كاخ چهل ستون اصفهان

معرفی جاذبه های تاریخی اصفهان کاخ چهل ستون

یکی از بناهاي تاريخي استان اصفهان در ايران كاخ چهل ستون می باشد که باتوجه به تاریخچه معماری آن و به موجب اشعاري كه در جبهه تالار از زيرگچ خارج شده، مصراع، مبارك ترين بناهاي دنيا است كه به حساب حروف ابجد سال ۱۰۵۷ هجري قمري (مصادف با ۱۰۲۶ هجري خورشيدي و ۱۶۴۷ ميلادي) مي شود و بدین ترتیب قدمت بنای كاخ چهل ستون اصفهان را به پنجمين سال سلطنت شاه عباس دوم نسبت می دهند .

معرفی جاذبه های تاریخی اصفهان کاخ چهل ستون

البته باغ چهلستون ۶۷۰۰۰ متر مربع مساحت دارد كه در دوره شاه عباس اول ساختمان كوچكي به صورت كوشك يا كمان فرنگي در آن احداث شد و در زمان شاه عباس دوم توسعه يافت و چهل ستون نام گرفت.

 

معرفی جاذبه های تاریخی اصفهان کاخ چهل ستون

اکثر مردم دلیل نام گذای كاخ چهل ستون اصفهان را انعكاس ستون هاي بيست گانه تالارهاي چهل ستون در حوض مقابل عمارت می دانند اما درحقيقت عدد چهل در ايران كثرت و تعدد را مي رساند و وجه تسميه عمارت مزبور به چهل ستون به علت تعدد ستون هاي اين كاخ است.

درباره معماری بنای كاخ چهل ستون اصفهان آمیخته ای از هنر معماري چيني و ايراني و فرنگي را مشاهده می کنیم که عمارت چهل ستون مشتمل بر يك ايوان اصلي (بزرگ) به طول ۳ متر و عرض ۱۷ متر و ارتفاع ۱۴ متر رو به شرقي ساخته شده و ستون هاي ايوان هشت ضلعي از جنس چوب چنار و كاج می باشد .

معرفی جاذبه های تاریخی اصفهان کاخ چهل ستون

چهار ستون وسط بر روي چهار شير سنگي قرار دارند که جالب ترین بخش بنای كاخ چهل ستون اصفهان است و از دهان چهار شير جلو،آب به درون حوض مي ريزد.

معرفی جاذبه های تاریخی اصفهان کاخ چهل ستون

پس از ساخت بنای چهل ستون تالار آئينه،تالار ۱۸ ستون،دو اتاقي بزرگ شمالي و جنوبي تالار آئينه،ايوان هاي طرفين سالن پادشاهي و حوض بزرگ مقابل تالار با تمام تزئينات نقاشي و آئينه كاري و كاشي كاري ديوارها و سقف ها به بنا افزوده شده است که از جمله آثار تاریخی و زیبایی كاخ چهل ستون اصفهان سقف باشكوه نقاشي تالار ۱۸ ستون و سقف آئينه كاري تالار آئينه و مدخل آئينه كاري تالار جلوس شاه عباس دوم،ستون هاي عظيم تالارهاي۱۸ ستون،شيرهاي سنگي چهارگوشه،تزئينات عالي طلاكاري سالن پادشاهي و … می باشند .

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. شرکت خدماتی گفت:

    سلام.واقعا وبسایت خوبی دارید