پارک ملی کنتال

پارک ملی کنتال در استان آذربایجان شرقی واقع است. پارک ملی کنتال با وسعت ۷۰۰۰ هکتار در شمال استان آذربایجان شرقی و مرز بین المللی با جمهوری ارمنستان قرار دارد. پارک ملی کنتال بخش شمال شرقی پناهگاه حیات وحش کیامکی محسوب میگردد که در سال ۱۳۹۰ به پارک ملی ارتقا یافته است. جلوه های کم نظیر ژئوپارکی و بقایای سنگهای آسیابهای آبی قدیمی بر قابلیتهای فرهنگی و گردشگری کنتال افزوده است. در اوایل بهار رویش لاله‌های رنگارنگ در دامنه‌های کنتال و قلعه علی بیگ به صورت مزرعه‌های لاله درمی آیند. برای دسترسی به این منطقه پس از گذر از شهر سيه رود و در امتداد رودخانه مرزی ارس در موازات نوار مرزی ارمنستان و آذربايجان و در دره كنتال پاسگاه محيط بانی كنتال قابل مشاهده است. کوه کمتال یا کنتال واقع در مسیر جاده جلفا به خدافرین بعد از شهر سیه رود و در کنار روستای نوجه مهر(میجمیر)که زیارتگاه سید محمد اقا در ان روستاست واقع شده است.

کوهستان کنتال از مهم ترین کوه های ارسباران است این کوه ۳۱۰۰ متر ارتفاع دارد کوه کمتال یا کنتال از نوع کوه های سنگی است تندی دامنه ها و صعب العبور بودن آن،‌ از ویژگی های آن است در بعضی از نقشه ‌های جغرافیایی، آن کوه را “کیامکی” نیز نوشته‌اند، کوه کمتال از جمله کوه های ارسباران است که در حد فاصل مرز ایران و ارمنستان و حاشیه رود ارس واقع شده و دارای دره های متعددی است. دارای دره های زیادی از جمله دره جرجن، دره رودخانه دستجرد (مسیر شکاربانی)، دره تخته بولاخ (مسیر عمومی)، دره انجیرلیخ، دره جهنم (جهنم دره سی ) دره فرخ، دره شفلی و دره های دیگری است.
اغلب علاقه مندان به کوه و کوهنوردی مایل هستند از نزدیک آنرا ببینند که این علاقه ناشی از طبیعت و چشم اندازهای زیبای این منطقه است. این کوه دارای مسیر صعود جذاب و سرسبز در اردیبهشت ماه است چشمه تخته بلاغ با اب گوارا و خنک بعد از دوساعت و نیم صعود به طرف قله خستگی از تن کوهنوردان به در کرده و روح ادمی را با نشاط می نماید مسیر چشمه تا قله یک و نیم ساعت است که جمع مسیر صعود چهار ساعت است و سه ساعت هم مسیر برگشت جمعا هفت ساعت با پای معمولیست از قله با صفای کمتال شاهد جاری شدن رود اَراز (ارس) و برف های کوه هایی چون کمچی خواهید بود.


حیات وحش :
تنوع گونه های جانوری پارک ملی کنتال حدود ۳۵۰ گونه بوده که گونه های شاخص جانوری شامل: کل و بز وحشی، قوچ و میش (گوسفند وحشی)، گراز، خرس قهوه ای، سیاه گوش، گربه وحشی، گربه جنگلی، پلنگ، روباه، شغال و گرگ می باشند. همچنین این منطقه از زیستگا های مهم پلنگ در سطح کشور است.
همچنین یک نوع درخت ارزشمند به صورت پراکنده فضای عمومی آن کوه را پوشانیده است، اگر چه شبیه به کاج است، اما نام، محلی آن “آردیج” می‌باشد و چوب پردوام و محکمی دارد. همچنین در کمتال داغی نوعی لاله وحشی به فراوانی وجود دارد که همانند طلای سرخ، اما هزار افسوس که مسافران کوه پیازک آن لاله کمیاب را از سینه زخمی زمین خارج ساخته و خزانه خاک را به یغما می‌برند.‏
کمتال داغی هر چند که تابع شرایط آب و هوایی کوهستانی است اما تابستان‌های گرم بر آن حکمفرماست و تاکنون برف زمستانی در پایان فروردین ماه بر فراز آن باقی نمانده است.‏


پوشش گیاهی :
تنوع گونه های گیاهی منطقه بیش از ۴۵۰ گونه بوده که گونه های شاخص گیاهی شامل: ارس، پده، افرا، داغداغان، بنه، گلابی وحشی، سنجد، گز، زرشک و نسترن می باشند.

زمان و مسیر دسترسی به کوهستان کنتال :‏
برای رفتن به آنجا باید پاسپورت تهیه کرد، یعنی یا از هیئت کوهنوردی محل و یا اینکه از سایر نهادهای ذیربط جواز ورود به آن منطقه را دریافت نمود و در زمان مشخص باید به آنجا عزیمت نمود، که از اواخر فروردین ماه تا نیمه اردیبهشت ماه می‌توانید جواز ورود به آنجا را بدست آورید و با هماهنگی محیط‌بانان قدم به آن کوه بگذارید، البته زمانی نیز در فصل پاییز مشخص است.
برای رفتن به کتمال در صورت امکان یک روز و نیم زمان در برنامه خود بگنجانید و شب را در مسافرخانه‌های امامزاده محمد سحر کنید.
اگر مبدأ شهر تبریز باشد از دو راه می‌توان به آنجا رفت :‏
۱ـ مسیر جلفا که با رسیدن به شهر جلفا در امتداد رود ارس به طرف منطقه کلیبر حدوداً ۶۸ کیلومتر حرکت نموده و پس از رسیدن به مرز “نوردوز” (مرز ارمنستان و ایران) به طرف امامزاده سیدمحمد که در سمت راست است- پیچیده و جاده را به طرف شهرستان ورزقان در حدود سه الی چهار کیلومتر بپیمایید تا اینکه اردوگاه فصلی کوهنوردان را در پای دامنه کوه پیدا نمود.‏
۲ـ از تبریز به شهرستان ورزقان و با گذشتن از بخش خاروانا به سوی مرز نوردوز و ساحل رود ارس سرازیر شوید، البته این مسیر چندان از امنیت جاده‌ای برخوردار نیست.‏
قبل از حرکت به قله به وسایل مهم کوهنوردی اعم از کفش کوهنوردی- زانوبند- چوبدستی کوهنوردی و کوله‌پشتی و … تجهیز شده و بصورت تیمی حرکت کنید. وسایل اضافی با خود حمل نکنید تا وزن بارتان سبکتر شود.

امنیت برای کوه نودری در کوهستان کنتال :‏
برای رفتن به آن کوه امنیت از اهمیت بالایی برخوردار است، اول اینکه باید از محیط‌زیست همانند دو چشم خود مواظبت نماییم و راه همزیستی با آنان را یاد بگیریم.
دوم اینکه برای امنیت جان خود و همنوعانمان برنامه اتخاذ کنیم؛ به کسانی که دچار بیماری‌های تنفسی، قلبی، دیابتی و فشارخون هستند بگوییم که بیشتر از دامنه کوه یا حداقل تا بعد از ایستگاه اولی (چشمه آب) کوه‌روی نکنند.‏

به غیر از مسیر مشخص از دیگر جاها حرکت نکنیم، در آن صورت اسیر وحشت صخره‌های لال خواهیم شد. چون تا ایستگاه اولی دو طرف مسیر با شاخ و برگ مزاحم و تیغ‌دار پوشیده است مواظب باشیم وقتی آنها به وسایل و لباس ما گیر کردند به ناگهانی رها نکنیم چون احتمال دارد چشم نفر عقبی را هدف قرار دهد. مجهز به کمک‌های اولیه باشیم، برای صعود به قله آب اضافی همراه ببریم، چون قسمت بالایی کوه از شیب تند برخوردار است و تغییرات فشار آب و هوایی در آنجا حاکم است، به همین منظور احتمال مختل شدن فشار خون خود را جدی بگیریم.

مطالب مرتبط