء از بخش آستارا می باشد و از دری در حدود ۲۵۵۰ متر ارتفاع دارد. رودخانه زیبای وارنگه رود از قسمت حاشیه غربی این روستا به سمت جنوب به مسیر خود ادامه می دهد.

تا میدان این روستا می توان مینی بوس و وسایل نقلیه عمومی دیگر رفت اما عموما محلی ها جلوی ماشین های غریبه را می گیرند و از آنجا باید مسیر را پیاده طی کنید. روستای وارنگه رود یکی از مسیرهای کوهنوردی است و کسانی که قصد کوهنوردی به سوی قله «آزاد کوه» را دارند ، از این مسیر عبور می کنند.

در حدود ۱۰۰ سال پیش در حدود ۱۰ خانوار در این روستا ساکن بودند که با دلیل بارش برق سنگین و تخریب خانه ها تمامی خانوار ها به جز ۳ نفر قربانی شدند.

پس از سالها این ۳ نفر به روستا بازگشته و زندگی در آن را از سر گرفته اند به همین سبب خانه های این روستا غالبا نوساز و با سقف های شیروانی می باشد.

برف های این منطقه به شدت سنگین و بهمن گیر است اما با وجود خطرناک بودن بارش برف در این منطقه می توان گفت پاک ترین و زیبا ترین برف را داراست که در فصل زمستان زیبایی خارق العاده ای به این دره با شکوه می بخشد.

در فصل بهار و با آب شدن این برف ها طبیعت رنگ تازه و زیبایی به خود می گیرد و در هم ادغام شدن رنگ سبز گیاهان با زرد و بنفش گلها تابلوی زیبایی را پیش چشمتان می گستراند.

در بیشتر نقاط این دره ی زیبا رود ها و چشمه های آب جاری هستند که سرسبزی و زیبایی محیط را چندین برابر می کنند.

رودخانه وارنگه رود یکی از رودخانه های دائمی استان البرز است که از دامنه های غربی ارتفاعات پالون گردن (آبخیز مشترک رودخانه لار و کرج) و ارتفاعات رستم چال (آبخیز مشترک ریزآب های رودخانه هراز و کرج) در شرق و خارج از شهرستان کرج (جنوب غربی مازندران) سرچشمه گرفته و در جهت شرق به غرب بعد از عبور از دره خرسرک و سیکنو با طی یک قوس چپگرد، جهت آن شمال به جنوب می شود. این رود پس از عبور از روستای وارنگه رود تقریباً در ۳ کیلومتری جنوب این روستا پس از عبور از زیر پل جاده ارتباطی ولایت رود- دیزین، به رودخانه ولایت رود می پیوندد و به این ترتیب رودخانه کرج را تشکیل می دهند.

رودخانه وارنگه رود زیستگاه ماهی قزل آلای خال قرمز می باشد. این ماهی از ماهیان بسیار باارزش رودخانه های سردآبی است.

دره این روستا در فاصله سه کیلومتری روستای وارنگه رود واقع شده است. قلل کمانکوه ،سرماهو ویخچال از رشته کوه های البرز مرکزی محسوب شده و در سمت چپ دره وارنگه رود درسمت یال جنوبی آزاد کوه واقع شده اند .آزاد کوه قله مخروطی شکل ومنحصر بفردی است که توسط دیواره های مرتفعی که سمت شمال غرب و شرق آن دربرگرفته اند،  احاطه شده است.این کوه مشرف به آبادی های نسن وکلاک است و یال جنوبی را می توان ازطریق آبادی های وارنگه رود مورد دسترسی و صعود قرارداد.

این منطقه دارای پوشش گیاهی گسترده ای است که از جمله گیاهان آن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

گون، بنفشه، چمنزار ، لاله ، شبدر وحشی ، بوک ( به زبان محلی)  ، ترشک ، بومادران ، گرز ، کلیک ( گل  رز زرد بسیار ‏خوش بو که با آن  مربا درست می کنند ) ، کرزنگ ( دارای خواص درمانی برای بیماران دیابتی ) ، جعفری وحشی ، شوید وحشی  ،  ‏قارچ های بسیار بزرگ  خوراکی ، گلپر ‏

همچنین در این منطقه حفاظت شده گونه های جانوری متنوعی چون گراز ودر مناطق بالاتر خرس و کل و بز و قوچ و میش   وهمچنین خرس خاکستری و خرس قهوه ای اشاره نمود.

مطالب مرتبط