مکان های تاریخی معروف در لرستان

استان لرستان یکی از استان هایی است که بسیاری از شهرهای آن قدمت چند هزارساله دارند و دارای مکان هایی هستند که توریست های داخلی و خارجی برای آن ارزش قائلند.  جاذبه های تاریخی زیر به عنوان مهم ترین مکان های گردشگری لرستان به حساب می آیند
۱- مسجد جامع بروجرد
یكی از شاخص‌ترین بناهای تاریخی ایران است که قدمتی چند صد ساله دارد. این مسجد در قرن دوم تا سوم هجری در یكی از محله‌های تاریخی شهر به نام دودانگه ساخته شده است . گنبد مسجد كه در قسمت میانی ساختمان بنا شده تا سطح زمین ارتفاعی برابر ‎۲۰ متر دارد و دو گلدسته این مسجد رد سال ۱۲۰۹ ه.ق ساخته شده است .

منبر چوبی  ۹پله یكی از دیدنی‌های مسجد جامع بروجرد است که بسیار ظریف و هوشمندانه ساخته شده است . معماری مسجد جامع بروجرد از شاهكارهای تاریخی معماری ایران است كه ویژگی‌های معماری اسلامی و باستانی ایران (ساسانیان) را در خود جای داده است.

 

۲- قلعه فلک الافلاک
با ۵۳۰۰ متر مربع مساحت بر فراز تپه‌ای در مرکز شهر خرم‌آباد ، چشم اندازی فوق العاده را پیش رویتان قرار می دهد . فلک‌الافلاک در لغت به معنای «سپهر سپهران» است.نام های این قلعه در ادوار مختلف عبارتند از : دژ شاپورخواست، سابر خواست، قلعه خرم‌آباد، دوازده برجی و کاخ اتابکان. فضای داخلی بنای فعلی به چهار تالار نسبتا بزرگ حول دو حیاط و تعدادی تالار و اتاق تقسیم شده است. فضای داخلی بنای فعلی به چهار تالار نسبتا بزرگ حول دو حیاط و تعدادی تالار و اتاق تقسیم شده است.

۳- سنگ نوشته

در مسیر قدیمی شاپور خواست به خوزستان سنگ نوشته‌ای به شكل مكعب كه به صورت یكپارچه متصل به صخره‌ای طبیعی بوده است. این كتیبه با بسم‌الله شروع شده و موضوع آن مربوط به حكم امیر اسفهسالار كبیر است . این یادمان فرهنگی مربوط به دوره سلجوقی و به شماره ۳۹۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


۴- مناره آجری
این مناره یکی از آثار باستانی شهر خرم‌آباد و متعلق به قرن چهارم هجری قمری است.
این بنا با قدمتی حدود ۹۰۰ سال در جنوب خرم‌آباد قرار دارد. با توجه به سبك معماری بنا، احتمالا تاریخ ساخت آن به دوره فرمانروایی دیلیمان برمی‌گردد. بقایای معماری سنگ و گچ با دیوارهای ضخیم در مجاورت مناره ، بیانگر وجود تاسیساتی نظیر كاروانسرا و مسجد و …. گرداگرد بنا در گذشته است.


۵- پل اجری

بر روی رودخانه گلال و در مرکز شهر واقع شده است. طول آن بیش از ۳۵۰ متر، پنهای آن ۵/۸ متر و ارتفاع آن از كف رودخانه تا روگذر پل ۸ متر است. بخش میانی پل و شاه‌نشین آن شباهت زیادی با شاه‌نشین پل خواجو در اصفهان دارد كه در اثر سیل تخریب شده و مجددا با سیمان مرمت شده است.

مطالب مرتبط