چشمه های آب معدنی باداب سورت اروست

یکی از شگفت انگیز ترین شاهکارهای طبیعت ، زیباترین چشمه ی جهان و دومین اثر طبیعی ملی پس از قله ی دماوند ، چشمه های آب معدنی باداب سورت اروست است. این چشمه در جنوب شرق ساری و در ارتفاع ۱۸۴۱ متری از سطح دریا و در محدوده ی روستای اروست قرار دارد. روستای تاریخی و زیبای اروست با وسعت زیادش چندین محله ی قدیمی دارد که سورت نیز یکی از آنها است.

نام چندین و چند هزار ساله ی این چشمه باداب اروست می باشد. باداب سورت به معنای شدت اثر آب گازدار است. این چشمه از شمال به ارتفاعات و تپه های پوشیده از جنگل هایی با درختان سوزنی می رسد و از جنوب مشرف به دره های پایین دست و از شرق در مجاورت ارتفاعات پوشیده از گیاهان بوته ای و درختچه هاست. در غرب آن نیز روستای اروست قرار دارد.

این چشمه های اسرارآمیز سورت شامل دو نوع چشمه با آب های کاملا متفاوت از نظر رنگ ، بو و مزه می باشند. یکی از چشمه ها آبی شور  و دریاچه ی کوچکی دارد که در تابستان برای شنا و آب تنی بسیار مناسب است و برای درمان دردهای کمر ، پا ، امراض پوستی ، روماتیسم و مخصوصا سر درد میگرن مفید است. در قسمتی از این دریاچه حفره ای عمیق وجود دارد که به آن برمودای اورست می گویند. بدلیل شور بودن آب چشمه در فصل زمستان یخ نمی زند.

چشمه ی دیگری که در کنار این چشمه وجود دارد ، آبی به رنگ نارنجی و کمی ترش مزه دارد که به صورت دائمی و نشتی است و در اطراف دهانه ی چشمه کمی رسوب اکسید آهن نشسته است که به اکسیر حیات معروف است. در طی هزاران سال با جریان یافتن آب این چشمه ها از بالای کوه به سمت پایین ، مانند یک آبشارپلکانی ده ها حوضچه کوچک بسیار زیبا در رنگ های نارنجی ، زرد ، قرمز و طلایی و در اندازه های مختلف ایجاد کرده اند.

 

مطالب مرتبط