موزه پارس شیراز

جاذبه های گردشگری تاریخی شیراز

در عمارت کلاه فرنگی شیراز که در باغ نظر قرار دارد در سال ۱۳۱۵ موزه پارس در میانه بازار وکیل و ارگ کریم‌خانی و در واقع در عمارت کلاه فرنگی وکیل که آرامگاه کریم خان زند نیز در آن قرار دارد تاسیس شد.

جاذبه های گردشگری تاریخی شیراز

جالب است بدانید که در موزه پارس شیراز آثار تاریخی مرتبط به سه دوره پیش از تاریخ، دوره تاریخی و دوره اسلامی نگهداری می شوند.

جاذبه های گردشگری تاریخی شیراز

در شاه نشین شرقی عمارت کلاه‌فرنگی موزه پارس شیراز که ان را آرامگاه وکیل نیز می نامند جسد کریم خان زند بنا به وصیت او دفن شده است و عمارت کلاه‌فرنگی در دوره کریم‌خان محل پذیرایی میهمانان و سفیران خارجی و مراسم رسمی و اعیاد مختلف بوده است .

جاذبه های گردشگری تاریخی شیراز

ظروف سفالی، مفرغی، کتب خطی، تابلو های نقاشی و آثار لاکی مربوط به ادوار مختلف آثار تاریخی موزه پارس شیراز می باشند .

جاذبه های گردشگری تاریخی شیراز

قرآن‌هاى نفیس خطى یکی از مهمترین آثار تاریخی موجود در موزه پارس شیراز بوده که جالب ترین قرآن‌ نفیس خطى این مجموعه قرآنی به خط حضرت على (ع) است که به حرم مطهر شاه ‌چراغ هدیه شده بوده است. سایر قرآن های تاریخی موزه پارس شیراز شامل قرآن‌هاى خطى مربوط به سال ۷۵۴ قمری هدیه ملکه تاش خاتون به شاه‌ چراغ , قرآن معروف به هفده منى دروازه قرآن به خط سلطان ابراهیم نوه‌ شاهرخ تیموری , قرآن‌های تاریخی به خطی منسوب به امیرالمؤمنین علی (ع)، امام حسن (ع)، امام صادق (ع) و چند تن از صحابه پیامبر (ص) و تابعین ایشان و دو قرآن تاریخی بی نظیر که در موزه پارس شیراز فقط یافت می شود قرآن‌خط عثمان خلیفه سوم با چندین قطره خون وی بر روی ان و قرآنی که در قرن ششم در دروازه‌ قرآن گذاشته شده بود.

جاذبه های گردشگری تاریخی شیراز

شمشیر شخصى کریم خان زند در موزه پارس شیراز به نمایش گذاشته شده است که دو بیت زیر بر آن نوشته شده :

این تیغ که شیر فلکش نخجیر است شمشیر وکیل، آن شه کشورگیر است

پیوسته کلید فتح دارد در دست آن دست که بر قبضه‌ى این شمشیر است

جاذبه های گردشگری تاریخی شیراز

از دیگر آثار تاریخی موجود در موزه پارس شیراز می توان به ظروف مربوط به دوره ‌هاى پیش از اسلام، سلجوقیان و صفویه , قلیان مینا کارى فلزى؛ متعلق به کریم خان , تابلوی تصویر کریم خان زند، اشیا لاکی، کتب خطی، سکه های زندیه، قلمدان های دوره زندیه، قابهای آینه , تابلوهایی از نقاشان بنام قرن دهم و یازدهم همراه با چند نقاشی از لطفعلی صورتگر نقاش قرن سیزدهم , قباله ازدواج مستوفی‌ الممالک یکی از رئیس الوزارهای مشهور تاریخ معاصر و … اشاره کرد .

مطالب مرتبط