موزه‌ی جواهرات سلطنتی ایران

معرفی موزه‌ی جواهرات سلطنتی ایران

تاج‌هایی سنگین و نگین‌های تزیینی، تاج‌های ملکه‌ها، شمشیر و سپرهای جواهردار در کنار تعداد زیادی از سنگ‌های قیمتی، بشقاب و ظروف پذیرایی ساخته‌شده از فلزات گران‌بها و همچنین اشیای عجیب و جالب دیگر همه در موزه‌ی جواهرات سلطنتی ایران که با نام موزه‌ی جواهرات نیز شناخته می‌شود به نمایش گذاشته شده اند . موزه‌ی جواهرات سلطنتی ایران در بانک ملی جمهوری اسلامی ایران در خیابان فردوسی تهران واقع شده و جواهراتی از قرن ۱۶ ( دوران صفویه ) را در خود جای داده است که بیشتر جواهرات موجود در این مجموعه در دوران صفویه به‌دست‌آمده‌اند و به لطف حکومت‌های ایران جمع‌آوری‌شده و در معرض نمایش گذاشته شده اند .

معرفی موزه‌ی جواهرات سلطنتی ایران

جواهرات موزه‌ی جواهرات سلطنتی ایران بسیار گران‌بها بوده و موردتوجه جهان غرب است چرا که این جواهرات توسط محمدرضا پهلوی و فرح پهلوی در طول دوران حکومت استفاده می شدند و به‌عنوان ذخیره‌ای برای پشتیبانی مالی ایران توسط خاندان پهلوی حفظ شدند . البته نگهداری این جواهرات گرانبها از ابتدا به این راحتی نبوده و در سال ۱۷۱۹ با حمله افغان ها به ایران و غارت اصفهان ( پایتخت آن دوران ) به غنیمت برده شدند و پس از حدود یک دهه جنگ در سال ۱۷۲۹ نادرشاه موفق به بیرون راندن افغان ها از کشور شد و او در سال ۱۷۳۸ به افغانستان حمله کرد و علاوه بر حکومت شمال هند و قندهار ، کابل را  نیز تصرف نمود. نادرشاه با جواهرات غارت‌شده و چندین شی‌ء گران‌بهای دیگر به ایران بازگشت. از برجسته‌ترین دستاوردها در این دوران جواهرات گران بهای الماس کوه نور و دریای نور، تخت طاووس و اسپینل سامارین می باشد .

معرفی موزه‌ی جواهرات سلطنتی ایران

در سال ۱۹۳۷ در دوران سلطنت رضاشاه پهلوی مالکیت این خزانه‌ی سلطنتی به دولت منتقل‌شده و جواهرات به بانک ملی ایران منتقل شدند. در ابتدا به دلیل ارزش زیاد و اهمیت اقتصادی این جواهرات امکان بازدید از این جواهرات وجود نداشت اما پس از واگذاری به دولت به دستور پسر شاه پهلوی یعنی محمدرضا این جواهرات دیدنی در بانک ملی در معرض نمایش گذاشته شدند .

مطالب مرتبط