بهشت گمشده

بهشت گمشده یک منطقه ی خوش آب و هوا در شهرستان مرودشت و کامفیروز استان فارس است. نام اصلی این مکان تنگ بستانک است که اکنون به بهشت گمشده مشهور شده است. این منطقه ی حفاظت شده در شمال غربی استان فارس و ۱۲۰ کیلومتری شهرشیرازدر بخش کامفیروز شهرستان مرودشت قرارگرفته است. و بطور میانگین ۱۷۰۰-۳۷۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. تنگ بستانک در گذشته منطقه ی ییلاقی بخش های کامفیروز و بیضا بود و شهرت محلی داشت .

در گذشته از منابع آب آن برای شرب ، کشاورزی و گردشگری مورد استفاده قرار می گرفت . از اوائل دهه ی ۶۰ این منطقه بتدریج توسط گروه های کوهنوردی و گردشگری معرفی گردید و بخاطر زیبایی بی نظیرش به بهشت گمشده نامگذاری گردید.

تنگ بستانگ منطقه ای کوهستانی با پوششی جنگلی اقلیم منطقه ایرانی تورانی است که دارای تابستانهایی خشک و زمستان هایی سرد  همراه با ریزش برف و یخبندان می باشد. مسیر دسترسی به تنگ بستانک بسیار زیباست. در این مسیر از میان روستاهای بیضا و کامفیروز و کوچه باغ ها مزارع و باغات عبور می کنیم و از منظره بدیع دریاچه سد درودزن  در مسیر جاده لذت می بریم. جنگل های انبوه بلوط ، معماری روستا های منطقه در کنار مزارع وسیع و شالیزارها ی سر سبز تا ورودی بهشت گمشده انسان را مشایعت می کند.

بهشت گمشده یکی از زیباترین و شگفت انگیزترین چهره های طبیعت را به نمایش می گذارد. انبوهی از جنگل های چنار در یک تنگه ی نه چندان باریک به همراه پیچ و تاب رسوباتی از جنس آهک و پیچ و تاب رودخانه ای زیبا تا محل آبشار تنگ بستانک کوچه باغی نسبتا رویایی و وسیع را بوجود می آورد. بدلیل موقعیت جغرافیایی که تنگ بستانک دارد ، امکان ارتباط جاده ای با آثار تاریخی همانند تخت جمشید و نقش رستم و پاسارگاد را بوجود می آورد.

مطالب مرتبط