جاذبه های گردشگری شهر نایین

نایین یکی از شهرستان های استان اصفهان می باشد که قدمتی بیش از ۳۰۰۰ سال دارد.ما در این پست قصد معرفی جاذبه های گردشگری شهر نایین داریم ,امیدواریم بتوانیم در معرفی مکان های دیدنی ایران برای شما به خوبی راهنمایی کرده باشیم.

در بعضی متون نایین (نائین) به این دو صورت نوشته شده است,نام این شهرستان برگرفته از گیاهی باتلاقی به نام «نی» گرفته شده است.این شهر کویری که از سطح دریا ۱۵۸۰ متر و همچنین این شهر در قرن پنجم مورد توجه حاکمان قرار گرفت .استان اصفهان یکی از قطب های گردشگری ایران می باشد که ما در این مقاله برای شما از جاذبه های گردشگری نایین خواهیم گفت تا شما بتوانید با آنها آشنا شوید و برای رفتن به نایین سفری بی نظیر داشته باشید.

جاذبه های گردشگری شهر نایین

مسجد جامع نایین

یکی از قدیمی ترین جاذبه های گردشگری اصفهان در شهر نایین می باشد. مسجد جامع نایین، مسجدی است به سبک مساجد اولیه اسلام که از لحاظ قدمت اولین یا دومین مسجد پابرجا در ایران است. منبت کاری های در چوبی مسجد و سردر زیبایش بسیار زیبا می باشد که تمامی گردشگرانی که برای دیدن این جاذبه گردشگری می ایند شگفت زده می کند.گچ بری های محراب مسجد هم در نوع خود بسیار زیبا می باشد که شامل نقوش گیاهی و هندسی بسیار زیبا و خطوط کوفی مشجری است.مناره این مسجد به صورت هشت ضلعی در قاعده و استوانه در قرن هشتم ساخته شده است.

خانه پیرنیا

یکی از موزه های مردم شناسی شهرستان نایین ,خانه پیرنیا است .خانه پیرنیا تقریبا رو به روی مسجد جامع قرار دارد .این خانه علاوه بر معماری بسیار زیبا و سنتی به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده که از دوران صفوی به جا مانده است.نام گذاری این خانه بر می گردد به سال هایی نخست و احداث این منزل که نخست سیدی از اهالی زواره به عنوان نماینده شاهان صفوی در این خانه حضور داشته و به رفع و رجوع امور شهر نائین می‌پرداخته. بعدها این خانه به خاندان پیرنیا رسیده‌ که فامیل آنها به نام این خانه مانده است.نقاشی های در این منزل وجود دارد که از مجموعه داستان های «هفت پیکر» نظامی است.

آب انبار و نارین قلعه

یکی از مکان های تاریخی نایین نارنج قلعه یا نارین قلعه است .این مکان تاریخی قدمتش به پیش از اسلام می رسد و در نزدیکی مسجد جامع قرار دارد.

بازار قدیمی

یکی از مکان های تاریخی دیگر نایین,بازار قدیمی این شهرستان است که در فاصله نزدیک به نارین قلعه است.این بازار قدیمی مهمترین معبر اصلی و مرکز تجاری شهر نائین در قدیم  بوده است که شامل۱۷۰باب مغازه می باشد.این بازار قدیمی یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.از سوغاتی های نایین هم می توان عبا و قالی و داروهای گیاهی معرفی کرد.

محله محمدیه

یکی از سوغاتی های شهرستان نایین عبا می باشد,یکی از دلایل معروف بودن این محله وجود کارگاه های عبابافی سنتی می باشد .کارگاه های عبا بافی در دل زمین اند تا بافندگان در تابستان ها هم از گرمای کویر در امان باشندیکی از مکان های تاریخی و دیدنی که در محله محمدیه می توانید تماشا کنید,آسیاب دوهزار ساله «ریگاره» و مساجد هزارساله «سرکوچه» است.

آثار های تاریخی دیگر شهرستان نایین از جمله: مسجدهای شیخ مغربی و بابا عبدالله، خانه های فاطمی و امامی، حمام های نوآباد و کلوان، باغ مصلا، آب انبار معصوم خانی و یخچال قدیمی می باشد که در مقاله های بعدی برای شما بیشتر معرفی می کنیم.

امیدوارم این اثار تاریخی و با قدمت شما را برای یک سفر به نایین جذب کرده باشند.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. منا گفت:

    خیلی تاریخی هس این شهر