مهمترین بناهای تاریخی چند هزارساله ی ایرانی

 آثار های باستانی که اغلب در ایران و دیگر مناطق دنیا دیده می شوند نهایتا دارای دو تا ۵ قرن قدمت باشند. به ندرت می توانید بنایی تاریخی با قدمت بیش از یک یا دو هزار سال پیدا کنید در عین حال ایران ما که در همه چیز سر آمد است در این باره نیز، سر آمد بوده و در خود ۱۰ بنای تاریخی گنجانده که قدمتی بالای ۱۴۰۰ سال دارند. در این پست امروز به بررسی و معرفی ۱۰ مکان دیدنی و تاریخی که قبل از تولد اسلام ساخته شده اند خواهیم پرداخت.

۱- زیگورات چغازنبیل

در دوره ی ایلامی ها، یک مکان برای پرستش خدایگان ساخته شده که بین شوش و شوشتر در استان خوزستان می باشد. هر چند تاریخ روزگار عجیبی بر خود دیده است اما بعد از ۳۵۰۰ سال این بنا همچنان پا بر جاست.  زیگورات چغازنبیل اولین مکانی است که در لیست آثار جهانی ایرانی یونسکو ثبت شده است.

۲- مجموعه پاسارگاد

مجموعه پاسارگاد، یکی دیگر از مکان های طویل العمر و جاذبه گردشگری تاریخی ایرانی است که تماما از سنگ ساخته شده است و در واقع محل تدفین و آرامگاه کوروش کبیر به شمار می آید. برای رفتن به مجموعه پاسارگاد باید به شمال شرق فارس و درست به دشت مرغاب بروید. این بنا که در یونسکو ثبت شده دارای مکان هایی و بقایایی از کاخ دروازه، باغ پادشاهی، آرامگاه کمبوجیه و غیره می باشد.

۳- تخت جمشید یا پرسپولیس و نقش رستم

 بسیاری از افراد تخت جمشید را با مجموعه پاسارگاد اشتباه می گیرند. این جا پایتخت امپراطوری هخامنشیان بوده که به مدت ۲۰۰ سال، پا برجا بوده و حکومت در آن استقرار داشته است. این بنا قریب به ۲۵۰۰ سال سن دارد و همچنان برخی سازه های آن پا برجاست. در این مکان سنگواره ها، تراشکاری ها، بخشی از شهر قدیمی و غیره قابل مشاهده است که البته به دلیل نوشتن یادگاری ها و … برخی بخش ها تخریب شده اند. در این جا می توانید آرامگاه برخی شاهان هخامنشی را ببینید.

البته برخی سنگ کاری های دروان ساسانیان نیز در این مکان دیده می شود. این مکان از مهم ترین جاذبه های گردشگری دنیا به شمار می آید.

۴- بیشابور 

 مجموعه بیشابور جاذبه ای طویل العمر دیگر در استان فارس است که در کازرون واقع شده است. این مکان که شهری باستانی در دوره ساسانی بوده است همچنان محل دید و بازدید تاریخ دوستان است. بعد از اینکه شاهپور بر رمی ها، پیروز می شود، این شهر ساخته می شود. در این مکان می توان از گذشته های دور آثار گرمابه، خانه ها کاخ ها و ایوان و موزاییک ها و کتیبه ها را مشاهده کنید.

۵- بیستون   

 بیستون در استان کرمانشاه است و قدمتی بسیار دارد. این مکان در هرسین کرمانشاه واقع شده است و دارای آثاری از زمان ساسانیان و هخامنشیان است. هر چند این مکان در طول سال ها تخریب های زیادی را متحمل شده است در عین حال، در یونسکو ثبت شده و هنوز برای ایرانیان و تمام مردم تاریخ دوست دنیا قابل احترام است. در این جا باید بیش از هرچیز به سنگ نبشته ها و حجاری ها توجه کنید.

 ۶- شهر سوخته  

 شهر سوخته قدمتی بیش از ۶ هزار سال دارد. به دلایلی به این شهر لقب پیشرفته ترین شهر قدیمی جهان داده اند. این مکان تا جایی شهرت دارد که سینوهه، نیز که یک پزشک مصری معروف است در کتابش از آن یاد کرده است.  در این مکان، طی جستجوهایی طلا، زیورآلات، معرق کاری، سفالکاری، حصیربافی و حتی اولین انیمیشن جهان بر روی یک کوزه سفالی یافت شده است.

۷- ارگ بم  

ارگ بم را همه می شناسند که در کرمان و در شهر بم واقع شده بود. البته بعد از زلزله بم این مکان تقریبا تخریب شد اما برای علاقمندان آن چیزی برای دیدن باقی گذاشته و این مدیون بازسازی بعد از این زلزله است. در این جا می توان خانه های رعیتی کوچک، مدرسه، بازار و مقر حکومتی را مشاهده کرد. ارگ بم متعلق به دوره ساسانی بوده و در مسیر جاده ی ابریشم است.

  ۸- سازه های آبی شوشتر   

 سازه های آبی شوشتر را باید از نزدیک ببینید تا از دیدن آن هم لذت ببرید و هم از هیبتش هیجان زده شوید مخصوصا اگر یک روز بارانی به این مکان بروید بسیار جذاب و دهشت انگیز است. این کانال ها و آسیاب ها که در مجموعه پل ها بندها و غیره قرار دارند همه برای هدایت آب درست شده و عمق زیادی دارد . این مکان بزرگترین مجموعه صنعتی دنیا پیش از انقلاب صنعتی اروپا شناخته شده است.

۹- تخت سلیمان   

 در نزدیکی های شهر تکاب که در استان آذربایجان واقعی واقع است یک مجموعه آموزشی، فرهنگی مذهبی قرار دارد که در واقع در دوره ی ساسانیان مورد استفاده قرار می گرفته است و به نام تخت سلیمان شهرت دارد. آتش زرتشت ایران در این مکان نگهداری می شده است. حتی برخی می گویند زرتشت پیامبر نیز در این مکان متولد شده است.

۱۰- بندر سیراف 

 در نزدیکی کنگان در استان زیبای بوشهر، بندری مشهور و خوش قدمت قرار دارد که سیراف نام دارد. جالب است که معماری آن همچون معماری ماسوله ی گیلان است.

می گویند این مکان مذهبی است از این رو ، نژاد ها و اقوام زیادی در آن زندگی می کنند. قبرستان های قدیمی که در این مکان است شاهدی بر این مدعا است. این مکان که به بمبئی ایران شهرت داشته بعد از یک زلزله ی کاملا تخریب می شود اما مکان آن هم اکنون مورد احترام توریست هاست. در این مکان مهمترین مبادلات اقتصادی انجام می شده و از جمله بنادر پر رونق خاورمیانه بوده است.

مطالب مرتبط

2 دیدگاه‌

  1. یاکین گفت:

    واقعا لیست کاملی از مکان های تاریخی ایرانه بیشابور و بندر سیراف رو نمیشناختم ممنون از شما

  2. پرواز یار گفت:

    من شوشتر رفتم واقعا دیدنیه…