روستای پالنگان

یکی از روستاهای گردشگری ایران ، روستای زیبای پالنگان می باشد که در استان کردستان واقع شده است. این روستا علاوه بر معماری بی همتایش دارای طبیعت بکر و زیبا و منحصر بفردی است. وجود چشمه ها ، آبشارها و  طبیعت بی همتایش موجب شده است که در بین گردشگران داخلی و خارجی از محبوبیت زیادی برخوردار گردد.پالنگان ما را به یاد ماسوله می اندازد ماسوله ای دیدنی که در قلب کوه شکل گرفته است. از میان این روستا یک رودخانه ی زیبا عبور می کند که بر زیبایی روستای پالنگان افزوده است.

پالنگان یکی از روستاهای پلکانی ایران است که در منطقه ی ژاورود در ۴۷ کیلومتری ” کامیاران” قرار دارد. قدمت این روستا با توجه به خانه های قدیمی موجود در آن به دوره ی سامانی باز می گردد. علاوه بر این در روستای پالنگان یک قبرستان بسیار قدیمی وجود دارد که تعدادی سنگ قبر مربوط به قرن هفتم و یا هشتم هجری در آن وجود دارد که بر روی آن ها به خط کوفی نوشته شده است.

در فاصله ی ۸۰۰ متری از جنوب شرق این روستا ، قلعه ای بسیار قدیمی در دره ای تنگ قرار داد که در آن بقایای اتاق ها و آتشکده را می توانید ببینید. معماری زیبا ، انواع چشمه ها ، آبشارها و طبیعت سرسبز بر جذابیت سفر به پالنگان می افزاید. از آن جا که منشا تامین کننده ی آب این روستا چشمه ها هستند آبی گورا و خوش طعم دارد. جمعیت حدود هزار نفری این روستا اکثرا دارای مذهب سنی هستند و به لهجه ی زیبای اورامی صحبت می کنند. محصولات کشاورزی  روستای پالنگان عبارتند از گندم ، انار ، هلو ، زردآلو ، انجیر و.. انواع مواد لبنی نیز در این روستا تولید می شود. عمده ی درآمد مردم این روستا از طریق گیوه بافی ، جاجیم بافی ، موج بافی و فروش عسل طبیعی بدست می آید. تابستان ها گرم و بهار معتدل است. عشایرها در فصل بهار به این روستا می آیند و در هنگام کوچ عشایری مراسم سنتی جذابی از جمله موسیقی گریان ، چپله و سیاچمانه دارند که در میان گردشگران از محبوبیت بسیاری برخوردار است.

 
جاذبه های گردشگری روستای پالنگان
۱- معماری پلکانی روستای پلنگان
 روستای پلکانی پالنگان ، در میان کوه قرار دارد. معماری این روستا به گونه ای است که پشت بام منزل پایینی به عنوان حیاط منزل بالایی مورد استفاده قرار می گیرد. اغلب مصالح به کار رفته در ساخت خانه های این روستا ف اغلب سنگ است که به صورت خشکه چینی بر روی هم قرار گرفته اند. روش خشکه چینی به روی هم یا کنار هم چیدن سنگ یا عناصر ساختمانی اطلاق می شود که به شکل منظم و بدون استفاده از ملات صورت می گیرد. این سبک از سنگ چینی نشان دهنده ی دانش کهن خانه سازی پیشینیان است. این سبک خانه سازی معماری را با فرهنگ مردم وشرایط جغرافیایی تریب نموده و انسان را با طبیعت هماهنگ کرده است. برای ساخت این خانه ها ابتدا بدنه ی کوه را تراشیده اند تا فضایی ایجاد شود و بعد در آن فضاها خانه های سنگی را بنا نموده اند.
۲- جاذبه های طبیعی روستای پلنگان
این روستا دارای طبیعتی منحصر به فرد است. در بخش غربی روستا باغ های زیبایی قرار دارند که جلوه ی خاصی به روستا بخشیده اند و چشم اندازی سرسبز را به وجود آورده اند. در فاصله ی ۷۰۰ تا ۸۰۰ متری جنوب شرقی پالنگان ، ۲۰ چشمه ی جوشان وجود دارد که آب های آن ها به رودخانه ای که در روستا جاری است می ریزد. در میانه ی راه آبشارهای دیدنی وجود دارد. این رودخانه بعد از گذشتن از روستای پالنگان در حدود ۳۰۰ متری غرب پالنگان به رودخانه پرآب سیروان می ریزد.
۳- جاذبه های تاریخی روستای پالنگان
 در بالای کوه و در کنار روستا ، قلعه ی پالنگان قرار گرفته است. این قلعه تاریخ را در معرض نمایش بازدیدکنندگان خود قرار می دهد. پژوهش های زیادی در مورد این قلعه صورت نگرفته اما تا قرن دهم هجری این قلعه آباد بوده است. این قلعه طبق اسناد تاریخی ، به دستور شاه صفی در سال ۱۰۴۶ تخریب گردیده است. در مورد بنیانگذار و سازنده ی آن نظریه ای وجود ندارد. این قلعه که در ۸۰۰ متری جنوب شرقی پالنگان قرار دارد ، آثار اتاق ها ، آتشکده و پل های قدیمی در آن دیده می شود. در این روستا بقایای منازل قدیمی و گورستانی تاریخی نیز وجود دارد که علاقمندانی را به سوی خود جلب می کنند.
 ۴- جاذبه های فرهنگی ، بازی ها و آداب و رسوم
 عشایر کرد زبان ، به هنگام تابستان و بهار که هوا رو به اعتدال می رود ، وارد این منطقه می شوند و با اجرای مراسم سنتی خود ، بر جاذبه های گردشگری روستای پالنگان می افزایند. یکی از مراسمی که در اسفندماه و برای استقبال از بهار و نوروز باستانی در روستای پالنگان برگزار می گردد ، روشن کردن و چرخاندن مشعل ها و همچنین روشن کردن آتش بر بلندی های روستا است. این مراسم با رقص و پایکوبی همراه است. مراسم های خاصی که در طول سال انجام می شود از جمله مراسم مذهبی ، شب یلدا و.. گردشگران زیادی را به سوی این روستا می کشاند.
بازی های محلی در فصل های پاییز و زمستان که فصل بیکاری مردم روستاست صورت می گیرد. این بازی ها شامل اسب سواری ، گرزبازی ، غل غلان ، بارباران ، کوشه کوشه و چاک چاک می شوند که در کوچه های روستا شادی و نشاط زیادی بوجود می آورند.
رقص هل پرکی یکی از دیدنی ترین رسومات روستای پالنگان است که در آن هر حرکت نمادی از رزم در گذشته است. این رقص را هر زمانی که به روستا بروید ، حتی اگر بساط عروسی به پا نباشد ، ممکن است ببینید.
شیوه های دسترسی به این روستا
 اگر می خواهید بوسیله ی خودرو شخصی خود به این روستا سفر کنید ، برای رسیدن به پالنگان دو راه وجود دارد یک مسیر از سنندج و یک مسیر از کرمانشاه. مسیرتان را با توجه به این که مبدا حرکتتان کجاست ، می توانید انتخاب کنید. بعنوان مثال چنانچه از تهران یا شهرهای مرکزی ایران راهی پالنگان شده اید ، کرمانشاه گزینه ی مناسب تری است زیرا تمام مسیر آزاد راه و دارای ترافیک روان است. هر کدام از این مسیرها را که انتخاب کنید ، مقصد بعدی شما کامیاران خواهد بود.کامیاران در میانه ی راه کرمانشاه به سنندج واقع شده است. فاصله ی کامیاران از سنندج ۷۵ کیلومتر و از کرمانشاه ۵۵ کیلومتر است. فاصله ی روستای پالنگان از کامیاران ۵۵ کیلومتر و مسیر آن کوهستانی است. می بایست از کامیاران وارد جاده روستای “توبره ریز” شوید و بعد جاده را مستقیم ادامه دهید تا به روستای پالنگان برسید.
اگر می خواهید از وسیله ی نقلیه ی عمومی استفاده کنید می توانید فاصله ی کرمانشاه یا سنندج را تا کامیاران به راحتی با مینی بوس یا تاکسی طی کنید. مینی بوس های پالنگان برنامه ی زمانی مشخصی برای حرکت ندارند ولی شما می توانید با تاکسی های خطی راه بیفتید. این تاکسی ها در ابتدای جاده توبره ریز می ایستند. اگر تاکسی دربست بگیرید که شما را تا روستای پالنگان می رسانند.
 در روستای پالنگان خبری از هتل و مهمانسرا نیست و بهترین راه برای اقامت برپایی چادر است. اگر قصد ماندن شب را ندارید می توانید به سراغ باغ های “محی الدین ” و یا ” شیخ عمر” بروید و با پرداخت مبلغی تا غروب آفتاب در آن جا بمانید. همچنین در اغلب باغ ها و پارکینگ های روستا امکان برپایی چادر وجود دارد.

مطالب مرتبط