کاخ مرمر رامسر

یکی از اقامتگاه های دوران پهلوی در شمال ایران که در سال ۱۳۱۶ به بهره‌برداری رسید,کاخ مرمر نام گرفت .این کاخ به دستور رضا شاه پهلوی ساخته شده است که اقامتگاه خانواده پادشاهی قبل از انقلاب بوده است.در حال حاظر این کاخ در میان باغی به مساحت ۶۰۰۰۰ متر قرار دارد که در این باغ بهترین گیاهان تزیینی و همچنین وجود نهال‌های مرکبات باغ کاملی رو تشکیل بوجود آورده اند که در نوع خود بی نظیر می باشد.

به دلیل استفاده از سنگ مرمر در ساخت این کاخ ,معروف به کاخ مرمر شده است که نام های دیگر این کاخ عبارتند از کاخ سلطنتی رامسر، کاخ مرمر، باغ رامسر،‌ موزه کاخ رامسر، کاخ موزه مرمر، تماشاگه خزر .

ما در چند سطر هر یک از نام هایی که بر این کاخ نامیده اند ,توضیحی مختصری میدهیم تا علاقه مندان به گردشگری به راحتی بتوانند هم از این کاخ تماشا کنند و هم با وجه تسمیه آن بیشتر اشنا بشوند.

کاخ سلطنتی رامسر:دلیل اصلی اینکه این کاخ را با نام کاخ سلطنتی نامیده اند,این می باشد که این کاخ توسط رضا خان پهلوی و در زمان سلطنت ایشان جهت اسکان خانواده سلطنتی در شهر رامسر بنا شده بود.

کاخ مرمر:به دلیل استفاده از سنگ مرمر در ساخت این کاخ و همچنین در مدخل ورودی از ۴ ستون مرمری یکپارچه ۱۰ متری استفاده شده که در پشت ساختمان کاح هم دو مجسمه ببر وجود دارد.

باغ رامسر:یکی از نام هایی که بر این کاخ گذاشته اند ,باغ رامسر می باشد.با وجود باغی ۶۰ هزار متری با گونه های مختلف گیاهی که در آثار ملی هم ثبت شده است,باغ رامسر نام گرفته است.

موزه کاخ رامسر:پس از ثبت این کاخ در آثار ملی , کاخ را تبدیل به موزه نمود و به نامهای (موزه کاخ رامسر ، کاخ موزه مرمر) نام گذاری شد که در نهایت این کاخ به نام «تماشاگه خزر» نام گرفت.

بنا به گفته های تاریخ از این کاخ طی مدت چهار سال توسط خاندان پهلوی در مدت چند روز در سال استفاده شده است که ما بقی آن ارنست پرون همکلاسی محمدرضا شاه در این کاخ اسکان داشته است .

در سال های گذشته بنا بر دلایلی این کاخ تعطیل گشت,دلایلی از جمله سرقت اشیاء و انتقال اقلام داخل کاخ موزه جهت نگهداری به تهران,باعث شد که چند سال این کاخ تعطیل شود.اما در حال حاظر این کاخ در سیاهه آثار ملی قرار گرفت و پس یکسال مرمت و آماده سازی در سوم اسفند ۱۳۷۹ کاخ موزه رامسر (کاخ موزه مرمر) به منظور نمایش کاخ استراحتی رامسر و آثار متعلق به این کاخ و پژوهش روی آثار متنوع مربوط به حوزه ی حاشیه ی دریای مازندران گشایش یافت و با عنوان «تماشاگه خزر» به صورت موزه برای عموم قابل بازدید شد.

یکی از نکته های جالب برای ورود به این کاخ این است که شما نمی توانید مستقیم پس از ورود به باغ ,وارد کاخ شوید.زیرا معماری آن اینگونه می باشد که در سیاهه آثار ملی قرار گرفت و پس یکسال مرمت و آماده سازی در سوم اسفند ۱۳۷۹ کاخ موزه رامسر (کاخ موزه مرمر) به منظور نمایش کاخ استراحتی رامسر و آثار متعلق به این کاخ و پژوهش روی آثار متنوع مربوط به حوزه ی حاشیه ی دریای مازندران گشایش یافت و با عنوان «تماشاگه خزر» به صورت موزه برای عموم قابل بازدید شد.

آدرس کاخ رامسر: استان مازندران، شهر رامسر، خیابان شهید رجایی (سخت سر سابق)، غرب هتل رامسر.

تصاویر کاخ مرمر رامسر

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. آترین گفت:

    واقعا بنای تاریخی فوق العاده ای است و امیدوارم فرصت تماشا این بنای تاریخی را به دست بیارم. به امید روزی که در کشور عزیزمان به بناهای تاریخی اهمیت داده شود و سال های سال به بهترین نحو از این بناها محافظت گردد.