ارگ راین کرمان

جاذبه گردشگری تاریخی کرمان ارگ راین

قلعه تاریخی راین با مساحتی بیش از بیست و دو هزار مترمربع در جنوب غربی شهر کنونی راین در استان کرمان ایران به عنوان دومین بنای خشتی بزرگ جهان بعد از ارگ بم شهرت دارد و یکی از مهم‌ترین آثار تاریخی کهن راین محسوب می گردد .

جاذبه گردشگری تاریخی کرمان ارگ راین

البته بنای ارگ راین کرمان تشابه زیادی با ارگ تاریخی بم داشته و قدمت آن مربوط به دوره ساسانیان می باشد . در تاریخ کرمان قلعه های زیادی وجود داشته اند که بر اثر حوادث طبیعی از بین رفته‌اند و ارگ راین کرمان یکی از قلعه های بجا مانده از دژهای فرمانروایی میرزا حسین خان(راینی) که در زمان نادر شاه افشار و پسر او محمد علی خان در زمان زندیه می باشد که ارگ راین کرمان پس از سرنگونی زندیه به دست آغا محمد خان قاجار جای زندگی نوادگان میرزا حسین خان نامی به میرحسینی بوده که هنوز گروهی از انان در این شهر و بیشترشان در شهر کرمان هستند. به همین دلیل ارگ راین کرمان در بسیاری از منابع با نام ارگ میرزا حسین خان نامیده شده‌است .

جاذبه گردشگری تاریخی کرمان ارگ راین

جاذبه گردشگری تاریخی کرمان ارگ راین

ارگ راین کرمان شامل بازار، اصطبل (تابستانی و زمستانی)، زورخانه، خانه‌های اعیانی و محله عامه نشین می باشد و مصالح کلی آن از خشت خام است. ارگ راین کرمان تقریبا مربع شکل با چندین برج در اطراف بوده که دور تا دور قلعه را حصاری با ارتفاع بیش از ده متر در بر گرفته است . تنها ورودی قلعه از جبهه شرقی است که با سر در بزرگ و باشکوه به محوطه داخلی راه دارد.

جاذبه گردشگری تاریخی کرمان ارگ راین

ارگ راین کرمان به دلیل قدمت زیاد یکی از جاذبه های تاریخی ایران بخصوص کرمان می باشد که مورد توجه گردشگران ایرانی و خارجی قرار گرفته است .

مطالب مرتبط